Ήττα για τον ΑΟ Λαμίας από τον Ολυμπιακό στο Χαλκοπούλειο

• By stavros
  • 30 Οκτωβρίου, 2023

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε ο ΑΟΛ Λαμίας 2013 ΙΝΤΕΡΚΑΤ από τον Ολυμπιακό στο Χαλκοπούλειο για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League Γυναικών. Στα δύο πρώτα σετ ο Ολυμπιακός, που με την νίκη του αυτή έκανε το 2Χ2 στο πρωτάθλημα, ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος, όμως στο τρίτο έγινε μεγάλη μάχη.

Ο Α.Ο. Λαμίας έδωσε ουσιαστικά τον πρώτο του επίσημο αγώνα απέναντι στον Ολυμπιακό, όπου ανά διαστήματα απέδωσε εξαιρετικό βόλεϊ αλλά η ανωτερότητα του Ολυμπιακού έγειρε την πλάστιγγα προς τους φιλοξενούμενους.

Η ομάδα της Λαμίας αγωνίστηκε αυτή τη φορά με πλήρη σύνθεση καθώς ο Ηλίας Αγγέλης είχε στη διάθεση του και τις τέσσερις ξένες της ομάδας του, αλλά όταν βρήκε ρυθμό το σκορ ήταν στο 0-2.

Στο 1ο σετ, τα κορίτσια του Ηλία Αγγέλη, μπήκαν μουδιασμένα, προσπάθησαν να ανακάμψουν αλλά το σετ έκλεισε με σκορ 17-25.

Στο 2ο σετ, ο Ολυμπιακός είχε τα ηνία ξανά, η ομάδα μας προσπάθησε, βελτιώθηκε αλλά και πάλι δεν ήταν αρκετό αφού έχασε με 20-25 το σετ.

Τέλος,το 3ο σετ,ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, οι παίκτριες της Λαμίας κοίταξαν στα μάτια τις φιλοξενούμενες, τις στρίμωξαν αλλά στις λεπτομέρειες δεν μπόρεσαν να πάρουν το σετ, το οποίο κατέληξε στον Ολυμπιακό με 27-29!
Οι ερυθρόλευκες μετέτρεψαν το 15-16 σε 15-18 και έφτασαν στο 20-23 με τη Λαμία να ισοφαρίζει 23-23 με μπλοκ της Ολινγκά και επίθεση της Ολιβέιρα. Οι γηπεδούχες έσβησαν τα πρώτα τέσσερα ματς μπολ του Ολυμπιακού, αλλά στο 27-28 το τριπλό μπλοκ στην Ολιβέιρα έδωσε τέλος στο θρίλερ.

Η γνώμη του πάγκου

Ηλίας Αγγέλης (Προπονητής Λαμία): «Δύσκολο παιχνίδι. Ξέραμε ποιος ήταν απέναντί μας και ήταν το πρώτο παιχνίδι που παίξαμε όλοι μαζί. Ούτε στα φιλικά ήμασταν πλήρεις. Δείξαμε κάποια καλά δείγμα αλλά θέλουμε αρκετή δουλειά και υπομονή για να φτάσουμε στο επίπεδο που θέλουμε. Από σήμερα κιόλας κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι με τη Θετίδα».

Τζίνα Λαμπρούση (Κεντρική Ολυμπιακού):
«Μπήκαμε συγκεντρωμένες από την αρχή και πήραμε από νωρίς τη διαφορά. Στο δεύτερο σετ, κρατήσαμε το ίδιο επίπεδο, όμως στο τρίτο, κάναμε κάποια εύκολα λάθη, αλλά πήραμε το τρίποντο. Ευχαριστούμε πολύ τον κόσμο μας, που ήρθε και μας στήριξε στο παιχνίδι».

Διαιτητές: Κουτσής, Μαυράκης, Παρατηρητής: Παναγής, Επόπτες: Καλαντζής, Στάικος, Γραμματεία: Καραβάνα.

Διακύμανση:

1ο σετ: 3-8, 9-16, 12-21, 17-25

2ο σετ: 4-8, 13-16, 16-21, 20-25

3ο σετ: 4-8, 15-16, 19-21, 27-29

Τα σετ: 0-3 (17-25, 20-25, 27-29) σε 88′

*Οι πόντοι του ΑΟ Λαμίας 2013 προήλθαν από 6 άσσους, 35 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Ολιβέιρα 19 (16/33 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ολινγκά 10 (6/13 επ., 4  μπλοκ), Κίλιτς 7 (5/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ.-17% άριστες), Πέγισιτς 7 (5/13 επ., 2 μπλοκ, 43% υπ.-29% άριστες), Αργυρίου 4 (2/5 επ., 2 άσσοι), Φλιάκου 4 (1/3 επ., 1 άσσος, 2 μπόκ) / Παγώνη (λ, 21% υπ.-14% άριστες), Τσιριμώκου (λ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 12 (10/25 επ., 2 άσσοι, 44% υπ.-28% άριστες), Καράρο 2 (0/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 5 (4/9 επ., 1 άσσος), Λαμπρούση 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Κούμπουρα 21 (18/36 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 14 (14/34 επ., 58% υπ.-33% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 63% υπ.-50% άριστες), Σαμπάτη (λ), Τσιτσιγιάννη, Τάνη.

* Επόμενος αγώνας για την ομάδα του ΑΟ Λαμίας το επόμενο Σάββατο στη Βούλα απέναντι στη Θέτιδα.