European League: «Εκκίνηση» με ήττα στην Πολωνία για την ΑΕΚ

• By stavros
  • 17 Οκτωβρίου, 2023

Με το… αριστερό μπήκε η ανδρική ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ στη φάση των ομίλων του European League, καθώς ηττήθηκε 30-21 στην Πολωνία από την Γκόρνικ Ζάμπρζε, στο πλαίσιο της πρεμιέρας για τον 2ο όμιλο της διοργάνωσης. Μετά το αποτέλεσμα αυτό, η ομάδα του Ντράγκαν Τζούκιτς, η οποία βρέθηκε να χάνει 16-12 στο ημίχρονο, στρέφει την προσοχή της στην αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής, όπου είναι προγραμματισμένο να υποδεχθεί την προσεχή Τρίτη (24/10) την ελβετική Κρινς-Λουκέρνη στο Ολυμπιακό Κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Ο Μαντάλινιτς «άνοιξε το σκορ» στο παιχνίδι, ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με πέντε «αναπάντητα» τέρματα προηγήθηκαν 5-1 στο 10΄, ενώ διατηρούσαν στη συνέχεια προβάδισμα 3-4 γκολ. Όμως, αφού ο Μαρτίνοβιτς μείωσε σε 13-10 για τον «Δικέφαλο» στο 27΄, η Γκόρνικ Ζάμπρζε έφτασε με τρία διαδοχικά γκολ για πρώτη φορά στο +6 (16-10), προτού Αραμπατζής και Κεδέρης διαμορφώσουν το 16-12, το οποίο ήταν το σκορ του α΄ μέρους. Οι γηπεδούχοι έκαναν νέο σερί 3-0 στο ξεκίνημα του β΄ μέρους και προηγήθηκαν 19-12 στο 35΄, ενώ, αφού ο Μαντάλινιτς «έγραψε» το 19-13, η Γκόρνικ πέτυχε ξανά πέντε διαδοχικά τέρματα και «εκτόξευσε» το υπέρ της προβάδισμα στο +11 (24-13) στο 41΄, με αποτέλεσμα να μετατραπεί σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Μιτρέφσκι-Τοντορόφσκι (Βόρεια Μακεδονία). Δίλεπτα: 4-3. Πέναλτι: 6/6-3/4.

ΓΚΟΡΝΙΚ ΖΑΜΠΡΖΕ: Λιγκαρζέφσκι, Σίσκο 1, Πίντα, Μορκόφσκι, Μπάτσκο, Λίλιεστραντ, Αρτεμένκο 3, Κράβτσικ 4, Μάουερ 7, Μπόγκατς 1, Ντουντκόφσκι 1, Μινότσκι 8, Κάτσορ 3, Ιλτσένκο, Βασόφσκι, Πρζίτουλα 2.

ΑΕΚ: Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 1, Ζάμπιτς 1, Κρητικός, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 4, Μάλλιος, Ηλιόπουλος, Παπαδόπουλος 2, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 4, Μαρτίνοβιτς 5, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 2, Κεδέρης 2.

* Στο άλλο ματς για τον 2ο όμιλο, η γερμανική Χάνοβερ-Μπούργκντορφ πανηγύρισε το «διπλό» στην Ελβετία, καθώς νίκησε την Κρινς-Λουκέρνη με 31-23 (ημίχρονο 13-13).