Έκανε το καθήκον του στην παράταση ο Έσπερος…

• By stavros
  • 10 Μαρτίου, 2024
Έκανε το καθήκον του στην παράταση ο Έσπερος...

Μια ακόμη πολύ σπουδαία νίκη εντός έδρας πέτυχε ο Έσπερος My KTEO Λαμίας το απόγευμα του Σαββάτου (9/3). Το συγκρότημα του Γιάννη Σοφογιάννη έπειτα από ένα δραματικό με βάση την εξέλιξη… παιχνίδι επικράτησε του Κόροιβου Αμαλιάδας 83-77 στην παράταση. Η κανονική διάρκεια έληξε 73-73.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 4-11 στο 6ο λεπτό, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 15-19. Ο Έσπερος που αγωνίστηκε ξανά χωρίς τον τραυματία Λεγκίκα, έπαθε μπλακ άουτ στη δεύτερη περίοδο, με το 17-19 στο 11’, να γίνεται 28-47 στο 18’, με την ομάδα της Λαμίας να μαζεύει λίγο τη διαφορά και να βρίσκεται στο -12 στο ημίχρονο, 35-47

Ο Κόροιβος εξακολούθησε να έχει το προβάδισμα, έδειχνε ικανός να φύγει με το διπλό από τη Λαμία, αλλά οι γηπεδούχοι με κατάθεση ψυχής στο τέλος γύρισαν στον αγώνα και τον οδήγησαν στην παράταση με τον Ιωάννου να ισοφαρίζει σε 73-73 με 1/2 βολές!

Στην παράταση ο Έσπερος πήρε αμέσως το πάνω χέρι στο ματς με τρίποντο του Λιάπη, για να φτάσει σε μια νίκη μεγάλης βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας με 83-77, μέσα σε δικαιολογημένους πανηγυρισμούς!

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μανοΐλοβιτς με 31 πόντους, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τον Τζόρτζεβιτς με 22 και τον Παπαντωνίου με 12 πόντους και 5 ασίστ. Από τον Κόροιβο ξεχώρισε ο Καξχάουζεν με 17 πόντους.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος Σπ.-Κονταράτος-Καψιώχας (Χριστοδούλου)

Δεκάλεπτα: 15-19, 35-47, 56-62, 73-73, 83-77 (πρτ.)

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Φύτρος, Προίσκος 3 (1), Νικολαΐδης, Λιάπης 7 (1), Μανοΐλοβιτς 31, Αλεξιάδης, Τζόρτζεβιτς 22, Παπαντωνίου 10 (2), Ξύδης, Ιωάννου 8.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Λιόγας): Καξχάουζεν 17 (5), Νοέας 5, Γεωργαλάς 2, Καρράς 15, Αλεξάντερ 7 (1), Δερμιτζάκης 11, Καλαϊτζάκης 7, Πόζογλου 11 (3), Καραγεωργίου 2.