Τραγική εμφάνιση και καταστροφική ήττα για την ΑΕΚ…

• By stavros
  • 16 Ιανουαρίου, 2022
  • 0
  • 26 Views

Δεύτερο διαδοχικό εντός έδρας «σοκ» για την ΑΕΚ, που μετά τον ΟΦΗ ηττήθηκε 2-1 και από τον Παναιτωλικό στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League. Στο άδειο ΟΑΚΑ, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ανσαριφάρντ στο 44΄, όμως στο 78΄ ο Καρέλης και στο 84΄ ο Μεντόσα οδήγησαν την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου στην σπουδαιότερη νίκη της στην εφετινή σεζόν.

Το ματς:

Με καλό ρυθμό ξεκίνησε η αναμέτρηση, κάτι ωστόσο που δεν διήρκησε για πολύ. Η ΑΕΚ είχε αναλάβει εξ αρχής την πρωτοβουλία των κινήσεων, κυκλοφορούσε την μπάλα -επιχειρώντας κυρίως από τα δεξιά-, ωστόσο δυσκολευόταν να βρει διαδρόμους. Από την άλλη, ο Παναιτωλικός μπορεί να περίμενε πίσω από την μπάλα, όμως όχι μόνο δεν έπαιζε ταμπούρι, αλλά ίσα-ίσα προσπαθούσε να απειλήσει όταν του δινόταν η ευκαιρία.

Ένα πρώτο ημίχρονο με ελάχιστες καλές στιγμές. Ουσιαστικά, έπρεπε να μπούμε στην τελική του ευθεία, προκείμενου οι δύο ομάδες να σημειώσουν τη μεγαλύτερή τους ευκαιρία. Στο 37′ ο Μάνταλος πέρασε στον Ανσαριφάρντ, ο οποίος έπιασε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Μελίσσα να αποκρούει με δυσκολία. Στο 41′ οι φιλοξενούμενοι ξεδίπλωσαν γρήγορα την αντεπίθεση, με τον Μπαρμπόσα να κάνει το διαγώνιο τελείωμα και τον Τσιντώτα να μπλοκάρει.

Κι εκεί που όλα έδειχνα ότι το πρώτο μέρος θα ολοκληρωθεί χωρίς τέρματα, ήρθε ο Ανσαριφάρντ να δώσει τη λύση για την ΑΕΚ, ανοίγοντας το σκορ στο 44′: Ο Μάνταλος βρήκε τον Ιρανό φορ με εξαιρετική μπαλιά στον χώρο, με τον τελευταίο να φεύγει στην κόντρα έχοντας δίπλα του τον Βργκοτς. Ο επιθετικός της «Ένωσης» πάτησε περιοχή, εξουδετέρωσε με τρομερή κλειστή ντρίπλα τον Κροάτη στόπερ, για να πλασάρει ψύχραιμα εν συνεχεία τον Μελίσσα. Με τον αρχηγό της «Ένωσης» να σημειώνει την 9η ασίστ του.

Η Ένωση έφτασε κοντά στο 2-0 στο 48ο λεπτό, ωστόσο η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζαβέλλα λίγο έξω από το ημικύκλιο της περιοχής κατέληξε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Μελίσσα.

Ένα λεπτό μετά το δοκάρι του Τζαβέλλα, ο Λιβάι Γκαρσια έφτασε κοντά στο 2-0. Ο Ανσαριφάρντ έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι από τα αριστερά, με τον 24χρονο μεσοεπιθετικό να επιχειρεί το σουτ με τη μία και τον κίπερ των Αγρινιωτών να απομακρύνει με τα πόδια.

Μετά από αυτή τη φάση η Ένωση εξακολουθούσε να πιέζει ψηλά και να μην αφήνει τον Παναιτωλικό να απειλήσει. Σταδιακά η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου έπαιρνε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, στην προσπάθειά της να πάρει κάτι από το παιχνίδι, αφήνοντας κενούς χώρους στα μετόπισθεν.

Ένα λεπτό πριν από το τέρμα του Καρέλη ο Τσούμπερ προσπάθησε να απειλήσει, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε εξουδετερώθηκε με επέμβαση του Μελίσσα.

Αυτό που δεν κατάφερε να το πετύχει σε σετ παιχνίδι το πέτυχε μέσω αντεπίθεσης με τον Καρέλη, ενώ το υπέροχο τέρμα του Μεντόσα ολοκλήρωσε τον θρίαμβο για την ομάδα του Αγρινίου.

Στο 87′ ο Τσούμπερ επιχείρησε απευθείας ένα φάουλ που κέρδισε η ΑΕΚ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να πηγαίνει άουτ.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης στα τελευταία λεπτά, ωστόσο οι προσπάθειες των Μάνταλου (δύο) και ένα φιλόδοξο αλλά καλό σουτ του Γέβτιτς στο 90+3′ δεν νίκησαν τον Μελίσσα.

Διαιτητής: Γκάμαρης (Αθηνών)

Κίτρινες: Σιμόες – Μεντόσα

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Τσιντώτας, Σβάρνας (80΄ Ρότα), Βράνιες, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι, Σιμόες (87΄ Κοσίδης), Λε Ταλέκ (80΄ Σάκχοφ), Μάνταλος, Αμραμπατ (87΄ Γέβτιτς), Γκαρσία (65΄ Τσούμπερ), Ανσαριφάρντ

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Βργκοτς, Αντούνες (64΄ Μάρτενσον), Λούι, Χουχούμης, Μπαρμπόσα (70΄ Μορσέι), Κορνέλιους, Ντουάρτε, Φλόρες, Μεντόσα, Βέργος (70΄ Καρέλης)