Euroleague: «Άλμα» για τα play in η Παρτιζάν, «Ζωντανή» για τα play in η Ζαλγκίρις, Γλίτωσε το… κάζο η Μακάμπι και οδεύει προς την εξάδα, Με ανατροπή η Ρεάλ

• By stavros
  • 20 Μαρτίου, 2024
Euroleague: «Άλμα» για τα play in η Παρτιζάν, «Ζωντανή» για τα play in η Ζαλγκίρις, Γλίτωσε το... κάζο η Μακάμπι και οδεύει προς την εξάδα, Με ανατροπή η Ρεάλ

Αποφασιστικό βήμα για την είσοδό της στα play in της Euroleague πραγματοποίησε η Παρτιζάν. Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς επικράτησε 87-82 της Μπασκόνια  σε ένα συναρπαστικό ματς στη “Stark Arena” του Βελιγραδίου. Έτσι, βελτίωσε το ρεκόρ της σε 14-16, ενώ η ισπανική ομάδα έπεσε στο 16-14 μετά την 30η αγωνιστική της διοργάνωσης.
Με τον Καμίνσκι σε μεγάλη μέρα (20π. με 3/4 τρίποντα) και τον Πάντερ «καυτό» (18π., 6 ασ. με εξαιρετικά ποσοστά) οι Σέρβοι πήραν προβάδισμα από την πρώτη φάση του παιχνιδιού, «έπαιζαν» συνεχώς γύρω από διψήφια διαφορά, αλλά πάντα υπό τη διακριτική… επιτήρηση της Μπασκόνια, που κατάφερνε να πλησιάζει χάρη στη ευστοχία του Χάουαρντ (26π.) και την κυριαρχία του Κοστέλο κάτω από τα καλάθια (13π., 7ρ.). Κάπως έτσι το ματς μπήκε στην τελευταία περίοδο με τη Μπασκόνια να μειώνει σε 80-75, τρία λεπτά πριν από το τέλος, αλλά τον Πονίτκα να ευστοχεί σε καθοριστικό τρίποντο (83-75) και να επαναφέρει τη διαφορά στο +8.
Όμως οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία λέξη και με επί μέρους 8-2 πλησίασαν στο 85-83, 39 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Ο Ντόζιερ με το πιο κρίσιμο καλάθι του αγώνα, χάρισε στην Παρτιζάν τη νίκη 87-83 καθώς στο χρόνο που απέμενε δεν άλλαξε τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 44-42, 69-60, 87-83

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πάτησε… γκάζι στην τέταρτη περίοδο στο ουδέτερο Βελιγράδι και με ρεσιτάλ παραγωγικότητας σε αυτό το διάστημα (32π.) έκαμψε την αντίσταση της Βιλερμπάν, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην 23η ήττα τους.

Οι Ισραηλινοί επικράτησαν με 98-90 των Γάλλων, για την 30ή αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 17-13, με το οποίο συνεχίζουν να ονειρεύονται την εξάδα και την απευθείας πρόκριση στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο Ουέιντ Μπάλντγουιν με 30 πόντους, οδηγώντας την ομάδα του Όντεντ Κάτας στην τέταρτη διαδοχική νίκη της. Πολύτιμος και ο Μπόνζι Κόλσον με 23 πόντους, όπως και ο «διπλός» Τζος Νίμπο με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Από τη Βιλερμπάν προσπάθησε ο Νάντο ντε Κολό με 18 πόντους, ενώ ο Πάρις Λι σταμάτησε στους 17.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 47-49, 66-69, 98-90.

Με ανατροπή από το -13 (51-38 στο 23΄), η πρωτοπόρος (24-6) Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε νικηφόρα με 86-79 από το Βερολίνο, υποχρεώνοντας την ουραγό Άλμπα στην 25η ήττα της στη Euroleague.

Σε μία βραδιά που η ευστοχία της από τα 6,75 ήταν… απογοητευτική (6/24 τρίποντα), η πρωταθλήτρια Ευρώπης εξαργύρωσε την κυριαρχία της στα ριμπάουντ (44 έναντι 25) και το ρεσιτάλ του Μάριο Χεζόνια στην επίθεση (22π.), μαζί με 8 ριμπάουντ.

Άξιος συμπαραστάτης του Κροάτη, ο Γκερσόν Γιαμπουσέλε με 17 πόντους, ενώ από την Άλμπα ξεχώρισε ο Ματ Τόμας με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 40-36, 57-58, 79-86

H Ζαλγκίρις έδωσε τέλος στο Κάουνας στο αρνητικό σερί των τριών ηττών, διατηρώντας τις όποιες ελπίδες έχει να προλάβει τη δεκάδα της Euroleague και τα play in της διοργάνωσης (ρεκόρ 12-18). Οι Λιθουανοί επικράτησαν με 96-81 της Βίρτους Μπολόνια, για την 30η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους Ιταλούς στη 13η ήττα τους, με την οποία έχασαν έδαφος στην προσπάθεια τους να καταλάβουν μία θέση στην εξάδα, που οδηγεί απευθείας στα πλέι οφ.

Η άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου και η διάρκεια στο κομμάτι της παραγωγικότητας, οδήγησαν τους Λιθουανούς στην ανατροπή στην τρίτη περίοδο και σε ένα κυριαρχικό τέταρτο δεκάλεπτο, στο οποίο δεν αισθάνθηκαν σε κανένα σημείο την… ανάσα της Βίρτους.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο Κίναν Έβανς με 14 πόντους και 7 ασίστ, ενώ 16 πόντους πρόσθεσε ο Έντμοντ. Από τους Ιταλούς ξεχώρισε ο Τόκο Σενγκέλια με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 43-49, 68-63, 96-81.