Ligue 1: Ο Ομπαμεγιάνγκ οδηγεί τη Μαρσέιγ στην… Ευρώπη, Ο Ντέιβιντ έσωσε τη Λιλ

• By stavros
  • 11 Μαρτίου, 2024
Ligue 1: Ο Ομπαμεγιάνγκ οδηγεί τη Μαρσέιγ στην... Ευρώπη, Ο Ντέιβιντ έσωσε τη Λιλ

Ο Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ οδηγεί εκ του ασφαλούς την Μαρσέιγ προς την ευρωπαϊκή της έξοδο και την επόμενη σεζόν.

Ο στράικερ από την Γκαμπόν μετά τα δύο γκολ που πέτυχε το βράδυ της Πέμπτης (7/03) στο 4-0 επί της Βιγιαρεάλ στο πρώτο ματς των δύο ομάδων στους «16» του Europa League, «υπέγραψε» σήμερα και το «τρίποντο» επί της Ναντ στο «Βελοντρόμ» σκοράροντας και τα δύο τέρματα (2-0), στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 25ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Η ομάδα της Μασσαλίας πέτυχε το 3Χ3 στο πρωτάθλημα, καθώς προερχόταν από δύο ευρείες νίκες (4-1 εντός έδρας την Μονπελιέ και 5-1 εκτός επί της Κλερμόν) και πλέον μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι της εξόδου στην Ευρώπη, εννέα αγωνιστικές πριν από το φινάλε της σεζόν. Η Ναντ από την άλλη παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη και πλέον χρειάζεται οπωσδήποτε τη νίκη την προσεχή αγωνιστική στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Στρασμπούρ.

Νωρίτερα, ο Τζόναθαν Ντέιβιντ με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά γλίτωσε τη Λιλ από την εντός έδρας ήττα με τη Ρεν, η οποία προηγήθηκε με 2-0, αλλά στο τέλος δεν τα κατάφερε και έμεινε με το βαθμό της ισοπαλίας (2-2). Η ομάδα της Βρετάνης αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και κατάφερε να προηγηθεί σχεδόν από τα.. αποδυτήρια με τον Μπλας να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα μόλις στο 1ο λεπτό, ενώ πριν συνέλθει η Λιλ κατάφερε να βρει και δεύτερο γκολ με τον Καλιμουεντό (20′).

Στην επανάληψη οι «λιλουά» ανέλαβαν πλήρως τον έλεγχο του ματς, κατάφεραν να μειώσουν με τον Ντέιβιντ στο 84ο λεπτό και ο Καναδός φορ βρήκε κι άλλο γκολ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, γλιτώνοντας την ομάδα του από μια οδυνηρή ήττα.

Στο μεταξύ, η Μονακό πήρε αυτό που ήθελε στο Στρασβούργο, καθώς επικράτησε της τοπικής Στρασμπούρ με 1-0 και διεκδικεί πάντα από την Μπρεστ τη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Πριγκιπάτου πήρε τη νίκη με το γκολ του Μπεν Σεκχίρ στο 73ο λεπτό.

Η Παρί Σεν Ζερμέν έδειξε πως θα χρειαστεί χρόνο για να προσαρμοστεί στη νέα εποχή χωρίς τον Κιλιάν Μπαπέ, καθώς έμεινε στο 2-2 στην έδρα της κόντρα στη μαχητική Ρεμς. Ο Λουίς Ενρίκε άφησε στον πάγκο τον Γάλλο σούπερ σταρ, που το καλοκαίρι θα φορέσει τη φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης, αναγκάστηκε όμως να τον ρίξει στο ματς στο 75′, αλλά και πάλι η πρωταθλήτρια Γαλλίας δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη.

Η Ρεμς προηγήθηκε με τον Μουνέτσι μόλις στο 7′, η Παρί έκανε την ανατροπή μέσα σε τρία λεπτά (17′ αυτ. Αμπντελχαμίντ, 19′ Ράμος), αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Ντιακιτέ στο 45ο λεπτό.