Τζόκοβιτς… με «σπασμένα φρένα» – Το μεσημέρι της Τρίτης οι αγώνες Τσιτσιπά-Σάκκαρη

• By stavros
  • 3 Ιουλίου, 2023
Τζόκοβιτς... με «σπασμένα φρένα» - Το μεσημέρι της Τρίτης οι αγώνες Τσιτσιπά-Σάκκαρη

Νικηφόρα ξεκίνησε την προσπάθεια να υπερασπιστεί τον τίτλο του στο Wimbledon ο Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ο Σέρβος δυσκολεύτηκε μόνο στο τρίτο σετ απέναντι στον Πέδρο Κατσίν, τον οποίο νίκησε με 3-0 μετά από 2 ώρες και 17 λεπτά, παίρνοντας χωρίς να «ιδρώσει» το «εισιτήριο» για τον 2ο γύρο του 3ου Grand Slam της σεζόν.

Ο «Νολε» πήρε πολύ εύκολα τα δύο πρώτα σετ με 6-3, 6-3 και στο τρίτο χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να κλείσει το ματς με 7-6 (4).

Παρά τις διακοπές που σημειώθηκαν στη διάρκεια του αγώνα, εξαιτείας της βροχής, ο 36χρονος Σέρβος δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα από το νο68 της παγκόσμιας κατάταξης.

Έφτασε άνετα στην 87η νίκη του στο κορτ του All England Club, επί συνόλου 97 αγώνων που έχει δώσει, ενώ η σημερινή ήταν η 29η διαδοχική. Ο «Νολε» επέκτεινε, παράλληλα, το απίστευτο σερί νικών που «τρέχει» σε Grand Slam τουρνουά, φτάνοντας τις 22, καθώς έχει κατακτήσει κάθε major στο οποίο έχει αγωνιστεί από πέρσι τέτοια εποχή (Wimbledon, Australian Open, Roland Garros).

Την Τετάρτη (5/07) απέναντι στον Τζόρνταν Τόμπσον θα επιδιώξει να πετύχει την 350η νίκη του σε τουρνουά Grand Slam.

Το μεσημέρι της Τρίτης οι αγώνες Τσιτσιπά-Σάκκαρη

Στη… μάχη του Wimbledon ρίχνονται την Τρίτη (4/07) οι Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη, με το ελληνικό ενδιαφέρον, πλέον, να γίνεται ακόμη πιο έντονο για τη διοργάνωση.

Το πρόγραμμα των Ελλήνων θ΄ ανοίξει ο 24χρονος πρωταθλητής, ο οποίος θα κάνει πρεμιέρα απέναντι στον Ελβετό, Ντόμινικ Τιμ, στο κορτ 2 του All England Club, με το παιχνίδι να ξεκινά όχι νωρίτερα από τη 1 το μεσημέρι (ώρα Ελλάδας).

Η 27χρονη Σάκκαρη θ΄ αντιμετωπίσει στο πρώτο της ματς στο τουρνούα την Μάρτα Κόστιουκ. Το παιχνίδι χρονικά είναι το δεύτερο στο κορτ 3, γεγονός που σημαίνει ότι δεν θα ξεκινήσει νωρίτερα από τις 15:30 (ώρα Ελλάδας).