• 11 Ιουλίου, 2021
  • 0
  • 54 Views
Βασίλισσα η Αργεντινή... Και επιτέλους Κούπα για τον Μέσι...

Με το “χρυσό” γκολ του Άνχελ Ντι Μαρία η Αργεντινή ήταν η νικήτρια με 1-0 επί της Βραζιλίας στο «Μαρακανά» στον τελικό του Copa America και πανηγύρισε για πρώτη φορά μετά από 23 χρόνια (1998) και 15η στην Ιστορία της το βαρύτιμο τρόπαιο της κορυφαίας διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής!!! Να σημειωθεί ότι είναι και ο πρώτος τίτλος που κατακτά ο Μέσι με το εθνόσημο στο στήθος.

Το ματς:

Σαν κλασσικό ντέρμπι της Λατινικής Αμερικής, οι δύο ομάδες φρόντισαν να ξεκινήσουν με μπόλικο «ξύλο» το παιχνίδι στο πρώτο εικοσάλεπτο, με τον Φρεντ μάλιστα να κιτρινίζεται μόλις στο 3’! Στο 7’ ο Νεϊμάρ φρόντισε να δείξει για ακόμα μια φορά την κλάση του με μια μαγική ενέργεια, ενώ τα σκληρά φάουλ συνέχισαν να είναι στο προσκήνιο. Στην πρώτη φάση του ματς, ο Ντε Πολ έβγαλε τρομερή μπαλιά πίσω από το κέντρο, ο Λόντι έκανε «τσαφ» και ο Ντι Μαρία με όμορφο κοντρόλ και ακόμα καλύτερο τελείωμα, κρέμασε τον Έντερσον για το 1-0 στο 22’!

Από εκεί και μετά η Αργεντινή κράτησε την κατοχή και απείλησε με ένα σουτ του Μέσι, όμως η Βραζιλία ήταν πιο επικίνδυνη, χωρίς ωστόσο να μπορεί να κάνει κάτι ουσιώδες. Οι μονομαχίες στον χώρο του κέντρου συνεχίστηκαν, ενώ και οι δύο με κάθε ευκαιρία φρόντιζαν να ρίχνουν μερικές ψιλές στους αντιπάλους τους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με πιο γρήγορο ρυθμό, με τον Τίτε να περνάει στον αγωνιστικό χώρο τον Φιρμίνο θέλοντας να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική. Ο Ρισάρλισον βρήκε δίχτυα στο 52ο λεπτό, όμως δεν μέτρησε καθώς ήταν εκτεθειμένος στην πάσα του Ρομέρο. Ο Ρισάρλισον απείλησε ξανά στο 54′, έπειτα από ωραία πάσα του Νεϊμάρ, όμως ο Μαρτίνες απέκρουσε.

Πέρα απ’ τη μεγάλη ευκαιρία του Ρισάρλισον, η Βραζιλία δυσκολευόταν να δημιουργήσει στην περιοχή του Μαρτίνες. Η ομάδα του Σκαλόνι οπισθοχώρησε κλείνοντας τους χώρους και ψάχνοντας να απειλήσει στην αντεπίθεση. Οι αλλαγές των δύο προπονητών κινούνταν προς αυτή την κατεύθυνση. Φουλ επίθεση η σελέστε, προσεχτική η αλμπισελέστε.

Στο 72ο λεπτό ο Πακετά επιχείρησε ένα σουτ το οποίο κατέληξε άουτ, ενώ αξιόλογη καλή στιγμή είχε στο 83ο λεπτό ο νεοεισελθόντας Γκαμπριέλ Μπαρμπόσα, όμως ο Πετσέλα έβαλε το πόδι του και έδιωξε σε κόρνερ. Ο Μπαρμπόσα είχε νέα μεγάλη ευκαιρία, όταν έπιασε σουτ στο 87′, αλλά ο Μαρτίνες ήταν ξανά εκεί.

Στο 89′ η Αργεντινή είχε την ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι. Ο Ντε Πολ έβγαλε τον Μέσι σε θέση τετ α τετ, όμως ο Αργεντίνος σταρ δεν κατάφερε καν να τελειώσει τη φάση. Ωστόσο, όλα πήγαν καλά για την ομάδα του Σκαλόνι και στο τέλος ήταν εκείνη που πανηγύρισε την κατάκτηση του Copa America.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Λιονέλ Σκαλόνι): Ε. Μαρτίνες, Μοντιέλ, Ρομέρο (79΄ Πετσέλια), Οταμέντι, Ακούνια, Ντε Πολ, Παρέδες (54΄ Ροντρίγκεζ), Λο Σέλσο (63΄ Ταλιαφίκο), Ντι Μαρία (79΄ Παλάσιος), Λ. Μαρτίνες (79΄ Γκονζάλες), Μέσι.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Τίτε): Έντερσον, Ντανίλο, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Ρενάν Λόντι (76΄ Έμερσον), Κασεμίρο, Φρεντ (46΄ Φιρμίνο), Έβερτον (63΄ Ζούνιορ Βινίσιους), Πακετά (76΄ Μπαρμπόσα), Νεϊμάρ, Ρισάρλισον.

*Καλύτερος γκολκίπερ της διοργάνωσης αναδείχθηκε ο Εμιλιάνο Μαρτίνες της Αργεντινής
*Βραβεύτηκε επίσης ο Μέσι ως ο κορυφαίος παίκτης του τουρνουά (με τον Νεϊμάρ), αλλά και ως ο πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης.