![Πρόκριση στην παράταση για τον ΠΑΟ στην Πυλαία... Πρόκριση στην παράταση για τον ΠΑΟ στην Πυλαία...](https://sport66.gr/wp-content/uploads/2024/05/GN4pPLoXcAAmFG0.jpg)
Χρειάστηκε το επιπλέον πεντάλεπτο της παράτασης για να «σφραγίσει» απόψε την πρόκρισή του στα ημιτελικά των πλέι οφ της Basket League, απέναντι στον ΠΑΟΚ, ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» επικράτησαν, στο PAOK Sports Arena, στο δεύτερο ματς της προημιτελικής φάσης της διαδικασίας, με 99-96 (κ.α. 89-89) και σκέφτεται, πλέον, το φάιναλ φορ της Ευρωλίγκα, στο Βερολίνο.
Ο Παναθηναϊκός τελείωσε το παιχνίδι με τον Σάββα Καμπερίδη στον πάγκο, καθώς ο Εργκίν Αταμάν αποβλήθηκε, με δεύτερη τεχνική ποινή, στην τέταρτη περίοδο, με 6’43’’ να απομένουν για τη λήξη.
Ένταση, επίσης, προκάλεσε, με το τέλος της δεύτερης περιόδου, ο τιμ μάνατζερ του Παναθηναϊκού, Σάββας Αρώνης, διαμαρτυρόμενος στη γραμματεία για στατιστικά του Κέβιν Πόρτερ τζούνιορ.
Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Κέντρικ Ναν (25 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τζέριαν Γκαρντ (19 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα).
Με τριμπλ νταμπλ «έβγαλε» το ματς, για τον μαχητικό ΠΑΟΚ, για τον οποίο ολοκληρώθηκε η φετινή σεζόν, ο Κέβιν Πόρτερ τζούνιορ (23 πόντοι, 14 ριμπάουντ, 10 ασίστ). Εξαιρετικός για τους «ασπρόμαυρους» ήταν, ακόμη, ο Έλβαρ Φρίντρικσον (25 πόντοι, 5 ασίστ).
Τα δεκάλεπτα: 22-29, 49-44, 67-61, 89-89, 96-99
Το ματς:
Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση με τρίποντο του Γκραντ, ενώ ο ΜακΝίς με κάρφωμα μείωσε σε 2-3. Ο Γκριγκόνις ευστόχησε και αυτός από μακριά (2-6), όμως ο Μίχαλακ του απάντησε με δύο βολές για το 4-6.Ο Μήτογλου μπήκε και αυτός στον… χορό των τριπόντων (4-9), όμως ο ΜακΝίς και ο Πόρτερ μείωσαν για τους γηπεδούχους γρήγορα σε 7-9. Ο Μήτογλου έγραψε το 7-11 από κοντά, ενώ ο Μίχαλακ μείωσε ακόμη περισσότερο από τα 9 μέτρα (10-11). Ο Έλληνας φόργουορντ συνέχισε τον… χαβά του από μέση απόσταση (10-13), ενώ ο Αντετοκούνμπο κάρφωσε με δύναμη για το 10-15. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με τρίποντο του εξαιρετικού Μίχαλακ από την κορυφή (14-15), ενώ ο Φρίντρικσον τον έβαλε μπροστά στο σκορ με λέι απ στο τρανζίσον (17-15) και σκόραρε ξανά για το 19-17. Ο Λεσόρ και ο ΜακΝίς σκόραραν από κοντά (21-19), ενώ ο Ναν έβαλε πέντε σερί πόντους για το 21-24. Ο Γάλλος σέντερ έβαλε γκολ-φάουλ (22-27), ενώ ο Γκραντ νίκησε τον χρόνο διαμορφώνοντας το 22-29 της πρώτης περιόδου.
Ο ΠΑΟΚ βρήκε τα πατήματά του στο δεύτερο δεκάλεπτο, τρέχοντας επιμέρους 27-15 για να πάει στα αποδυτήρια με ένα προβάδισμα 5 πόντων (49-44, 20′). Ο Δικέφαλος του Βορρά στηρίχθηκε στο βασικό του σχήμα και έκλεισε το πρώτο μέρος με τέσσερις παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων.
Στο πρώτο τρίλεπτο του β’ ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ πιο δυνατά στο παρκέ και με γρήγορο σερί 9-0 γύρισε το ματς και πήρε προβάδισμα στο σκορ με 49-53! Και πάλι. Ούτε σ’ εκείνο το σημείο του αγώνα μπόρεσε η ομάδα του Αταμάν να ελέγξει το μομέντουμ του αγώνα καθώς οι γηπεδούχοι «απάντησαν» δια χειρός Φρίντρικσον με σερί 8-0 για το 57-53 στο 25′. Μάλιστα το επιμέρους αυξήθηκε στο 12-2 για το +6 του «δικεφάλου» (61-55) ένα λεπτό αργότερα. Η 3η περίοδος έκλεισε με τον ΠΑΟΚ να έχει το προβάδισμα με 67-61 χάρη στην εξαιρετική απόδοση των Φρίντρικσον (19π., 4ασ.) και Πόρτερ Τζούνιορ (16π., 10ριμπ., 7ασ.) έως εκείνο το χρονικό σημείο του αγώνα.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Μαργαρίτης με φλόουτερ έγραψε το 69-61. Ο Ναν μείωσε (69-63) μετά από κλέψιμο του Καλαϊτζάκη στον Πόρτερ, ενώ λίγο αργότερα απάντησε στον Φρίντρικσον για το 71-65. Ο Ισλανδός ήταν «καυτός» και υπέγραψε το 74-65 με τρίποντο, ενώ ο Παπαπέτρου με γκολ φάουλ μείωσε σε 75-68. Ο Μίχαλακ με τρίποντο από τη γωνία έγραψε το 79-68 για τον ΠΑΟΚ, ενώ ο Γκραντ μείωσε με βολές σε 79-70. Ο Λεσόρ έφερε πιο κοντά τους πράσινους με λέι απ (79-72), ενώ ο Ναν με τρίποντο μείωσε σε 81-75. Ο ΜακΝίς από κοντά ανέβασε τη διαφορά (83-75), ενώ ο Ναν απάντησε και πάλι με κάρφωμα (83-77). Ο Παπαπέτρου έφερε με τρίποντο τον Παναθηναϊκό AKTOR σε απόσταση βολής (83-80), με τον Μίχαλακ να απαντά για το 85-80. Ο «πεισματάρης» Ναν μείωσε με τρίποντο και ισοφάρισε με λέι απ σε 85-85. Ο Φρίντρικσον σπατάλησε δύο βολές, όμως ο Άλστον δεν έκανε το ίδιο και έγραψε το 87-85. Ο Λεσόρ ισοφάρισε με φόλοου, αλλά ο Πόρτερ έγραψε με λέι απ το 89-87. Ο Ναν πήγε στη γραμμή και διαμόρφωσε νέα ισοπαλία (89-89), όμως μετά έκανε επιθετικό φάουλ και αποβλήθηκε. Ο Λεσόρ έκοψε τον Πόρτερ Τζούνιορ σε προσπάθεια για game winner και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.
Ο Πόρτερ κατάφερε να φτάσει μέχρι το triple-double, εκμεταλλεύμενος τον έξτρα χρόνο, όμως έχασε και 3 ελεύθερες βολές, που στοίχισαν, σε αυτό το διάστημα. Γενικά ο ΠΑΟΚ ξέμεινε από βενζίνη στο φινάλε, αφού επί της ουσίας έπαιζε με 6 παίκτες σε όλο το ματς. Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις τόσο με τον Γκραντ, όσο και με τους Γκριγκόνις, Λεσόρ για να τελειώσει τη δουλειά και να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.