Η παρέα έγραψε ιστορία!!! Στην Α2 ο Έσπερος!!!

• By stavros
  • 30 Απριλίου, 2023

Ο Έσπερος My ΚΤΕΟ Λαμίας έκανε το όνειρο πραγματικότητα, πήρε τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας του κερδίζοντας στη Θεσσαλονίκη τον Μακεδονικό με 64-75 και με αυτό το αποτέλεσμα και τις 2-0 νίκες, ανέβηκε στην Α2 Elite League!

Η ομάδα της Λαμίας είχε πλάνο, σχέδιο μα πάνω απ’ όλα ψυχή, φτάνοντας στη νίκη μέσα σε μια δύσκολη έδρα και απέναντι σε μια ομάδα που είχε τερματίσει πρώτη στον 4ο όμιλο της Β’ Εθνικής, έχοντας μέχρι σήμερα το αήττητο στην έδρα της!

Μεγάλο ντέρμπι από την αρχή, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Στην πρώτη περίοδο ο Μακεδονικός προηγήθηκε με το οριακό 21-19 ενώ στο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 41-41.

Στη γ’ περίοδο ο Έσπερος έβαλε τις βάσεις για τη νίκη-άνοδο ξεφεύγοντας στο σκορ με 56-63, διατήρησε τον έλεγχο στο ματς για να φτάσει τελικά στη νίκη-θρίαμβο με 64-75 που τον έφερε για πρώτη φορά στην ιστορία του στην Α2 Elite League!

Διαιτητές: Σταματόπουλος-Μαραμής-Χατζηχαρίσης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 41-41, 56-63, 64-75.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Γεροφώτης-Φωτιάδης): Αμπάρας 12 (1), Παπασαβόγλου, Βακουφτσής, Στρυβάκης, Τραπεζάνογλου, Γαλανίδης 7 (1), Χατζημιχαηλίδης 8, Φλιάτης Ι. 5, Φωταρούλης, Φλιάτης Γ. 21, Κοκκιός 2, Τσακαλέρης 9.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης Ι.-Ζαρονικόλας): Κυριακόπουλος 16 (4), Βαζούκης 5 (1), Κολοβός, Τζόρτζεβιτς 14, Χατζηκυριακίδης 2, Μπακέας, Αργύρης, Τεπετίδης 2, Πελεκούδας, Προδρόμου 10 (1), Παπαδάκης 10 (3), Μαντίκος 16 (4).

Πηγή: stereabasket.gr