Euroleague: «Αγκαλιάζει» το πλεονέκτημα η Μπαρτσελόνα, «Πάτησε» δεκάδα η Αναντολού Εφές, Σε τροχιά play in η Ζαλγκίρις, Αγχώθηκε, αλλά νίκησε η Μονακό

• By stavros
  • 29 Μαρτίου, 2024

Η Μπαρτσελόνα πέρασε νικηφόρα από το Μόναχο και με ρεκόρ 21-11 έκανε ακόμη ένα βήμα για την εδραίωση της στην τετράδα, που δίνει και το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ της Euroleague. Οι Καταλανοί επικράτησαν με 87-79 της Μπάγερν, για την 32η αγωνιστική, με την ομάδα του Πάμπλο Λάσο να υποχωρεί στο 13-19 και να απομακρύνεται από τον στόχο της δεκάδας και των play in.

Η διάρκεια της Μπαρτσελόνα σε άμυνα και επίθεση στο πρώτο ημίχρονο, άνοιξε τον δρόμο για το «διπλό», με τους «μπλαουγκράνα» να εξασφαλίζουν στο 20΄ μία διαφορά ασφαλείας 17 πόντων (30-47), η οποία της επέτρεψε να αντέξει στην αντεπίθεση των γηπεδούχων στον… επίλογο του αγώνα, όταν έτρεξαν επιμέρους σκορ 26-16, αλλά δεν ήταν αρκετό…

Πρώτος σκόρερ της Μπαρτσελόνα ο Τζαμπάρι Πάρκερ με 15 πόντους, ενώ από την Μπάγερν ξεχώρισε ο «διπλός» Σερζ Ιμπάκα με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 30-47, 53-71, 79-87

Η Αναντολού Εφές «πάτησε» την Μπασκόνια στη Βιτόρια και με ρεκόρ 15-17 «σκαρφάλωσε» στη δέκατη θέση, που δίνει το «εισιτήριο» για τα play in. Η τουρκική ομάδα επικράτησε με 97-76 των Βάσκων, πανηγύρισε την τρίτη διαδοχική νίκη της και υποχρέωσε τους γηπεδούχους στη 16η ήττα τους (παρέμειναν στην 9η θέση).

Με 13/28 τρίποντα και τους Σέιν Λάρκιν, Ουίλ Κλάίμπερν σε ρόλο «εκτελεστών» με 25 και 20 πόντους, αντίστοιχα, η Αναντολού Εφές εξασφάλισε από το πρώτο δεκάλεπτο μία διψήφια διαφορά (22-32 στο 10΄) και δεν κοίταξε πίσω… Άλλωστε με 5/22 τρίποντα και πολλά λάθη η Μπασκόνια δεν είχε δικαίωμα στο όνειρο της ανατροπής…

Από την Μπασκόνια ξεχώρισε ο Μάρκους Χάουαρντ με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-32, 45-49, 53-77, 76-97

Την τρίτη διαδοχική νίκη της, με την οποία βελτίωσε το ρεκόρ της σε 14-18 και κράτησε ζωντανές τις ελπίδες συμμετοχής της στα play in της Euroleague, πέτυχε η Ζαλγκίρις στο Κάουνας. Οι Λιθουανοί επικράτησαν με 87-73 της Αρμάνι Μιλάνο, για την 32η αγωνιστική, γράφοντας το «2 στα 2» επί της ομάδας του Έτορε Μεσίνα, με το οποίο υπερτερούν στη μεταξύ τους ισοβαθμία.

Η άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου και η υπεροχή στο κομμάτι των ριμπάουντ (36 έναντι 29), έφεραν την ανατροπή από το -2 του εικοσαλέπτου (35-37) και οδήγησαν εκ του ασφαλούς τη Ζαλγκίρις στην επιτυχία.

Για ακόμη μία φορά ο Κίναν Έβανς οδήγησε την επίθεση των Λιθουανών με 20 πόντους, ενώ από τους Ιταλούς ξεχώρισε ο Νίκολα Μίροτιτς με 19 και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 35-37, 59-54, 87-73

Η Μονακό σοβαρεύτηκε στον… επίλογο του αγώνα με την Βιλερμπάν στην «Ldlc Arena» και με ρεκόρ 21-11 «αναρριχήθηκε» προσωρινά στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, που δίνει το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ της Euroleague. Οι Μονεγάσκοι επικράτησαν με 87-77 της γαλλικής ομάδας, για την 32η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην 25η ήττα τους.

Η ομαδα του Σάσα Ομπράντοβιτς υποτίμησε στα πρώτα 30 λεπτά τους Γάλλους, οι οποίοι μπήκαν στην τελευταία περίοδο στο +5 (61-56) και έδειχναν ικανοί για μία χωρίς αντίκρισμα έκπληξη. Ωστόσο, στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Μονεγάσκοι σοβαρεύτηκαν και με το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 31-16 έκοψαν πρώτοι το νήμα του τερματισμού, «σβήνοντας» κάθε υποψία αμφισβήτησης από τους γηπεδούχους.

Κορυφαίος των νικητών ο Έλι Οκόμπο με 16 πόντους, ενώ από τους Γάλλους πάλεψε ο Τιμοτέ Λουαού-Καμπαρό με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 40-44, 61-56, 77-87

Την έκτη διαδοχική νίκη της στη Euroleague, που την κρατά με ρεκόρ 19-13 σε τροχιά εξάδας και απευθείας πρόκρισης στα πλέι οφ, πήρε η Μακάμπι Τελ Αβίβ στο «ουδέτερο» Βελιγράδι. Οι Ισραηλινοί επικράτησαν με 95-80 της φιλοξενούμενης Βαλένθια, στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 32ης αγωνιστικής της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Στο 14-18 υποχώρησαν οι «νυχτερίδες», οι οποίες υποχώρησαν στην 13η θέση και έχασαν την ευκαιρία να «πατήσουν» στη δεκάδα, που οδηγεί στα play in.

Η άμυνα της δεύτερης περιόδου, όταν κράτησε τη Βαλένθια κάτω από τους 20 πόντους και εξασφάλισε μία διψήφια διαφορά ασφαλείας, όπως και το εξαιρετικό ποσοστό ευστοχίας της στο δίποντο, άνοιξαν το δρόμο της νίκης για τη Μακάμπι.

Οι Ισραηλινοί μάλιστα όχι μόνο δεν… αγχώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά στο 35΄ «καθάρισαν» τον αγώνα δια χειρός Μπάλντγουϊν. Ο Αμερικανός γκαρντ βρήκε στόχο από τα 6,75 και διαμορφώνοντας το 83-69 έδωσε τέλος στα όποια όνειρα ανατροπής είχε η Βαλένθια.

Κορυφαίοι των νικητών οι Ουέιντ Μπάλντγουϊν (17π.) και Τζος Νίμπο (15π., 9ρ.), ενώ από τους Ισπανούς ξεχώρισε ο Σέμι Οτζελέγιε με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 48-38, 71-58, 95-80