Euroleague: Θριαμβευτική επιστροφή στις νίκες από τη Ρεάλ, ελπίζει για play in η Μπάγερν, Η Βιλερμπάν σόκαρε την Αναντολού

• By stavros
  • 16 Μαρτίου, 2024

Η πρωτοπόρος Ρεάλ Μαδρίτης έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των τριών ηττών με ένα σπουδαίο «διπλό» στην Μπολόνια. Οι Ισπανοί πέρασαν νικηφόρα με 89-74 από την έδρα της Βίρτους, για την 29η αγωνιστική της Euroleague, συμπληρώνοντας τις 23 νίκες και κρατώντας τους γηπεδούχους μακριά από την εξάδα (με ρεκόρ 17-12), που δίνει το απευθείας εισιτήριο για τα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Η άμυνα του πρώτου ημιχρόνου, όταν περιόρισε τους Ιταλούς στους 31 πόντους και η διάρκεια στην επίθεση, απλοποίησαν το έργο της πρωταθλήτριας Ευρώπης, η οποία εξασφάλισε από νωρίς μία διψήφια διαφορά ασφαλείας και δεν αισθάνθηκε πίεση μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών, που μέτρησαν μία πεντάδα με διψήφιο αριθμό πόντων, ο Γερσόν Γιαμπουσέλε με 15 και 7 ριμπάουντ, ενώ από τη Βίρτους, που τα… έσπασε από τα 6,75 (4/19 τρίποντα), ξεχώρισε ο Αϊζάια Κορντινιέ με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 31-44, 52-61, 74-89

Στο Μόναχο, η Μπάγερν επικράτησε με 64-58 της Ζαλγκίρις Κάουνας και με ρεκόρ 13-16 συνεχίζει να κάνει όνειρα πρόκρισης στα play in. Στον αντίποδα, οι Λιθουανοί υποχώρησαν στο 11-18, ενώ θα υστερούν των Γερμανών σε περίπτωση ισοβαθμίας, καθώς η ομάδα του Πάμπλο Λάσο κάλυψε τη διαφορά της ήττας της στο Κάουνας (74-73).

Η άμυνα των Γερμανών «έσβησε» κάθε επιθετική προσπάθεια των Λιθουανών στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα, με την Μπάγερν να βρίσκεται στο τέλος της τρίτης περιόδου στο +13 (50-37). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στο τέταρτο δεκάλεπτο να αιφνιδιάσουν τους γηπεδούχους, ανεβάζοντας την παραγωγικότητα τους, αλλά ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος τους…

Κορυφαίος των νικητών ο Ντέβιν Μπούκερ με 20 πόντους, ενώ από τη Ζαλγκίρις που έχασε με τραυματισμό τον Ρόλαντ Σμιτς στο 15΄, προσπάθησε ο Κίναν Έβανς με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 33-21, 50-37, 64-58

Η Βιλερμπάν έκοψε τον δρόμο της Αναντολού Εφές προς τα play in της Euroleague, λίγες ημέρες πριν τη «μάχη» με τον Ολυμπιακό στην Πόλη (19/3). Οι αδιάφοροι βαθμολογικά Γάλλοι υπερασπίστηκαν την έδρα τους με 84-80, για την 29η αγωνιστική της διοργάνωσης, πανηγυρίζοντας την έβδομη εφετινή ευρωπαϊκή νίκη τους και υποχρεώνοντας τους Τούρκους στην 17η ήττα τους.

Η ομάδα του Πιερίκ Πουπέ κυριάρχησε στην… εναέρια κυκλοφορία (39 έναντι 24 ριμπάουντ), ελέγχοντας τον αγώνα για 30 λεπτά, όταν και προηγήθηκε με 65-52. Η Αναντολού Εφές έβγαλε αντίδραση στον… επίλογο του αγώνα και αυξάνοντας την παραγωγικότητα της βρέθηκε στα 28΄΄ για τη λήξη σε απόσταση αναπνοής (81-80), μετά από τρίποντο του Μπομπουά. Ωστόσο, ο Λι είχε την απάντηση από την ίδια θέση, διαμορφώνοντας στα 4΄΄ το 84-80, με το οποίο σφράγισε τη νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ο Τιμοτέ Λουαού-Καμπαρό με 21 πόντους, 20 πρόσθεσε ο ΝτεΣόν Τόμας, ενώ ο Νάντο ντε Κολό προσέφερε τα μέγιστα στο κομμάτι της δημιουργίας με 9 ασίστ, συμπεριλαμβανομένης της τελευταίας στον Πάρις Λι που έκρινε τον αγώνα. Από την Αναντολού ξεχώρισε ο Γουίλ Κλάιμπερν με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 46-39, 65-52, 84-80