WRC Ράλι Ιαπωνίας: Νικητής ο Έβανς, 3ος ο Ροβάνπερα, «χατ-τρικ» από την Toyota

• By stavros
  • 20 Νοεμβρίου, 2023

Ο Βρετανός Έλφιν Έβανς (Toyota) κέρδισε τον τελευταίο αγώνα της σεζόν του παγκόσμιου ράλι στο WRC, το Ράλι Ιαπωνίας, μπροστά από τον Γάλλο Σεμπαστιάν Οζιέ, ενώ ο Φινλανδός Κάλε Ροβάνπερα, που είχε ήδη εξασφαλίσει ότι θα είναι παγκόσμιος πρωταθλητής οδηγών φέτος, τερμάτισε 3ος και επέτρεψε στην Toyota, που στέφθηκε μεταξύ των κατασκευαστών, να φτάσει σε ένα…χατ-τρικ στην έδρα της.
Ο Φινλανδός Εσάπεκα  Λάπι (Hyundai) και ο Ιάπωνας Τακαμότο Κατσούκα a (Toyota) συμπληρώνουν το Top 5.
Ο τελευταίος διεκδικητής μαζί με τον Έβανς για την δεύτερη θέση στο παγκόσμιο βάθρο, ο Βέλγος Τιερί Νέβιλ έχασε τα πάντα την Παρασκευή αφού έπεσε θύμα ατυχήματος ενώ καταλάμβανε προσωρινά τη δεύτερη θέση στη διοργάνωση.
Αναγκασμένος να αποσυρθεί για την ημέρα εκείνη, ο οδηγός της Hyundai επέστρεψε το πρωί του Σαββάτου, αλλά, σχεδόν 30 λεπτά πίσω από τον Έβανς στο τέλος της προτελευταίας ημέρας, είχε καταστρέψει τις πιθανότητές του να κερδίσει μία 6η δεύτερη θέση  στο ράλι WRC.

Η κατάταξη στις πέντε πρώτες θέσεις του Ράλι Ιαπωνίας, 13η και τελευταία στη διοργάνωση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλι WRC, που κέρδισε σήμερα ο Έλφιν Έβανς (Toyota), ενώ ήταν 3ος ο Φινλανδός Κάλε Ροβάνπερα (Toyota) που είχε εξασφαλίσει ήδη τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή, όπως επίσης η βαθμολογία  των οδηγών και των κατασκευαστών: