Πολύ καλός για να… μην κερδίσει ο Τζόκοβιτς!

• By stavros
  • 29 Ιανουαρίου, 2023
Πολύ καλός για να... μην κερδίσει ο Τζόκοβιτς!

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς αποδείχθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο για τον Στέφανο Τσιτσιπά, καθώς μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα, που είχε διάρκεια δύο ώρες και 59 λεπτά, επικράτησε στον τελικό του Australian Open, του Ελληνα πρωταθλητή με 6-3, 7-6(4), 7-6(5). Εκτός από το πρώτο Grand Slam -και 10ο (!) στην Μελβούρνη- της χρονιάς, που είναι και το 22ο (σ.σ. όσα έχει κατακτήσει και ο Ράφα Ναδάλ) στην καριέρα του, ο «Νόλε» επέστρεψε στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης, που διατηρεί η ATP.

Το ματς:

Στο πρώτο σετ ο Τζόκοβιτς άγγιξε την… τελειότητα. Με βαθιά σερβίς που υποχρέωναν τον Τσιτσιπά σε λάθη κατάφερε να πάρει εύκολα προβάδισμα κάνοντας μάλιστα το break στο 4ο game κάνοντας το 6-3 για το 1-0 έπειτα από 36′ λεπτά.

Σε αντίθεση με το 1ο σετ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς παρουσίασε εντελώς διαφορετικό πρόσωπο στο 2ο. Ο Στεφ έγινε πιο επιθετικός και πίεσε με τη σειρά του τον Τζόκοβιτς.

Οι δυο τους έφτασαν μέχρι το 5-4 δίχως προβλήματα. Εκεί ο 24χρονος Έλληνας δημιούργησε το πρώτο του break point στον τελικό τον οποίο αν κατακτούσε θα έκλεινε και το σετ, όμως ο Νόλε βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει από τη δύσκολη κατάσταση.

Στη συνέχεια αμφότεροι κράτησαν το σερβίς τους και οδηγήθηκαν σε τάι μπρέικ. Ο Τζόκοβιτς προηγήθηκε με 4-1, ο Τσιτσιπάς αντέδρασε και το έφερε στα ίσα, όμως εκεί έκανε ένα κρίσιμο λάθος. Ο Νόλε το εκμεταλλεύτηκε και στη συνέχει έκλεισε το δεύτερο σετ με 7-6 (4).

Το τρίτο σετ, άρχισε με διαδοχικά break, πρώτα από τον Τσιτσιπά και αμέσως μετά από τον Τζόκοβιτς. Στην συνέχεια, αμφότεροι κράτησαν το σερβίς τους (2-2 και 3-3), με τον Σέρβο να διαχειρίζεται ιδανικά τις συνθήκες και να υπερασπίζεται με εξαιρετικό τρόπο τα κεκτημένα. Δεν είναι άλλωστε τυχαία -και παραμένει- ένας από τους κορυφαίους όλων των εποχών και μάλιστα σ’ αυτήν την ηλικία. Ο «Νόλε» προηγήθηκε με 4-3, όμως ο Ελληνας πρωταθλητής, δεν ήταν διατεθειμένος να «παραδοθεί άνευ όρων» και ισοφάρισε σε 4-4.

Με ένα «καθαρό» game, ο Σέρβος προηγήθηκε με 5-4 και οι μπάλες πήγαν στα χέρια του Τσιτσιπά, ο οποίος σέρβιρε για να παραμείνει στο ματς και ανταποκρίθηκε, ισοφαρίζοντας σε 5-5. Παίζοντας με… μαθηματική ακρίβεια, ο Τζόκοβιτς προηγήθηκε με 6-5 κι έθεσε ξανά τον Τσιτσιπά με την «πλάτη στον τοίχο». Ο νεαρός, ανταπεξήλθε εκ νέου και αφού ισοφάρισε σε 6-6, «έστειλε» το σετ στο tie break. Ο Σέρβος, ο οποίος πριν τον αγώνα έκανε λόγο ακόμη και για πέντε σετ, είχε φθάσει τόσο κοντά στην νίκη, που δεν… γινόταν να χάσει την ευκαιρία. Προηγήθηκε γρήγορα με 5-0 κι έκλεισε το σετ και το ματς με 7-5, μετά από μία ώρα και δέκα λεπτά.