WRC: Ο Ροβάνπερα νικητής στο Ράλι Πολωνίας

• 30 Ιουνίου, 2024
WRC: Ο Ροβάνπερα νικητής στο Ράλι  Πολωνίας

Ο Κάλε Ροβάνπερα τερμάτισε πρώτος στο Ράλι Πολωνίας, ο οποίος ήταν ο 7ος αγώνας της χρονιάς στο παγκόσμιο πρωτάθλημα αυτοκινήτου (WRC). Ο Φινλανδός πιλότος της Toyota, δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής και κάτοχος του τίτλου, νίκησε στις οκτώ από τις 19 συνολικά ειδικές διαδρομές του αγώνα και κατέκτησε την πρωτιά.

Αυτή είναι η 13η συνολικά νίκη στην καριέρα του 23χρονου οδηγού, που άφησε στη δεύτερη θέση τον Αγγλο Ελφιν Εβανς, κάνοντας το 1-2 για την Toyota, και στην τρίτη θέση του βάθρου τον Γάλλο Αντριάν Φουρμό (Puma HYBRID). Το Ράλι Πολωνίας ήταν ο 7ος αγώνας της χρονιάς στο WRC και επέστρεψε για πρώτη φορά στο καλαντάρι μετά το 2017.

Να σημειωθεί πως ο οκτώ φορές πρωταθλητής, Σεμπαστιάν Οζιέ, και ο συνοδηγός του, Βενσάν Λαντέ, δεν έλαβαν μέρος, καθώς οι δύο Γάλλοι ενεπλάκησαν σε ατύχημα στη διάρκεια αναγνωρίσεων για τον αγώνα και αποσύρθηκαν.

Στη βαθμολογία των οδηγών ο Νεβίλ προηγείται με 136 βαθμούς, ο Εβανς πέρασε δεύτερος με 121, ενώ τρίτος είναι ο Τάνακ με 115.