2οι στον κόσμο και 1οι στις καρδιές μας οι μάγκες του Βλάχου!!!

• By stavros
  • 29 Ιουλίου, 2023

Στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι «γλίστρησε» ο τίτλος της πρωταθλήτριας κόσμου από την εθνική υδατοσφαίρισης των ανδρών. Σε έναν από τους συγκλονιστικότερους τελικούς στην ιστορία των Παγκοσμίων Πρωταθλημάτων, η Ουγγαρία νίκησε την ελληνική ομάδα 14-13 στη Φουκουόκα και κατέκτησε το τέταρτο χρυσό μετάλλιό της, αφήνοντας τους διεθνείς μας με την πικρή γεύση της δεύτερης θέσης. Ο κανονικός αγώνας ολοκληρώθηκε 10-10, με το συγκρότημα του Θοδωρή Βλάχου να χάνει δύο τεράστιες ευκαιρίες στο τελευταίο λεπτό για να πάρει το ματς.

Το ματς:

Ο Παπαναστασίου από τα δεξιά «κεραυνοβόλησε» τον Βόγκελ στην πρώτη ελληνική επίθεση στον παραπάνω, για το 1-0 στα 6:42, με τον Ζάλανκι να απαντά με γκολ από τα 6μ. για το 1-1. Ο Ζάλακνι από μια άγνωστη για αυτόν θέση και δίνοντας σφαλιάρα στην μπάλα, νίκησε τον Ζερδεβά για το 3-1. Ο άλλος αριστερόχειρας των Μαγυάρων, Μάρτον Βάμος με περιφερειακό σουτ έκανε το 3-1.

Όμως ο Παπαναστασίου έδρασε ξανά, μειώνοντας σε 3-2, με την εθνική ομάδα να ξεκινά τον τελικό με δύο στα δύο στον παραπάνω. Οι Ούγγροι έβρισκαν λύσεις σε δεύτερες επιθέσεις και κάπως έτσι ο Φέκετε έκανε το 4-2, που ήταν το σκορ του 1ου οκταλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο ο Γενηδουνιάς μείωσε με τρομερό σουτ από την περιφέρεια με τον Μάνχερτζ να απαντά αμέσως. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 5-4 με τον Σκουμπάκη να μειώνει με τρομερό σουτ.

Το τρίτο οκτάλεπτο ξεκίνησε με τον Παπαναστασίου να κερδίζει το σπριντ και να «ακυρώνει» την αποβολή που είχε χρεωθεί ο Αργυρόπουλος στο φινάλε του ημιχρόνου. Δύο διαδοχικά γκολ του Γενηδουνιά, το ένα με πέναλτι που κέρδισε ο Νικολαϊδης σε παίκτη παραπάνω και το άλλο με σουτ «τηλεγράφημα» από τα 7μ., έδωσαν προβάδισμα 6-5 στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα. Με την άμυνα να έχει προσαρμοστεί πλήρως στο παιχνίδι της Ουγγαρίας (που τις περισσότερες φορές έβαζε δεύτερο παίκτη στα 2μ.), η εθνική φαινόταν να έχει πάρει τον έλεγχο του τελικού, αλλά οι πολύ κακές επιλογές στον παίκτη παραπάνω δεν της επέτρεψαν να αυξήσει το προβάδισμα. Ο Βάμος σκόραρε μετά από 8,5 λεπτά αφλογιστίας. ο Γκιουβέτσης με άλλο ένα ξαφνικό σουτ αιφνιδίασε πάλι τον Βόγκελ, αλλά οι αποβολές που κέρδιζαν συνεχώς οι δύο Ελληνες φουνταριστοί πήγαιναν… στράφι και ο Μάνχερτς στα τελευταία δευτερόλεπτα της τρίτης περίοδου ισοφάρισε σε 7-7. Όλα πλέον ήταν θέμα λεπτομερειών…

Από εκεί και μετά ο τελικός πήρε άγρια ομορφιά με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκοράρισμα. Οι Ούγγροι προηγήθηκαν τρεις φορές με τη γαλανόλευκη να ισοφαρίζει ισάριθμες με τον Γενηδουνιά να κάνει το 10-10.

Εκεί που η εθνική μπορούσε κάλλιστα να πάρει το παιχνίδι, ήταν στο τελευταίο λεπτό. Ο Μάνχερτς χρεώθηκε με την τρίτη του ποινή σε προσπάθεια της εθνικής να βγει στην κόντρα, ο Κάκαρης βρέθηκε μόνος απέναντι στον Βόγκελ, ο οποίος όμως απέκρουσε (με τη βοήθεια του δοκαριού). Στην άμυνα ο Φουντούλης έκλεψε τη μπάλα από τον Ζάλανκι και η ελληνική ομάδα είχε προϋποθέσεις κόντρας με δύο εναντίον ενός, αλλά ο Θοδωρής Βλάχος βιάστηκε να πάρει τάιμ-άουτ. Η κυκλοφορία της μπάλας δεν ήταν καλή, το σουτ του Γενηδουνιά σταμάτησε σε μπλοκ και το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι, εκεί όπου ήταν δεδομένο το πλεονέκτημα των Μαγυάρων, όχι μόνο λόγω των εξαιρετικών σουτέρ που διαθέτουν, αλλά και γιατί ο τερματοφύλακάς τους είναι σπεσιαλίστας.