Και του χρόνου στη Serie A η Βερόνα – Πολύ σκληρή για να πεθάνει η σινιόρα

• 20 Μαΐου, 2024
Και του χρόνου στη Serie A η Βερόνα - Πολύ σκληρή για να πεθάνει η σινιόρα

Την παραμονή της στη Serie A και για τη σεζόν 2024/2025 εξασφάλισε η Βερόνα, μία αγωνιστική πριν από το φινάλε της τρέχουσας περιόδου. Η προτελευταία αναμέτρηση της 37ης ημέρας βρήκε νικήτρια την ομάδα του Μάρκο Μπαρόνι με 2-1 επί της υποβιβασμένης Σαλερνιτάνα, οπότε με το «τρίποντο» αυτό οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στους 37 βαθμούς, τέσσερις πάνω από την 18η Εμπολι που έχει 33.

Ο Κώστας Μανωλάς πέρασε αλλαγή στο 72ο λεπτό αντί του Φάτσιο, για λογαριασμό των γηπεδούχων, ενώ ο έτερος Έλληνας της ομάδας του Σαλέρνο, Τριαντάφυλλος Πασαλίδης, έμεινε στον πάγκο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Ματσάρα στο «Renato Dall’Ara», η Μπολόνια πανηγύριζε την έξοδο στο Champions League και οι Μπιανκονέρι προέρχονταν από την κατάκτηση του κυπέλλου, αλλά και την απόλυση του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με υπέροχο σουτ του Καλαφιόρι. Η Μπολόνια έκανε ό,τι ήθελε και στο 11′ με κεφαλιά του Κάστρο μετά τη σέντρα του Εντόγιε πέτυχε το 2-0.

Στο 13′ θα μπορούσε να γίνει και το 3-0 από τον Οντγκααρντ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε. Ιδιο σκηνικό και στην έναρξη του β’ μέρους, αφού στο 53′ έγινε το 3-0 με το δεύτερο γκολ του Καλαφιόρι με ωραίο σκάψιμο σε τετ α τετ με τον Σέζνι!

Τρελό ματς στη συνέχεια, με τη Γιουβέντους να αντιδρά και να φέρνει τα πάνω – κάτω. Στο 76′ έγινε το 3-1 από τον Κιέζα σε τετ α τετ, στο 83′ το 3-2 με ωραία εκτέλεση φάουλ του Μίλικ κι ένα λεπτό αργότερα το 3-3 με δυνατό σουτ του Γιλντίζ εκτός περιοχής. Οι δυο τους μια στροφή πριν το τέλος έχουν εξασφαλίσει την έξοδο στ’ αστέρια.