Ήττα και αποκλεισμός από το Κύπελλο Ελλάδας για τον ΑΟ Λαμίας

• By stavros
  • 25 Ιανουαρίου, 2024
Δεν κατάφερε να προκριθεί στις 8 καλύτερες ομάδες του Κυπέλλου Ελλάδας ο ΑΟ Λαμίας.
Η ομάδα του Κώστα Αγγουρά γνώρισε την ήττα 3-1 σετ στο «Χαλκιοπούλιο» από τις Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων.
Η ομάδα της Θεσσαλονίκης νίκησε με ανατροπή και θα διεκδικήσει την είσοδό της στο φάιναλ-4 της διοργάνωσης. Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου θα μάθει τον επόμενο αντίπαλό της το μεσημέρι της Πέμπτης (25/1, 12.30).

Η ομάδα της Λαμίας ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και κατέκτησε το πρώτο σετ και είχε την ευκαιρία στο δεύτερο να προηγηθεί με 2-0 σετ, αλλά τα Πεύκα έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν.

Με την ψυχολογία πλέον με το μέρος τους οι αθλήτριες του Κώστα Παπαδόπουλου ήταν ανώτερες στην συνέχεια του αγώνα, φτάνοντας με άνεση στο 1-3 σετ με 12-25 και 16-25.

Διαιτητές: Κουτσής, Μαυράκης, Παρατηρητής: Παναγής, Επόπτες: Στάικος, Καλαντζής, Γραμματεία: Καραβάνα.

Τα σετ: 1-3 (25-22, 26-28, 12-25, 16-25)

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης):
Μαραθοκαμπίτου, Αργυρίου, Φλιάκου, Κίλιτς, Παπακωνσταντίνου, Πέγισιτς / Παγώνη (λ), Τσιριμόκου (λ), Καραγιάννη, Σουλιώτη.

Α.Σ. ΑΚΑΔ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Κώστας Παπαδόπουλος):
Δρακουλίδου, Καντγουόρθ, Απλαδά, Μορένο, Νικόλοβα, Γκραφ / Μπάλλα (λ), Στεργιάκη (λ), Μιχοπούλου, Τόλιου.

Κύπελλο γυναικών – Γ’ Φάση – 2η αγωνιστική

Τετάρτη 24 Ιανουαρίου

Γ.Σ. Πανιώνιος – Α.Σ. Άρης 2-3 (25-23, 31-29, 24-26, 24-26, 14-16)

Α.Ο. Λαμίας 2013 – Α.Σ. Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων 1-3 (25-22, 26-28, 12-25, 16-25)

Π.Α.Ο.Κ. – Ο.Φ.Α. Απολλώνιος 3-1 (25-23, 15-25, 25-15, 25-19)

Ηλυσιακός Α.Ο. – Α.Σ.Π. Θέτις 0-3 (23-25, 25-27, 25-27)