Προβάδισμα τίτλου ο Ολυμπιακός, 25-23 την ΑΕΚ

• 3 Ιουνίου, 2024

Αν και μετέτρεψε μια διαφαινόμενη «εύκολη» νίκη σε… θρίλερ, ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή υπερασπίστηκε την έδρα του στον πρώτο τελικό της Α1 χάντμπολ των ανδρών και έκανε το πρώτο βήμα (από τα τρία που απαιτούνται) για την κατάκτηση του τίτλου. Με «ήρωα» τον Ιβάν Σλίσκοβιτς, ο οποίος πέτυχε 10 γκολ, η ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς επικράτησε της -κατόχου του τίτλου- ΑΕΚ στο κλειστό της Ηλιούπολης με 25-23 και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών, η οποία συνεχίζεται την Πέμπτη (6/6).

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πολύ καλοί στο α΄ μέρος, το οποίο έληξε 13-8, ενώ η υπέρ τους διαφορά έφτασε και στο +6 (15-9). Όμως, ο «Δικέφαλος» δεν τα παράτησε και με αντεπίθεση διαρκείας πλησίασε σε 20-19 στο 51΄. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ανέβαζε το υπέρ του προβάδισμα στο +2 και η ΑΕΚ μείωνε στο γκολ. Με το σκορ στο 24-23, περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος, οι «κιτρινόμαυροι» απέκτησαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, χάρη στο κλέψιμο του Γιόνσον, ωστόσο ο Βίντα έκλεψε την μπάλα και «τροφοδότησε» τον Κάβτσιτς, ο οποίος διαμόρφωσε σχεδόν με την εκπνοή το 25-23.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-3, 6-4, 9-5, 10-7, 13-8 (ημίχρονο), 15-9, 17-12, 19-16, 20-18, 22-11, 25-23.

Διαιτητές: Ζήσης-Χαραλαμπίδης. Δίλεπτα: 5-4. Πέναλτι: 1/2-2/2.

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης, Βίντα 3, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 10, Δομπρής 1, Πασσιάς 3, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα, Κάβτιτς 3, Μιχαηλίδης, Σάββας 4.

ΑΕΚ (Φρεντερίκ Μπουζόν): Αραμπατζής, Τικ, Γιόνσον 3, Μαντάλινιτς 2, Μάλλιος, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε 4, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 3, Άρσιτς, Μπελασέν 2, Σόκολιτς, Μίλερ 2, Λέμος 5, Κεδέρης 2.