Ηττήθηκε και δυσκολεύεται η Εθνική…

• By stavros
  • 2 Σεπτεμβρίου, 2023
Ηττήθηκε και δυσκολεύεται η Εθνική...

Την ήττα με 3-1 σετ από την Τουρκία γνώρισε η εθνική ομάδα βόλεϊ ανδρών στο Τελ Αβίβ, στο τρίτο παιχνίδι της για τον Δ΄ όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Αν και πήρε το πρώτο σετ, η ελληνική ομάδα φάνηκε κουρασμένη μετά το χθεσινό «θρίλερ» με την Πορτογαλία, υπέστη τη δεύτερη ήττα της και πλέον το έργο της για πρόκριση στους «16» δυσκολεύει αρκετά. Ουσιαστικά, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα παίξει το τελευταίο του… χαρτί αύριο (3/9, 17:00), απέναντι στην Ρουμανία, καθώς το τελευταίο του παιχνίδι είναι απέναντι στην πολύ ισχυρή Γαλλία.

Ελλάδα, Πορτογαλία, Τουρκία και Ρουμανία έχουν από μία νίκη μέχρι στιγμής στο Τελ Αβίβ και η «γαλανόλευκη» δίνει την Κυριακή 3/9 (17.00 ΕΡΤ-3) το πιο κρίσιμο παιχνίδι απέναντι στους Ρουμάνους που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό τη πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Τα σετ: 22-25, 26-24, 25-19, 25-23

Αν και η Τουρκία ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με δύο κόντρα επιθέσεις του Μίρζα Λαγκούμτζια προηγήθηκε με 5-2. Με μπλοκ του Μάρκου Γαλιώτου και άσσο του Ραφαήλ Κουμεντάκη η Εθνική μας ομάδα ισοφάρισε σε 11-11 και λίγο αργότερα με δύο σερί κόντρα επίθεσεις του τελευταίου περάσαμε μπροστά με +2 (15-17). Τα καλά σερβίς του Γιώργου Πετρέα συνεχίστηκαν και με νέο άσσο η διαφορά πήγε στους 4 (15-19). Η Τουρκία μείωσε σε 20-22 μετά από λάθος των Ελλήνων διεθνών αλλά ο Ράπτης πήρε στη πλάτη του τις τελευταίες επιθέσεις και διαμόρφωσε το 22-25.

Με την ίδια δυναμική που τελείωσε το πρώτο σετ ξεκίνησε και το δεύτερο η Εθνική μας ομάδα και με κόντρα επίθεση του Μούχλια προηγηθήκαμε με 13-16.Με άσσο του Γκουλμέζογλου η Τουρκία έφερε το σετ στα ίσια (17-17) αλλά ο Ράπτης με μπλοκ έδωσε ξανά προβάδισμα δύο πόντων στην Ελλάδα (17-19). Όμως η Τουρκία έκανε την αντεπίθεσή της και με επίθεση του Γκουρμπούζ έφτασε πρώτη στο σετ μπολ (24-22). Ο Μούχλιας μείωσε (24-23) και στη συνέχεια ο Τζούριτς με μπλοκ έφερε την ισοφάριση (24-24). Ο Μούχλιας σέρβιρε στο φιλέ (25-24) και στη συνέχεια έχασε την κόντρα για να τελειώσει το σετ με 26-24.

Με ανεβασμένη την ψυχολογία από την κατάκτηση του δευτέρου σετ, η Τουρκία μπήκε καλύτερα στο τρίτο και απέκτησε νωρίς προβάδισμα, εκμεταλλευόμενη τα λάθη του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος. Ο Ντάντε Μπονιφάντε πέρασε στο παιχνίδι για πρώτη φορά στο φετινό Ευρωβόλεϊ τον Γιώργο Τζιουμάκα, ενώ ντεμπούτο στη διοργάνωση έκανε και ο Σπύρος Χάκας. Η διαφορά έφτασε στο +7 για τους Τούρκους (20-13), αλλά δύο σερί πόντοι του Χάκα και ένα μπλοκ του Πετρέα έφεραν το σετ στο 21-17. Ο Τζουλιάνι κάλεσε τάιμ άουτ για να χαλάσει τον ρυθμό της Ελλάδας και το σετ τελείωσε με 25-19 μετά από επίθεση του Έκσι πάνω στο φιλέ.

Σε θρίλερ εξελίχθηκε το 4ο σετ, με την Ελλάδα να βρίσκεται κοντά στο να το κατακτήσει. Από το 12-10 μέχρι και το 21-21 οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με την ισοφάριση να έρχεται με άσσο του Γιώργου Πετρέα. Ο Τζούριτς στην επόμενη φάση σταμάτησε τον Σούμπασι αλλά το τσάλεντ του Τζουλιάνι έδειξε επαφή στο φιλέ από τον διεθνή κεντρικό, με τον Μούχλια να ισοφαρίζει αμέσως μετά για το 22-22. Η Τουρκία πέρασε μπροστά με 23-22, ο Μπονιφάντε κάλεσε τάιμ άουτ αλλά στην επόμενη φάση ο Πρωτοψάλτης δεν κατάφερε να σπάσει το τριπλό μπλοκ των Τούρκων για το 24-22. Ο Μπονιφάντε πήρε τσάλεντζ το οποίο έδειξε επαφή των Τούρκων στο φιλέ, όμως η μπάλα είχε ήδη βρει στο τάραφλεξ. Ο Πρωτοψάλτης με στοπ πάνω στο φιλέ μείωσε σε 24-23, αλλά ο Άντις Λαγκούμτζια στην επόμενη φάση διαμόρφωσε το 25-23 για το 3-1 σετ της Τουρκία.