Handball Premier: Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 2-2, νίκησε 27-25 την ΑΕΚ

Σε πέμπτο ματς θα κριθεί ο τίτλος στην Α1 χάντμπολ των ανδρών. Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή νίκησε σήμερα την ΑΕΚ στο κλειστό της Ηλιούπολης με 27-25 (ημίχρονο 16-12), στον τέταρτο αγώνα για τους τελικούς της Handball Premier, και έκανε το 2-2 στη σειρά. Μετά την εξέλιξη αυτή, ο «Δικέφαλος» και οι -κάτοχοι του τίτλου- «ερυθρόλευκοι» θα λύσουν οριστικά τις… διαφορές τους στον πέμπτο τελικό των πλέι οφ, ο οποίος είναι προγραμματισμένος για την προσεχή Τετάρτη 31 Μαΐου στην αίθουσα «Γ. Κασσιμάτης» του ΟΑΚΑ. Σημαντική συμβολή στην επιτυχία της ομάδας του Νίκου Γραμματικού είχαν οι τερματοφύλακες του Ολυμπιακού: ο Κοτανίδης είχε 80% ποσοστό επεμβάσεων (4/5) στο φινάλε του πρώτου μέρους, ενώ ο Μπάουερ είχε 4/7 αποκρούσεις μετά το 53΄.

Ύστερα από το το 4-4 στο 8΄, ο Ολυμπιακός πέτυχε τρία «αναπάντητα» γκολ και προηγήθηκε 7-4 στο 12΄, αλλά η Ένωση κατάφερε να ισοφαρίσει 11-11 στο 21΄, σημείο στο οποίο πέρασε στον αγώνα ο Κοτανίδης και με τις αποκρούσεις του βοήθησε τον Ολυμπιακό να ξαναπάρει διαφορά στο σκορ. Με νέο σερί 3-0 ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 14-11 στο 24΄ και, αφού ο Ρογκούλσκι μείωσε με πέναλτι σε 14-12, οι γηπεδούχοι πέτυχαν άλλα δύο γκολ με τους Γκράτζαν και Οστρούτσκο και «έκλεισαν» το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 16-12, που ήταν η μεγαλύτερη διαφορά τους στο α΄ μέρος. Η ΑΕΚ πρσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και με δύο γκολ του Αραμπατζή μείωσε σε 18-16 στο 38΄. Όμως, ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με τέσσερα γκολ από τους Οστρούτσκο, Παπαβασίλη και Παπαδόπουλο (2) προηγήθηκε 23-17 στο 45΄, διαφορά στο σκορ που ήταν η μέγιστη για τους «ερυθρολεύκους» στο ματς.

Οι «κιτρινόμαυροι», ωστόσο, αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 6-1, στο οποίο βοήθησε και ο Μάτσκεβιτς με τέσσερις αποκρούσεις, μείωσαν σε 24-23 στο 54΄. Ο Νιοκάς «έκοψε» το ρυθμό της ΑΕΚ «γράφοντας» το 25-23 στο 55΄, ο Μπάουερ, ο οποίος είχε περάσει στο ματς στο 24-22, απέκρουσε δύο επιθέσεις της Ένωσης, ωστόσο ο Κεδέρης μείωσε σε 25-24 στο 57:20. Ο Δομπρής διαμόρφωσε το 26-24 στο 58:10, για να απαντήσει ο Τσέπιτς (26-25) στο 58:30. Στο 59:25 και μετά από τη χρήση του video για επιβεβαίωση, ο Καραμπουρνιώτης κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Παπαδόπουλος για το 27-25, το οποίο ήταν το τελικό σκορ, καθώς στην επόμενη φάση η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Μπάουερ απέκρουσε την εκτέλεση του Μαντάλινιτς, «σφραγίζοντας» τη νίκη του Ολυμπιακού.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-4, 8-7, 11-10, 14-12, 16-12 (ημίχρονο), 18-14, 19-17, 23-17, 24-21, 25-23, 27-25.

Διαιτητές: Νάσκος-Χαρίτσος. Δίλεπτα: 2-3. Πέναλτι: 3/3-2/2.

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 5, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 4, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 4, Δομπρής 2, Mπουρζέ, Πασσιάς, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 4, Γκράτζαν 1, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.
ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 5, Τικ 1, Ζίβκοβιτς, Μαντάλινιτς 4, Νικολαΐδης, Τσέπιτς 1, Αλμέιδα 2, Ηλιόπουλος 5, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης, Άρσιτς, Σόκολιτς, Ρογκούλσκι 2, Λέμος 2, Κεδέρης 2.