Euroleague: Δεν αφήνει τα play in η Μπασκόνια, Δεν… κουνιέται από τη 2η θέση η Μπαρτσελόνα, Ανέβηκε στην τρίτη θέση η Μονακό, Χαμός στη μάχη της 4άδας

• By stavros
  • 15 Μαρτίου, 2024
Euroleague: Δεν αφήνει τα play in η Μπασκόνια, Δεν... κουνιέται από τη 2η θέση η Μπαρτσελόνα, Ανέβηκε στην τρίτη θέση η Μονακό, Χαμός στη μάχη της 4άδας

Σε τροχιά play in παρέμεινε η Μπασκόνια, η οποία υπερασπίστηκε την έδρα της απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο και με ρεκόρ 16-13 «έπιασε» τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στην 8η θέση. Οι Βάσκοι επικράτησαν άνετα με 88-73 των Ιταλών, για την 29η αγωνιστική της Euroleague, με τους φιλοξενούμενους να υποχωρούν στο 12-17 και να απομακρύνονται από τα play in.

Ένα δεκάλεπτο χρειάστηκε η Μπασκόνια για να μπει πρόωρα σε τροχιά νίκης και χωρίς άγχος να φτάσει τις 16 νίκες. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 29-16 εκτοξεύοντας τη διαφορά στο ημίχρονο στο μη αναστρέψιμο -όπως εξελίχθηκε- +14 (48-34).

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Μάρκους Χάουαρντ με 26 πόντους, ενώ στους 19 σταμάτησε ο Τσίμα Μονέκε. Από την Αρμάνι ο Νίκολα Μίροτιτς δεν ήταν αρκετός με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ.
Τα δεκάλεπτα: 19-18, 48-34, 69-55, 88-73

Ακλόνητη στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Euroleague, παρέμεινε η Μπαρτσελόνα, η οποία ανέβασε στροφές στον… επίλογο του αγώνα με την Παρτιζάν στη Βαρκελώνη και μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο την αναμέτρηση. Οι Καταλανοί επικράτησαν με 94-76 των Σέρβων, για την 29η αγωνιστική, συμπληρώνοντας τις 20 νίκες και υποχρεώνοντας την ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς στην 16η ήττα της, η οποία όμως την κρατάει στο… χείλος της 10ης θέσης και εντός play in.

Οι «μπλαουγκράνα» ήταν καθηλωτικοί σε άμυνα και επίθεση στην τέταρτη περίοδο, «σερβίροντας» στην Παρτιζάν ένα επιμέρους σκορ 20-8, το οποίο «παρέλυσε» τους φιλοξενούμενους.

Κορυφαίος των νικητών ο Νίκολας Λαπροβίτολα με 17 πόντους (5/8 τρίποντα), ενώ στους 15 σταμάτησε ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ, στους 13 πόντους ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις και στους 12 ο Τζαμπάρι Πάρκερ.

Από την Παρτίζαν πάλεψε ο Αλέκσα Αβράμοβιτς με 27 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 29-24, 51-48, 74-68, 94-76

Η Μονακό πέρασε νικηφόρα από το Βερολίνο και με ρεκόρ 19-10 «στρογγυλοκάθισε» στην τρίτη θέση της κατάταξης στη Euroleague, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την εδραίωση της στην τετράδα, που δίνει το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ. Οι Μονεγάσκοι επικράτησαν με 90-82 της Άλμπα, για την 29η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην 24η ήττα τους.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς εξαργύρωσε την εξαιρετική της δεύτερη περίοδο, όταν έτρεξε επιμέρους σκορ 12-32, σημειώνοντας την ανατροπή και ξεφεύγοντας στο ημίχρονο με +6 (39-45), το οποίο υπερασπίστηκε στο… ρελαντί μέχρι το φινάλε.

Κορυφαίοι της Μονακό οι Έλι Οκόμπο και Μάικ Τζέιμς με 21 και 20 πόντους, αντίστοιχα, ενώ από την Άλμπα ο Ματ Τόμας με 14 δεν μπόρεσε να κάνει τη διαφορά…

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 39-45, 62-69, 82-90

Στη Stark Arena, η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε ένα σπουδαίο «διπλό» με 84-80 επί του Ερυθρού Αστέρα και με ρεκόρ 16-13 παρέμεινε σε τροχιά play in. Στον αντίποδα, οι Σέρβοι υποχώρησαν στο 10-19 και συμβιβάζονται πλέον με την ιδέα του αποκλεισμού από την ευρωπαϊκή συνέχεια.

Με όπλο την άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου και το ρεσιτάλ παραγωγικότητας στο τέταρτο δεκάλεπτο (31π.), οι Ισραηλινοί πέτυχαν την ανατροπή από το -14 και έκοψαν πρώτοι το νήμα το τερματισμού.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Μπόνζι Κόλσον με 23 πόντους, ενώ κομβικός στον… επίλογο του αγώνα ήταν ο Τζος Νίμπο, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 μπλοκ. Από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισε ο Γιάγκο Ντος Σάντος με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 47-31, 61-53, 80-84.

Η Φενερμπαχτσέ «ισοπέδωσε» τη Βαλένθια στην Πόλη και με ρεκόρ 18-11 δημιούργησε τριπλή ισοβαθμία στην τέταρτη θέση, «αγκαλιά» με Παναθηναϊκό (4ος), Ολυμπιακό (5ος) και την ίδια στην έκτη θέση.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επικράτησε άνετα με 118-88 των «νυχτερίδων», για την 29η αγωνιστική της Euroleague, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στη 16η ήττα τους, με την οποία υποχώρησαν στην 11η θέση και εκτός play in.

Η τουρκική ομάδα «πάτησε» στην ευστοχία της από τα 6,75 (24/38 τρίποντα, ρεκόρ σε εύστοχα στην Ιστορία της διοργάνωσης) και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 28 πόντους και 8/9 τρίποντα, ενώ στους 21 πόντους με 4,7 τρίποντα σταμάτησε ο Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις. Ο Σκότι Ουίλμπεκιν πρόσθεσε ακόμη 20 πόντους με 6/10 τρίποντα. Ο Γιώργος Παπαγιάννης περιορίστηκε στους 2 πόντους (και 1 ασίστ) σε 12 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Νικ Καλάθης τελείωσε τον αγώνα με 4 πόντους, 3 ριμπάουντ, αλλά και 9 ασίστ.