Πρωταθλητής Ελλάδας για 4η φορά ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή

• 17 Ιουνίου, 2024

Πρωταθλητής Ελλάδας για 4η φορά στην Ιστορία του, στα έξι χρόνια… ζωής του, αναδείχτηκε ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή στο χάντμπολ. Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε με 33-29, στον 5ο τελικό της Handball Premier, απέναντι στην ΑΕΚ, στην Ηλιούπολη και έκανε το 3-2 στη σειρά… εκθρονίζοντας τη «βασίλισσα». MVP αναδείχτηκε ο Σάββας με 9 γκολ. Η ομάδα του Πειραιά είχε σε εξαιρετική ημέρα και τον Τζηρά, καθώς και τον τερματοφύλακα Κοτανίδη.

Ο 5ος τελικός ήταν συγκλονιστικός, αφού καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη των δύο γκολ. Όμως, στα τελευταία 15 λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την απόδοσή τους, προηγήθηκαν με +4 γκολ, 29-25, για να ξεφύγουν και με +7 (33-26) και να μετρούν αντίστροφα πλέον για τον τίτλο.

Αυτός ήταν ο 9ος τίτλος στην Ιστορία του Ολυμπιακού/Όμιλος Ξυνή, καθώς μετρά και τρία Κύπελλα και δύο Σούπερ Καπ.

Τα οκτάλεπτα: 3-5, 8-9, 12-11, 14-15, 15-16 (ημχ), 16-16, 19-20, 23-23, 31-26, 33-29

«Μάχη σώμα με σώμα» έγινε το πρώτο πεντάλεπτο, με τις δύο ομάδες να μετρούν από δύο γκολ (2-2). Με δύο γκολ του Λιάπη και το πέναλτι του Μίλερ, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 3-5 στο 8ο λεπτό. Οι Παπαβασίλης και Σάββας μείωσαν σε 5-6 στο 11’, μετά από τη δίλεπτη αποβολή του Λιάππη. Στο 18ο λεπτό, Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή και ΑΕΚ ήταν ισόπαλοι 10-10, με τον Σάββα και τον Σλίβκοβιτς να δίνουν προβάδισμα (12-11) στο 21ο λεπτό για πρώτη φορά στους «ερυθρόλευκους», μετά το αρχικό 1-0. Οι Πειραιώτες βρέθηκαν γρήγορα και στο +2 με σκόρερ τους Παπαβασίλη και Σάββα (14-12) στο 26’. Ακολούθησε δίλεπτη αποβολή του Σάββα, την οποία αξιοποίησε η ΑΕΚ με τους Μπελασέν και Αραμπατζή να ισοφαρίζουν σε 14-14 στο 28’. Ο Σάββας μπήκε νωρίτερα στο τάραφλεξ, με αποτέλεσμα να χρεωθεί με δεύτερη δίλεπτη αποβολή. Οι παίκτες του Μπουζόν και χάρη στο εξαιρετικό πλασέ του Μαντάλινιτς σε «νεκρό χρόνο», πήγαν στ’ αποδυτήρια στο ημίχρονο προηγούμενοι με 16-15.

Ο Τσιγαρίδας ισοφάρισε σε 16-16 με την έναρξη του β΄ μέρους για ν’ ακολουθήσει δίλεπτη αποβολή του Σόκολιτς. Ο Λιάππης φτάνοντας τα έξι γκολ διαμόρφωσε το 16-17, για ν’ απαντήσει ο  Σάββας από τα 9 μέτρα (17-17) στο 32′. Αν και ακολούθησε δίλεπτη αποβολή του Πασσιά, η ΑΕΚ δεν το αξιοποίησε. Εν αντιθέσει, ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή έκανε το 19-18 στο 34′. Η Ένωση συνέχισε να παλεύει και ανέκτησε το προβάδισμα με δύο γκολ του Αραμπατζή (19-20) στο 37′. Ο Τζήρας ισοφάρισε σε 20-20. Στο 41′, ο Λιάππης «έγραψε» το 20-21. Μία ακόμη φορά, ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή αντέδρασε (22-21). Οι Σαλέμ και Λαίμος, όμως θα έκαναν το 22-23 υπέρ της ΑΕΚ. Για μία ακόμη φορά, οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες (23-23 με γκολ του Πασσιά στο 45ο λεπτό. Ο Λιάππης έμεινε εκτός με δίλεπτη αποβολή και έκτοτε οι παίκτες του Μπάμπιτς ανέβασαν ρυθμό και έκαναν σερί 6-0! Σάββας και Τζηράς «υπέγραψαν» την αγωνιστική άνοδο του Ολυμπιακού/Όμιλος Ξυνή επιθετικά, ενώ ο Κοτανίδης έκανε εξαιρετικές αποκρούσεις, για το 31-25 των Πειραιωτών στο 53′. Το  +7 δεν άργησε για τους «ερυθρόλευκους» (33-26) στο 56′ και πλέον ο χρόνος μετρούσε αντίστροφα για το 4ο πρωτάθλημα Ελλάδας του Ολυμπιακού/Όμιλος Ξυνή.

Διαιτητές: Φωτακίδης-Κινατζίδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 4, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 8, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 3, Δομπρής, Τσιγαρίδας 1, Πασσιάς 2, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα 1, Κάβτσιτς 1, Μιχαηλίδης 3, Σάββας 9

ΑΕΚ (Φρεντερίκ Μπουζάν): Αραμπατζής 4, Τικ 2, Μαντάλινιτς 2, Μάλλιος 2, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 8, Άρσιτς, Μπελασέν 3, Σόκολιτς, Μίλερ 2, Σαλέμ 2, Λέμος 4, Κεδέρης