Bundesliga: «Τρέχει» μόνη της προς τον τίτλο η Λεβερκούζεν

• By stavros
  • 3 Μαρτίου, 2024

Η 50ή συμμετοχή του Τσάμπι Αλόνσο στον πάγκο της Λεβερκούζεν (ανέλαβε στις 5/10/2022) συνοδεύτηκε από την 30ή νίκη της Μπάγερ από την έναρξη της περιόδου, 20ή στο πρωτάθλημα και, πλέον, οι «ασπιρίνες» διεύρυναν το αήττητο σερί τους στην τρέχουσα περίοδο σε 33 ματς σε όλες τις διοργανώσεις (20-4-0 στο πρωτάθλημα).

Το 2-0 επί της Κολονίας των 10 παικτών από το 14΄ (αποβλήθηκε ο Τίλμαν) προήλθε από τα γκολ των Φρίμπονγκ (38΄) και Γκριμάλντο (73΄), αποτέλεσμα που έφερε την πρωτοπόρο της βαθμολογίας στο +10 από την Μπάγερν Μονάχου, δέκα… στροφές πριν από το φινάλε. Γίνεται αντιληπτό ότι για να χαθεί αυτό το πρωτάθλημα από τη Μπάγερ θα πρέπει να συμβούν «σημεία και τέρατα»…

Το συγκρότημα του Τσάμπι Αλόνσο θα ρίξει πλέον, όλο το βάρος στην πρώτη αναμέτρηση των «16» του Europa League με την Καραμπάγκ, το βράδυ της 7ης Μαρτίου στο Μπακού.

Με δύο γκολ του Μαξιμίλιαν Μπέιερ στο πρώτο ημίχρονο, η Χοφενχάιμ επικράτησε με 2-1 της Βέρντερ Βρέμης στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 24ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες, μετά την αποβολή του Μάριους Μπούλτερ στο 73ο λεπτό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 24ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Bundesliga έχουν ως εξής:

Φράιμπουργκ-Μπάγερν Μονάχου           2-2
(12΄ Γκίντερ, 87΄ Χόλερ – 35΄ Τελ, 75΄ Μουσιάλα)

Ουνιόν Βερολίνου-Ντόρτμουντ           0-2