Πάλεψε αλλά δεν ήταν αρκετό…

• By stavros
  • 12 Νοεμβρίου, 2023

Ο Α.Ο. Λαμίας 2013 ΙΝΤΕΡΚΑΤ πάλεψε με όλες τους τις δυνάμεις για την πρώτη του νίκη και τους πρώτους του βαθμούς, χωρίς όμως να το καταφέρει στις λεπτομέρειες! Οι γηπεδούχες ήταν εξαιρετικές στα δύο πρώτα σετ, αλλά μετά το 1-1 μίλησε η εμπειρία του ΑΟΘ, αλλά και το γεγονός ότι η Λαμία έκανε 17 λάθη μη μπορώντας να διεκδικήσει κάτι περισσότερο, αφήνοντάς την στην τελευταία θέση χωρίς βαθμό.

Από την άλλη την τρίτη συνεχόμενη νίκη για τον ΑΟ Θήρας που σκαρφάλωσε στη 2η θέση (μαζί με ΑΟΜ και Ολυμπιακό).

Στο 1ο σετ, η ομάδα της Σαντορίνης πήρε από την αρχή τα ηνία του σετ, δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και το κατέκτησε με επιμέρους σκορ 23-25 παρά την μεγάλη προσπάθεια των κοριτσιών του Ηλία Αγγέλη για ανατροπή σκηνικού στις τελευταίες φάσεις του σετ.

Στο 2ο σετ, οι γηπεδούχες ήταν σαφώς ανώτερες, και με τη βοήθεια του κόσμου ήλεγχαν το σετ, αποδίδοντας πλήρως το αγωνιστικό πλάνο, φτάνοντας τελικά στην κατάκτηση του σετ με σκορ 25-23.

Το 3ο σετ, ξεκίνησε με τις παίκτριες του ΑΟΛ να έχουν το μομέντουμ, να προηγούνται αλλά στη διάρκεια του σετ, οι φιλοξενούμε ισορρόπησαν φτάνοντας στην ισοφάριση. Εκεί, η ψυχραιμία τους στα κρίσιμα σημεία, τους έδωσε την κατάκτηση του σετ με σκορ 19-25.

Στο 4ο σετ, ξανά τα κορίτσια του Ηλία Αγγελική προσπάθησαν να επανέλθουν στη διεκδίκηση του αγώνα. Ο Α.Ο. Θήρας ήταν αποφασισμένος για τη νίκη και με απόλυτη ψυχραιμία στην αντεπίθεση της ομάδας της Λαμίας, άντεξε και πανηγύρισε το σετ και συγχρόνως τη νίκη με σκορ 21-25.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Μαυράκης, Παρατηρητής: Θεμελής, Επόπτες: Σκορδαρά, Στάικος, Γραμματεία: Μπίτσικα.
Η γνώμη του πάγκου
Ηλίας Αγγέλης (προπονητής ΑΟ Λαμίας): «Συγχαρητήρια στη Σαντορίνη που δίκαια κέρδισε. Εμείς είχαμε κάποια καλά κομμάτια στον αγώνα, αλλά και κάποια νεκρά διαστήματα τα οποία και πληρώσαμε. Δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε την υποδοχή μας και πρέπει να δουλέψουμε περισσότερο για να μειώσουμε τα νεκρά σημεία και να ελαττώσουμε τα λάθη μας. Αργήσαμε να μαζευτούμε σαν ομάδα, αλλά αυτό πρέπει να φύγει από το μυαλό μας και να σταματήσουμε τα λάθη»
Ματέο Φρέσκι (προπονητής Σαντορίνης): «Η νίκη ήρθε μετά από μεγάλη μάχη. Ξέραμε ότι η Λαμία σ’ αυτό το γήπεδο είναι πολύ δυνατός αντίπαλος και θέλω να τους δώσω συγχαρητήρια για την ομάδα που έχουν φτιάξει, αλλά φυσικά και στη δική μου για την εμφάνιση και τη νίκη. Τώρα στο μυαλό μας είναι το επόμενο ματς με τον Απολλώνιο».