Στον Ολυμπιακό το ντέρμπι και η κορυφή της Volley League Ανδρών

• By stavros
  • 22 Δεκεμβρίου, 2022

Η κορυφή στη Volley League Ανδρών χωρούσε μόνο έναν, αφού την ένατη και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου, έσχατη και για το 2022, οι ισόβαθμοι πρωτοπόροι Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ έπαιζαν μεταξύ τους.

Το ντέρμπι κορυφής φιλοξενήθηκε στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη και βρήκε νικήτρια, με 3-1, σετ την πειραϊκή ομάδα. Το συγκρότημα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι ήταν ανώτερο και δεν άφησε περιθώριο στον «Δικέφαλο», που παρά την ήττα του θα είναι μόνος δεύτερος ό,τι κι αν συμβεί στις υπόλοιπες αναμετρήσεις.

Υπενθυμίζεται ότι η κορυφαία ανδρική κατηγορία βόλεϊ θα επαναρχίσει στις 7 Ιανουαρίου 2023.

Τα σετ: 25-21, 25-14, 23-25, 25-22.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχε πολλές επιθετικές λύσεις και καλύτερη υποδοχή και μπλοκ, σε αντίθεση με τον «Δικέφαλο» του οποίου τα ατού υστέρησαν. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πρωταγωνιστές τους Κουμεντάκη, Στερν, Παγιένκ νίκησε τον ΠΑΟΚ καθαρά σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι που όμως ανέβασε ρυθμούς στο 3ο και στο 4ο σετ. Ο Ολυμπιακός πήρε εύκολα τα δύο πρώτα σετ.

Ο Μιλενκόνσκι πέρασε τον Σωτηρίου στη θέση του Ράπτη από την αρχή του 3ου σετ και κάπως έτσι ισορρόπησε την υποδοχή του και κατάφερε να πάρει τους σίγουρους πόντους από το side out, ενώ με όπλο το μπλοκ εξασφάλισε διαφορά 2-3 πόντων και μείωσε σε 1-2 σετ ξαναμπαίνοντας στο παιχνίδι.

Οι Θεσσαλονικείς πάλεψαν και στο τέταρτο σετ, ήταν κοντά στο σκορ αλλά όταν ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 23-20 και 24-21 ο ΠΑΟΚ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 22-24 πριν το match ball, απέναντι σε έναν αντίπαλο ο οποίος στο τελευταίο σετ ήταν ανώτερος σε όλα τα ποιοτικά στοιχεία και ειδικά σε υποδοχή και αποτελεσματικότητα επίθεσης, αλλά και στην άμυνα.

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 8 άσσοι, 47 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 2 άσσοι, 39 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγιένκ 9π. (5/10επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Στερν 19 (18/36επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 18 (11/23επ., 5 μπλοκ, 2 άσσοι, 71%υπ., 57%αρ.), Τράβιτσα 3 (3 μπλοκ), Λινάρδος 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 17 (12/32επ., 5 άσσοι, 47%υπ., 33%αρ.) / Τζιάβρας 52%υπ., 42%αρ.), Παπαγγελόπουλος 1 (1 μπλοκ), Χανδρινός, Πετσιάς.

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλενκόνσκι): Γιόρνα 12π. (8/23επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 54%υπ., 46%αρ.), Γουόλς, Βουλκίδης 6 (4/9επ., 2 μπλοκ), Τακουρίδης 9 (7/9επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 4 (4/10επ., 21%υπ., 14%αρ.), Βαν ντε Ντρις 16 (11/45επ., 5 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. – 64%υπ., 36%υπ.), Ηλίας, Σωτηρίου 5 (5/13επ., 42%υπ., 23%αρ.), Μπούτος.