Στον τελικό του Κυπέλλου ο Ολυμπιακός, πήρε το ντέρμπι με την ΑΕΚ – Στον τελικό και ο ΑΣΕ Δούκα, νίκησε 30-25 τον Διομήδη Άργους στην παράταση

Στον τελικό του Κυπέλλου ο Ολυμπιακός, πήρε το ντέρμπι με την ΑΕΚ - Στον τελικό και ο ΑΣΕ Δούκα, νίκησε 30-25 τον Διομήδη Άργους στην παράταση

Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή πήρε το δεύτερο «εισιτήριο» για τον αυριανό (9/5, 19:15) τελικό του Κυπέλλου χάντμπολ των ανδρών. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού νίκησε 24-21 την ΑΕΚ στον δεύτερο ημιτελικό του φάιναλ φορ, το οποίο διεξάγεται στο ΔΑΚ Αγίας Τριάδας Ναυπλίου, και προκρίθηκε στην καταληκτική αναμέτρηση της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει τον ΑΣΕ Δούκα, όπως συνέβη και το 2018. Στον τελικό οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 11-9, θα επιδιώξουν να στεφθούν κυπελλούχοι Ελλάδας για τρίτη φορά στην Ιστορία τους, μετά τους δύο διαδοχικούς τίτλους που κατέκτησαν στις ισάριθμες συμμετοχές τους σε τελικό Κυπέλλου το 2018 και το 2019. Παράλληλα, ο Ολυμπιακός πήρε ψυχολογική ώθηση ενόψει των τελικών με τον «Δικέφαλο» για την Α1 χάντμπολ των ανδρών, οι οποίοι είναι προγραμματισμένο να αρχίσουν το Σαββατοκύριακο 13-14 Μαΐου. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Αυστριακός τερματοφύλακας, Τόμας Μπάουερ, ο οποίος είχε 13/34 αποκρούσεις (η μία σε πέναλτι) και ακόμη καλύτερο ποσοστό στη διάρκεια του ημιτελικού, το οποίο έφτασε το 50%.

Με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι, ο Ολυμπιακός πήρε τα «ηνία» του αγώνα και, αφού η ΑΕΚ ισοφάρισε 1-1, άρχισε να «ανοίγει» το υπέρ του προβάδισμα, καθώς προηγήθηκε 4-1 και 8-3, με τον -τερματοφύλακα των «ερυθρολεύκων»- Μπάουερ να έχει πραγματοποιήσει μέχρι εκείνο το σημείο οκτώ αποκρούσεις. Με γκολ του Γκράτζαν ο Ολυμπιακός διατήρησε το +5 (10-5), ωστόσο κάπου εκεί… «αφυπνίστηκαν» οι παίκτες της ΑΕΚ και με επιμέρους σκορ 1-4 (με τους Λέμος και Μαντάλινιτς να πετυχαίνουν από δύο γκολ σε αυτό το διάστημα) μείωσαν σε 11-9 λίγο πριν το ημίχρονο.

Λίγο μετά την έναρξη του β΄ μέρους η ΑΕΚ έχασε πέναλτι, καθώς ο Ρογκούλσκι δεν κατάφερε να «νικήσει» τον Μπάουερ, και στη συνέχεια ο Μοντόρο «έγραψε» το 12-9 στο 34΄. Με δύο γκολ του Μαντάλινιτς και ένα του Τικ η ΑΕΚ πλησίασε στο -1 (13-12) στο 40΄, αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 3-0 ανέκτησε διαφορά τεσσάρων τερμάτων (16-12) στο 43΄. Ο Πασσιάς έφερε ξανά τους «ερυθρολεύκους» στο +5 (21-16) στο 53΄, ενώ ο Γκράτζαν διαμόρφωσε το 23-19, 1,5 λεπτό πριν το τέλος, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά την υπόθεση-νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 5-2, 6-3, 8-4, 10-5, 11-9 (ημχ), 12-10, 13-12, 16-13, 18-15, 21-17, 24-21
Διαιτητές: Μπέτμαν-Τζαφερόπουλος, Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 1/1-0/1.
Οι συνθέσεις:
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 2, Κανδύλας 1, Μπάγιος 3, Παπαδόπουλος 1, Δομπρής 2, Mπουρζέ, Πασσιάς 2, Μοντόρο 5, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 1, Γκράτζαν 4, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.
ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 1, Τικ 2, Ζίβκοβιτς, Μαντάλινιτς 8, Τσέπιτς 1, Αλμέιδα, Ηλιόπουλος 1, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 1, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτομπί 2, Ρογκούλσκι, Λέμος 2, Κεδέρης 2.

Στον τελικό ο ΑΣΕ Δούκα, νίκησε 30-25 τον Διομήδη Άργους στην παράταση

Ο ΑΣΕ Δούκα προκρίθηκε για ενδέκατη φορά στην ιστορία του στον τελικό του Κυπέλλου χάντμπολ των ανδρών, το φάιναλ φορ του οποίου διεξάγεται στο ΔΑΚ Αγίας Τριάδας Ναυπλίου. Η ομάδα του Γιώργου Χαλκίδη κατέβαλε στον πρώτο ημιτελικό την αντίσταση του Διομήδη Άργους με 30-25 στην παράταση και πήρε το «εισιτήριο» για τον αυριανό (9/5, 19:15) τελικό της διοργάνωσης, όπου θα διεκδικήσει το πέμπτο τρόπαιό της στο θεσμό (1998, 1999, 2008, 2010). Εκεί ο σύλλογος των Εκπαιδευτηρίων, ο οποίος βρέθηκε να χάνει 14-11 από τους «λύκους» στο ημίχρονο, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ντέρμπι (19:15) ανάμεσα στον Ολυμπιακό/Όμιλο Ξυνή και την ΑΕΚ.

Η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης έληξε με τις δύο ομάδες ισόπαλες 24-24, σκορ που διαμόρφωσε για λογαριασμό του Διομήδη ο Μπεντζιλαλί. Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, αφού στη συνέχεια ο Άντζελιτς διατήρησε ανέπαφη την εστία των «λύκων», αποκρούοντας το σουτ του Γερουλάνου στην εκπνοή.

Ο Διομήδης είχε συνέχεια το προβάδισμα στο α΄ μέρος, με τον Τζίμπουλα να διαμορφώνει το 14-11 του ημιχρόνου. Στο β΄ μέρος, ωστόσο, οι παίκτες του ΑΣΕ Δούκα ανέβασαν την απόδοσή τους και με γκολ του Τζηρά ισοφάρισαν 16-16 στο 40΄, ενώ πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ με τον Παγιάτη στο 44΄. Ο Τζηράς έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στο σύλλογο των Εκπαιδευτηρίων (20-18) στο 50΄ και ο ΑΣΕ Δούκα διατήρησε το +2 έως το 56΄, όταν προηγήθηκε 24-22. Τσιγαρίδας (57:00) και Μπεντζιλαλί (59:30) «έγραψαν» το 24-24, το οποίο ήταν το τελικό σκορ της κανονικής διαρκειας, καθώς η εξαιρετική απόκρουση του Άντζελιτς δεν επέτρεψε στον Γερουλάνο να δώσει τη νίκη στον ΑΣΕ Δούκα. Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, όπου το αθηναϊκό συγκρότημα ξεκίνησε καλύτερα στο έξτρα δεκάλεπτο και με τέσσερα «αναπάντητα» γκολ προηγήθηκε 28-24 στο 67΄, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 7-5, 8-6, 10-8, 14-11 (ημχ), 15-13, 16-16, 18-19, 19-20, 21-23, 24-24 (κ.α.), 25-30
Διαιτητές: Κινατζίδης-Φωτακίδης. Δίλεπτα: 6-4, Πέναλτι: 4/4-3/3
ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κωστούλας, Τσάκαλος 1, Τζίμπουλας 8, Τσιγαρίδας 3, Σβίγετιτς 2, Τερλέτσκι, Ασβεστάς 4, Χατζηκωνσταντίνου, Καϊμακάμης, Τότος 1, Μπεντζιλαλί 3, Μάνθος 2, Μπεκιάρης, Άντζελιτς, Ζίβκοβιτς 1, Λιόλιος.
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Γιώργος Χαλκίδης): Μποροντάι, Μαρκατάτος, Τζηράς 7, Παγιάτης 5, Τσακουρίδης, Παναγιώτου 2, Γερουλάνος 3, Ντούνης, Γιάντσα 7, Χαριτωνίδης 1, Κοβάνης 1, Γκάτσεβιτς 1, Κολλύρης, Πάνου, Δικαιούλιας 2, Στεφανίτσης 1.