Volleyleague Ανδρών: Πρώτο βήμα για τον τίτλο ο Ολυμπιακός

• By stavros
  • 19 Απριλίου, 2023

Ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή στον πρώτο τελικό των play off με τον ΠΑΟΚ, επικράτησε με 3-1 σετ στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» κι απέκτησε προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου στην Volleyleague ανδρών (πρωταθλήτρια θ΄ αναδειχθεί η ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις τρεις νίκες).

Οι «ερυθρόλευκοι» μετά την απώλεια του Λιγκ Καπ από τον Παναθηναϊκό, κατάφεραν να πάρουν μία μίνι ρεβάνς από τον «Δικέφαλο» του Βορρά για την ήττα τους στον τελικό Κυπέλλου και να κάνουν το πρώτο από τα τρία βήματα που απαιτούνται για να επιστρέψουν στην κορυφή του πρωταθλήματος μετά από το 2021.

Παρότι η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι έχασε το πρώτο σετ με 20-25, στη συνέχεια ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της σε άμυνα κι επίθεση, με αποτέλεσμα να φτάσει άνετα στο 2-1 (25-17, 25-19).

Στο τέταρτο σετ έγινε μεγάλη μάχη, με τους Πειραιώτες να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία του και με τον Ιντάλγκο να κάνει μεγάλα σερβίς προς το τέλος του, έφτασαν στο 25-21 και στη μεγαλη νίκη.

Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για τις 22 Απριλίου στο PAOK Sports Arena (21:30) με τους «ασπρόμαυρους» να μην έχουν κανένα περιθώριο για νέα ήττα εάν θέλουν να μείνουν «ζωντανοί» στη μάχη του τίτλου.

Τα σετ: 20-25, 25-17, 25-19, 25-21