Euroleague: Η Μπαρτσελόνα νίκησε τη Μακάμπι κι ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στα playoffs μετά το 2019, «Αγκαλιάζει» το πλεονέκτημα της έδρας η Μονακό, Η Βιλερμπάν «έσπρωξε» εκτός play in τη Βαλένθια

• By stavros
  • 5 Απριλίου, 2024

Με «ήρωα» τον Νίκολας Λαπροβίτολα, η Μπαρτσελόνα έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής Μακάμπι Τελ Αβίβ στη Βαρκελώνη, προσφέροντας παράλληλα «δώρο» στον Παναθηναϊκό την -και μαθηματικά- επιστροφή του στα playoffs της Euroleague για πρώτη φορά μετά το 2019.

Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν στο… νήμα (92-89) των Ισραηλινών, με τον έμπειρο γκαρντ των Καταλανών να «καθαρίζει» τη νίκη στα 5΄΄ για τη λήξη, απαντώντας από τα 6,75 στο τρίποντο που είχε προηγηθεί από τον Μπάλντγουϊν, με το οποίο οι φιλοξενούμενοι είχαν ισοφαρίσει σε 89-89.

Ο Αμερικανός της Μακάμπι μάλιστα προσπάθησε στην εκπνοή να βρει και πάλι στόχο από την περιφέρεια και να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά το σουτ του ήταν απελπιστικά άστοχο…

Στο 22-11, με το οποίο έπιασαν την Μονακό στη δεύτερη θέση, ανέβηκαν οι Ισπανοί, ενώ η Μακάμπι υποχώρησε με 19-14 στην έβδομη, με την οποία «σφραγίστηκε» η πρόκριση του Παναθηναϊκού στα playoffs οφ και η δική της συμμετοχή στα play in.

Οι Άλεξ Αμπρίνες και Γιαν Βέσελι οδήγησαν την επίθεση των νικητών σημειώνοντας από 17 πόντους, ενώ στους 15 μαζί με το «σωτήριο» τρίποντο σταμάτησε ο Νίκολας Λαπροβίτολα. Από τη Μακάμπι πάλεψε ο Γουέιντ Μπάλντγουϊν με 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 44-43, 70-65, 92-89

H Παρτιζάν έδωσε τέλος στο Βερολίνο στο αρνητικό σερί των δύο ηττών, επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και με ρεκόρ 15-18 συνεχίζει να ελπίζει για τα play in της Euroleague. Οι Σέρβοι επικράτησαν με 94-83 της ουραγού Άλμπα (ρεκόρ 5-28), για την 33η και προτελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Η άμυνα του πρώτου ημιχρόνου, άνοιξε στην Παρτιζάν τον δρόμο για το «διπλό», με την ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς να εξασφαλίζει ένα «μαξιλαράκι» ασφαλείας 13 πόντων στο ημίχρονο (34-47) και να μην κοιτάζει πίσω…

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Τζέιμς Νάναλι με 19 πόντους, ενώ από την Άλμπα των 18 λαθών ξεχώρισε ο Γιοχάνες Τίμαν με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 34-47, 62-72, 83-94

Η Μονακό υπερασπίστηκε την έδρα της, απέναντι στην Ζαλγκίρις Κάουνας και «αναρριχήθηκε» προσωρινά στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας στη Euroleague, με ρεκόρ 22-11, το οποίο την φέρνει ακόμη πιο κοντά στο πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ. Οι Μοναγάσκοι επικράτησαν πιο εύκολα απ` ό,τι δείχνει το τελικό 69-66, για την 33η και προτελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου, υποχρεώνοντας τους Λιθουανούς στην 19η ήττα τους, με την οποία βλέπουν το όνειρο των play in να απομακρύνεται.

Η άμυνα του πρώτου δεκαλέπτου, όταν κράτησε τη Ζαλγκίρις στους 11 πόντους, έδωσε την απαραίτητη ώθηση στη Μονακό, η οποία δίχως να κατεβάσει ταχύτητα στην επίθεση εξασφάλισε μία διψήφια διαφορά ασφαλείας και πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +10 (39-29). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν μέσα από την άμυνα τους στην τρίτη περίοδο, αλλά με την επίθεση να μην ακολουθεί, παρέμειναν σε μη απειλητική θέση. Στον… επίλογο του αγώνα, οι γηπεδούχοι εξαργύρωσαν το νέο επιθετικό ξέσπασμα τους, με το οποίο έγραψαν στο 33΄ το μη αναστρέψιμο 59-44.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Μάικ Τζέιμς με 18 πόντους, ενώ από την Ζαλγκίρις ξεχώρισε ο Κίναν Έβανς με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 39-29, 51-44, 69-66

Η αδιάφορη Βιλερμπάν πέρασε νικηφόρα με 98-69 από τη Fonteta, για την 33η και προτελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague, «σπρώχνοντας» τη Βαλένθια εκτός play in.

Οι Γάλλοι «έπνιξαν» με την άμυνα τους τους Ισπανούς στο πρώτο ημίχρονο, εξασφαλίζοντας μία διαφορά 14 πόντων στο 20΄ (38-52), ενώ στην… εφιαλτική για τις «νυχτερίδες» τρίτη περίοδο, όταν δέχθηκαν επιμέρους σκορ 7-27 (45-79 στο 30΄), τα πάντα κρίθηκαν…

Πλέον οι Ισπανοί υποχώρησαν στο 14-19 και ελπίζουν αύριο (5/4) σε ήττα της Αναντολού Εφές από τη Φενερμπαχτσέ στον τουρκικό «εμφύλιο» ή «στραβοπάτημα» της Αρμάνι Μιλάνο απέναντι στη Βίρτους Μπολόνια στον αντίστοιχο ιταλικό για να έχουν δικαίωμα στο όνειρο των play in.

Με 19 πόντους, ο Νάντο ντε Κολό, ο οποίος προσπέρασε τον Βασίλη Σπανούλη στη λίστα των κορυφαίων σκόρερ στην Ιστορία της Euroleague, έκανε τη διαφορά από τη Βιλερμπάν (8-25), ενώ από τη Βαλένθια ξεχώρισε ο Κρις Τζόουνς με 18 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 19-27, 38-52, 45-79, 69-98