Η ΑΕΚ «έγραψε» το 2-2

• 13 Ιουνίου, 2024

Σε πέμπτο παιχνίδι θα κριθεί ο εφετινός τίτλος στην Α1 χάντμπολ των ανδρών… Η -κάτοχος του τροπαίου- ΑΕΚ επικράτησε σήμερα (13/6) του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή στο -κεκλεισμένων των θυρών- κλειστό του Ιωνικού, στη Νέα Φιλαδέλφεια, με 28-23, στον τέταρτο τελικό των πλέι οφ, και έκανε το 2-2 στη σειρά. Έτσι, ο πρωταθλητής Ελλάδας για τη σεζόν 2023-24 θα κριθεί στον πέμπτο και τελευταίο τελικό της Handball Premier που θα διεξαχθεί στην έδρα του Ολυμπιακού, το κλειστό της Ηλιούπολης, και είναι προγραμματισμένος για την προσεχή Κυριακή (16/6, 19:30). Αξίζει να σημειωθεί ότι οι «κιτρινόμαυροι» αγωνίστηκαν χωρίς τους τραυματίες Γιόνσον (υπέστη ρήξη έσω πλαγίου συνδέσμου και αναμένεται να μείνει εκτός δράσης για περίπου δύο μήνες) και Μαντάλινιτς (έπαθε υποτροπή σε θλάση στη γάμπα), ωστόσο κατάφεραν να πάρουν τη νίκη που τους διατήρησε «ζωντανούς» στην διεκδίκηση του τίτλου.

Ο 4ος τελικός ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Όμως, με τους δύο αντιπάλους ισόπαλους 5-5, οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν τέσσερα «αναπάντητα» γκολ και προηγήθηκαν 9-5 στο 12΄, αλλά η Ένωση «ψαλίδισε» σιγά-σιγά την διαφορά και ισοφάρισε 13-13 στο 23΄, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες 15-15. Στο ξεκίνημα του β΄ μέρους ο «Δικέφαλος» ευτύχησε να προηγηθεί 17-15, χάρη σε πέναλτι του Μίλερ και γκολ του Μάλλιου, ενώ λίγο αργότερα, με τέρματα από Αραμπατζή και Λέμος, έφτασε και στο +3 (19-16 στο 37΄). Ο Ολυμπιακός πλησίασε στο γκολ στο 52΄ (24-23), αλλά ο Λέμος έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων στους «κιτρινόμαυρους». Ο Μίλερ με πέναλτι (στο οποίο ο Ολυμπιακός χρεώθηκε και δίλεπτη αποβολή) «έγραψε» το 26-23, περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος, ενώ στο 56΄ ο Σαλέμ με μακρινό σουτ σε κενό τέρμα διαμόρφωσε το 27-23 στο 57΄, εξέλιξη που έγειρε ουσιαστικά την… πλάστιγγα υπέρ της ΑΕΚ και κατέστησε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-7, 6-9, 10-12, 14-13, 15-15 (ημίχρονο), 18-16, 20-17, 21-19, 24-21, 26-23, 28-23.

Διαιτητές: Μπέτμαν-Τζαφερόπουλος. Δίλεπτα: 3-5. Πέναλτι: 4/5-3/3.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Φρεντερίκ Μπουζόν): Αραμπατζής 2, Τικ 3, Μάλλιος 1, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε 1, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 5, Άρσιτς, Μπελασέν 1, Σόκολιτς, Μίλερ 4, Λέμος 4, Κεδέρης 3, Σαλέμ 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 3, Τζίμπουλας 1, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 2, Δομπρής, Τσιγαρίδας, Πασσιάς 4, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 2, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 5.