Ήττα για τον ΑΟ Λαμίας στο Αιγάλεω

• By stavros
  • 12 Φεβρουαρίου, 2023

Δεν τα κατάφερε ΑΟ Λαμίας στο Αιγάλεω όπου ηττήθηκε από την τοπική ομάδα με 3-1, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών.

Η ομάδα του Ηλία Αγγέλη έπαιξε με σημαντικές απουσίες, καθώς δεν αγωνίστηκαν οι Λίβινγκστον, Βαρμπάνοβα και Τσιόγκα ενώ αντίθετα το ντεμπούτο της έκανε η 25χρονη Αμερικανίδα διαγώνια Μάντισον Γουέγκ.

Από την άλλη οι νεοφώτιστες με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφτασαν τους 11 στο πρωτάθλημα, 2 λιγότερους από τον Α.Ο.Λ. που όμως θα υπερτερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας. Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από μία νίκη με 3-1 σετ στην Α’ φάση του πρωταθλήματος και η ισοβαθμία κρίνεται στους συνολικούς κερδισμένους πόντους, με τη ομάδα της Λαμίας να είναι στα σημεία καλύτερη (183-179).

Στο πρώτο σετ μετά το 7-8 το Αιγάλεω ξέφυγε στο σκορ, με το 13-10 να γίνεται 20-10 με τα σερβίς της Ιλιόνης Κελεσίδη που είχε και τρεις άσσους σε αυτό το διάστημα. Το σετ τελείωσε με 25-12 για το 1-0.

Στο δεύτερο σετ το Αιγάλεω δεν μπορούσε να πάρει διαφορά ασφαλείας, με τον ΑΟΛ να περνάει μπροστά με 20-21, ενώ έφτασε πρώτη και στο σετ μπολ. Το Αιγάλεω όμως ισοφάρισε σε 24-24, η Αριάνα Πιρβ έδωσε το προβάδισμα με +1 (25-24), για να κάνει το 2-0 σετ με 26-24 η Ιλιόνη Κελεσίδη με μπλοκ.

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε και το τρίτο σετ, με τη Λαμία να έχει έξι ευκαιρίες να μειώσει στο σκορ και τα κατάφερε με την νεοαποκτηθείσα Αμερικανίδα διαγώνια Ρόουζ Μεγκ για το 2-1 σετ με 27-29.

Εντυπωσιακή ανατροπή έκανε το Αιγάλεω στο τέταρτο σετ, καθώς το 15-20 της Λαμίας έγινε 22-20 για τις γηπεδούχες, με την πασαδόρο Κατερίνα Βλάχου να δημιουργεί πολλά προβλήματα στην υποδοχή των αθλητριών του Α.Ο.Λ.. Με δύο μπλοκ από Πάνι Πετοβάρι και Ιλιόνη Κελεσίδη έγινε το 24-20, η Πετοβάρι στη κόντρα επίθεση σημάδεψε άουτ για το 24-21 αλλά στην επόμενη φάση η ίδια διαμόρφωσε το 25-21 για το τελικό 3-1 σετ.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Μαύρος, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Βέντρας, Γεωργοπούλου, Γραμματεία: Μπίτσικα.

Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 16-10, 21-11, 25-12
2ο σετ: 8-5, 16-14, 20-21, 26-24
3ο σετ: 4-8, 13-16, 21-19, 27-29
4ο σετ: 8-7, 14-16, 21-20, 25-21

*Οι πόντοι του Αιγάλεω προήλθαν από 13 άσσους, 56 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 10 άσσους, 38 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-12, 26-24, 27-29, 25-21) σε 107′

Α.Ο. ΑΙΓΑΛΕΩ (Αγγελική Αντωνιάδη): Βλάχου 1 (1 άσσος), Σάντρικ 4 (2/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κελεσίδη 11 (4/14 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Ντεκανί 16 (15/38 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. – 17% άριστες), Πιρβ 16 (14/25 επ., 2 άσσοι, 71% υπ. – 47% άριστες), Πετοβάρι 32 (21/39 επ., 5 άσσοι, 6 μπλοκ) / Λύρα (λ, 35% υπ. – 23% άριστες), Μάρκου (λ, 25% υπ. – 25% άριστες), Γκέκοβιτς, Δρέμπελα, Σκαλίτσου.

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Ρωσσιάδου 8 (6/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μέμπους 9 (3/9 επ., 6 μπλοκ), Ρόουζ 19 (14/38 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 11% άριστες), Κουτρουμπή 7 (5/14 επ., 2 μπλοκ), Κτιστάκη 12 (7/23 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 29% άριστες), Μητακίδου 6 (3/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 57% υπ. – 26% άριστες), Τσιόγκα, Σουλιώτη 1 (1 άσσος).

Η γνώμη του πάγκου

Αγγελική Αντωνιάδη (Προπονήτρια Αιγάλεω):
«Πήραμε το τρίποντο που θέλαμε πολύ δύσκολα. Η Λαμία είναι μια μαχητικά ομάδα που πάλεψε το παιχνίδι. Στα κρίσιμα σημεία ήμασταν δυνατοί, δείξαμε πόσο το θέλαμε και πήραμε μία νίκη-χρυσάφι. Συνεχίζουμε».

Ηλίας Αγγέλης (Προπονητής Λαμίας):
«Σέβομαι την ομάδα του Αιγάλεω και του δίνω συγχαρητήρια για τη προσπάθεια που κάνει. Από εκεί και πέρα δεν θα μιλήσω αγωνιστικά. Όπως εμείς οι προπονητές και οι αθλήτριες κρινόμαστε από τα λάθη μας, έτσι θα πρέπει να κρίνονται και οι διαιτητές για τα δικά τους. Σήμερα ξεκάθαρα η διαιτησία μας στέρησε έναν βαθμό που δικαιούμασταν».

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής

Με τη 16η αγωνιστική συνεχίστηκε απόψε (11/2) το πρωτάθλημα της Volley League γυναικών. Στο ντέρμπι της ημέρας η ΑΕΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό στο τάι μπρέικ εκτός έδρας.