«Πράσινος» θρίαμβος στη Μαδρίτη

• By stavros
  • 1 Μαρτίου, 2024

Μία αρνητική παράδοση 11 ετών «έσπασε» απόψε με εμφατικό τρόπο στο WiZink Center ο ψυχωμένος Παναθηναϊκός! Οι «πράσινοι», με τους Κώστα Σλούκα και Ματίας Λεσόρ να «οργιάζουν», χαμογέλασαν μετά από δώδεκα διαδοχικές ήττες στη Μαδρίτη (τελευταία νίκη είχε έρθει στις 21/3/2013), επικρατώντας με το εμφατικό 97-86 επί της πρωτοπόρου Ρεάλ για την 27η αγωνιστική της Euroleague.

Με το τεράστιο «διπλό» το «τριφύλλι» βελτίωσε το ρεκόρ του σε 17-10 και παρέμεινε στην τρίτη θέση, κάνοντας ακόμη ένα βήμα για την εξασφάλιση του πλεονεκτήματος της έδρας στα πλέι οφ. Στον αντίποδα, οι Ισπανοί υπέστησαν την πέμπτη ήττα τους στο σύνολο και πρώτη στο «σπίτι» τους!

Ο Παναθηναϊκός πήρε ώθηση μέσα από την αψεγάδιαστη άμυνα της δεύτερης περιόδου, ο Ματίας Λεσόρ έδωσε ρεσιτάλ στην επίθεση (26 πόντοι-career high, μαζί με 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη και ένα μπλοκ), οι Μάριους Γκριγκόνις (11π.) και Κώστας Σλούκας (16π.) έβαλαν τα κομβικά τρίποντα λίγο πριν το φινάλε και οι «πράσινοι» έφυγαν θριαμβευτές από τη Μαδρίτη, τη στιγμή που η βασική επιθετική απειλή, Κέντρικ Ναν (17π., 7ασ.-career high), παρακολούθησε τα τελευταία περίπου 3,5 λεπτά από τον πάγκο, παροπλισμένος με 5 φάουλ.

Από τη Ρεάλ των 19 λαθών, οι Γκερσόν Γιαμποσέλε και Ντζάναν Μούσα με 18 και 16 πόντους, αντίστοιχα, δεν ήταν ικανοί για την ανατροπή, ειδικά από τη στιγμή που ο «πύργος» της ομάδας, Έντι Ταβάρες, είχε… γκρεμιστεί (περιορίστηκε σε 10 πόντους με 4 ριμπάουντ) και οι Σέρχιο Γιουλ, Γκάμπριελ Ντεκ έμειναν στο απόλυτο μηδέν στην επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 36-45, 61-67, 86-97

Ένα σερί 8-0 της Ρεάλ έδωσε τέλος στο γρήγορο προβάδισμα του Παναθηναϊκού (8-4 στο 4΄), ενώ με τους Γιαμπουσέλε-Αμπάλντε και Καμπάτσο να ηγούνται σε εκτέλεση και δημιουργία, αντίστοιχα, οι Ισπανοί έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (24-18).

Με την είσοδο του Σλούκα στο παρκέ, ο Παναθηναϊκός βρήκε δημιουργία στην επίθεση στη δεύτερη περίοδο, τη στιγμή που ο Ερνανγκόμεθ «έδεσε» την άμυνα του Παναθηναϊκού, η οποία υποχρέωσε τους πρωταθλητές Ευρώπης σε 13 λάθη και οι «πράσινοι», κυριαρχώντας στο παρκέ, απάντησαν με επιμέρους σκορ 27-12, παίρνοντας τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +9 (36-45). Καταλυτική η παρουσία του Λεσόρ στην επίθεση, με τον Γάλλο σέντερ να επιδίδεται σε διαδοχικά καρφώματα και να φτάνει στους 13 πόντους.

Η Ρεάλ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους «πράσινους» στην επιστροφή της στο παρκέ στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 14-5, προσπέρασε με 52-50 στο 24΄. Ωστόσο, οι Ναν και Λεσόν συνέχισαν να αποτελούν «πονοκέφαλο» των Ισπανών στην άμυνα, κρατώντας τον Παναθηναϊκό σε θέση ισχύος μέχρι το 30΄ (61-67).

Οι πρωταθλητές Ευρώπης συνέχισαν να πιέζουν και στο 33΄ πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (68-69), ενώ με τον Μούσα να έχει πάρει φωτιά παρέμειναν σε απειλητική θέση μέχρι το 35΄ (72-73).

Ένα τρίποντο του Σλούκα, όμως, και 2/2 βολές του ξεκλείδωσαν τους «πράσινους» στην επίθεση (74-80 στο 36΄), ενώ με νέο τρίποντο του Έλληνα γκαρντ το «τριφύλλι» ξέφυγε με +9 στο 37΄ (74-83).

Με τον Ναν στον πάγκο με πέντε φάουλ στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, ο Ταβάρες μείωσε σε 80-85, αλλά στο 38΄ ο Γκριγκόνις «εκτέλεσε» από τα 6,75 για το 80-88, το οποίο ουσιαστικά «κλείδωσε» το «διπλό».

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ , Μόγκουλκοτς , Μπισάνγκ
Οι συνθέσεις:

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Τσους Ματέο): Κοζέρ 13 (3), Αμπάλντε 6, Καμπάσο 9 (1), Χεζόνια 12 (1), Ροντρίγκεθ 2, Ντεκ, Πουαριέ, Ταβάρες 10, Γιουλ, Γιαμπουσέλε 18 (1), Μούσα 16 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Εργκίν Αταμάν): Μπαλτσρόφσκι 2, Σλούκας 16 (3), Παπαπέτρου 7 (1), Γκραντ 4 , Ναν 17 (3), Λεσόρ 26, Γκριγκόνις 11 (3), Ερνανγκόμεθ 6, Μήτογλου 8.