Σπουδαία ανατροπή και νίκη για τον Α.Ο. Λαμίας!

• By stavros
  • 26 Νοεμβρίου, 2023

Σπουδαία ανατροπή απέναντι στον φορμαρισμένο Απολλώνιο πέτυχε από 0-2 σετ η Λαμία στο Χαλκιοπούλειο. Η τοπική ομάδα με αντεπίθεση διαρκείας και με κορυφαία την Γαλλίδα κεντρική Λεαντρά Ολινγκά πανηγύρισε την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, πάλι με 3-2 σετ.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 14-25, 25-20, 25-22, 15-12) σε 121′

Στο πρώτο σετ ο αγώνας ήταν ισορροπημένος μέχρι το 16-16. Η Νάσια Φακοπουλίδου πήρε το side out, στο σερβίς πήγε η Ευανθία Λάβδα που με δύο συνεχόμενους άσσους έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στον Απολλώνιο (16-19). Η Μίσλινα Κίλιτς με δικό της άσσο μείωσε στους δύο (21-23), αλλά λίγο αργότερα η Φακοπουλίδου διαμόρφωσε το 22-25.

Στο δεύτερο σετ η Μάρα Ράπτη έκανε το 12-14 και αμέσως μετά πάλι ο Απολλώνιος με πρωταγωνίστρια την Ευανθία Λάβδα από τη γραμμή των εννέα μέτρων έτρεξε σερί 0-6 (με τρεις άσσους της αρχηγού) για να πάρει διαφορά ασφαλείας (12-19) και να κάνει λίγο αργότερα η Αγγελική Καββαδία το 14-25.

Στο τρίτο σετ η Λαμία έβγαλε αντίδραση και με την Γεωργία Αργυρίου στο σερβίς έγινε το 15-9. Η Ράπτη και η Φακοπουλίδου προσπάθησαν να κρατήσουν τον Απολλώνιο στο σετ, αλλά το σετ κατέληξε στον ΑΟΛ με 25-20 μετά από διπλή μπαλιά της Νεφέλης Χατζηγρηγορίου.

Ντέρμπι ήταν και το τέταρτο σετ, με τον Απολλώνιο σε κρίσιμο σημείο να περνάει μπροστά με δύο πόντους (19-21), μετά από μία επίθεση και έναν άσσο της Σιδεράτου. Με πρωταγωνίστρια την Ολινγκά η Λαμία ισοφάρισε σε 22-22, η Πέγισιτς σταμάτησε πάνω στο φιλέ την Καββαδία για το 23-22, η Ολινγκά στην κόντρα επίθεση έκανε το 24-22 για να στείλει η Ολιβέιρα το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, σε ένα κόντρα για τον ΑΟΛ.

Με την Ολινγκά να κάνει και πάλι την διαφορά, η Λαμία ολοκλήρωσε με επιτυχία μία σπουδαία ανατροπή. Με συνεχόμενους πόντους της Γαλλίδας κεντρικής ο ΑΟΛ προηγήθηκε με 12-9, με την διαγώνια συμπατριώτισσά της, Ολιβέιρα Σόουζα να κάνει το 13-9. Το μπλοκ της Πέγισιτς έδωσε πέντε ματς μπολ στις γηπεδούχες, με τον Απολλώνιο να μένει ζωντανός με μία επίθεση της Καββαδία και μία άουτ επίθεση της Ολιβέιρα. Ο Ηλίας Αγγέλης κάλεσε τάιμ άουτ, η Λάβδα μείωσε σε 14-12 αλλά στην επόμενη φάση η Ολιβέιρα διαμόρφωσε το τελικό 15-12.