Θεαματικό “crash-test” για Λεωνίδα και Σαλαμίνα λίγο πριν την έναρξη της σεζόν!

• By stavros
  • 24 Σεπτεμβρίου, 2023
Θεαματικό "crash-test" για Λεωνίδα και Σαλαμίνα λίγο πριν την έναρξη της σεζόν!

Στο ντέρμπι που κατά την διάρκεια του πρωταθλήματος ίσως και να κρίνει την πολυπόθητη άνοδο στην Α1 Εθνική κατηγορία χάντμπολ, Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων και Σαλαμίνα έδωσαν ένα θεαματικό φιλικό παιχνίδι εχθές, στο κλειστό του Καματερού.

Οι 2 ομάδες, μόλις μερικές ημέρες πριν την έναρξη του πρωταθλήματος έκαναν ένα δυναμικό crash test, παίζοντας με κανονικούς ρυθμούς για το πρώτο 25λεπτο, προσφέροντας άφθονο θέαμα σε ένα παιχνίδι που αν κάποιος δεν γνώριζε ότι ήταν φιλικού χαρακτήρα, σίγουρα θα νόμιζε πως παρακολουθούσε ματς πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του coach Σκοδριανού, έπειτα από μια αρκετά ισορροπημένη γενικότερη εικόνα και από τις 2 πλευρές, κατάφερε να υπερέχει στις λεπτομέρειες, διατηρώντας στην μεγαλύτερη διάρκειά του ένα μικρό προβάδισμα 3 γκολ, κάτι που σίγουρα ικανοποίησε ιδιαίτερα το σύνολο του Λεωνίδα, αφού το πρώτο 25λεπτο ήταν αυτό στο οποίο ουσιαστικά η ομάδα θα αγωνιζόταν με κανονικούς ρυθμούς.

Η ομάδα της Σαλαμίνας, με μια εξίσου καλή εικόνα επανέφερε σε πλήρη ισορροπία το παιχνίδι στην λήξη του ημιχρόνου, στέλνοντας τις 2 ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ 14-14.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν διέφερε και πολύ από το πρώτο, με την Σαλαμίνα να είναι αυτή την φορά η ομάδα που είχε τον πρώτο λόγο στις επιθέσεις, καταφέρνοντας έτσι να πάρει και το προβάδισμα στο 59′, το οποίο όμως ο Λεωνίδας λίγο έλειψε να ισοφαρίσει, αφού σε νεκρό χρόνο ένα σουτ από πλευράς των γηπεδούχων πέρασε μόλις άουτ και έτσι διατηρήθηκε το τελικό 26-27.

Ένα σίγουρα απολαυστικό παιχνίδι που δίνει σε όλους μια μικρή γεύση της συναρπαστικής σεζόν που έπεται…