“Περίπατος” στο ΣΕΦ κόντρα στην Μπάγερν…

• By stavros
  • 9 Δεκεμβρίου, 2023
"Περίπατος" στο ΣΕΦ κόντρα στην Μπάγερν...

Χωρίς να εντυπωσιάσει, ο Ολυμπιακός έφτασε πιο άνετα στη νίκη απ’ ό,τι δείχνει το τελικό σκορ (77-69) επί της Μπάγερν Μονάχου στο ΣΕΦ, για την 13η αγωνιστική της Euroleague.

H ομάδα του Πειραιά δεν χρειάστηκε να… πατήσει γκάζι, αφού η δυναμική της αντιπάλου του δεν το απαιτούσε. Με ευστοχία στα τρίποντα στο 1ο δεκάλεπτο, όταν προηγήθηκε με 24-8, ο Ολυμπιακός έθεσε τις βάσεις για μία άνετη επικράτηση απέναντι στην ομάδα του Πάμπλο Λάσο και την 7η νίκη του στο σύνολο. Απλώς, στο τέλος οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα χαλάρωσαν επιτρέποντας στους Γερμανούς να μειώσουν με τρίποντα.

Οι «ερυθρόλευκοι» θα δώσουν ένα τρίτο διαδοχικό εντός έδρας ματς στη Euroleague, καθώς την επόμενη Παρασκευή (15/12, 21:15) υποδέχονται τη Βαλένθια, για την 14η αγωνιστική.

Από 14 πόντους σημείωσαν οι Άλεκ Πίτερ και Τόμας Ουόκαπ, με τον δεύτερο να μοιράζει και 7 ασίστ. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης σημείωσε 13 πόντους με 3/5 τρίποντα. Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ είχε συνεισφορά 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Στο 6-7 υποχώρησε η Μπάγερν Μονάχου που λόγω των αρκετών απουσιών (Σερτζ Ιμπάκα, Λεάντρο Μπολμάρο, Βλάντιμιρ Λούτσιτς και Αντρέας Ομπστ) δεν υπήρξε ανταγωνιστική σε κανένα σημείο της αναμέτρησης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-8, 41-29, 54-44, 77-69

Το ματς:

Με την κλασική του πεντάδα, Γουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ ξεκίνησε το παιχνίδι ο Μπαρτζώκας, ενώ ο Λάσο επέλεξε για την αρχική του πεντάδα τους Έντουαρντς, Μπόνγκα, Μπράνκοβιτς, Γκιφάι και Μπούκερ. Ο Ολυμπιακός έδειξε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα τις… άγριες διαθέσεις του, «δαγκώνοντας» στην άμυνα και παίρνοντας από νωρίς διψήφιο προβάδισμα (13-2) χάρη σε τρίποντα των Γουόκαπ, Κάνααν και Πίτερς. Η Μπάγερν ξεκίνησε το ματς με 0/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 4 λάθη, σκοράροντας το πρώτο της καλάθι με 4 λεπτά να απομένουν για τη λήξη της πρώτης περιόδου, ενώ ο Γουόκαπ με 5 σερί δικούς του πόντους, «έγραψε» το 24-8 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Μιλουτίνοφμπήκε… στην επιθετική εξίσωση του Ολυμπιακού, διαμορφώνοντας το 28-10 με συνεχόμενους πόντους του, η Μπάγερν πέτυχε το πρώτο της τρίποντο στο ματς με τον Βάιλερ-Μπαμπ για το 28-13, ενώ σε εκείνο το σημείο πέρασε στο παρκέ ο Λαρεντζάκης, βγάζοντας συνεχόμενες καλές άμυνες και σκοράροντας για τη μέγιστη διαφορά υπέρ του Ολυμπιακού (36-16). Οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνά τους και έφτιαξαν σερί 8-0 στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου, μειώνοντας σε 36-26, πριν ο Βίντμαν διαμορφώσει το 41-29 του πρώτου ημιχρόνου, με εύστοχο τρίποντο που πήρε… από το σπίτι του.

Η εκκίνηση στο δεύτερο μέρος ήταν “κόπια” του πρώτου, δεδομένου πως ο Ολυμπιακός κράτησε για αρκετή ώρα στο “μηδέν” την Μπάγερν, φτάνοντας ξανά στο +19 (48-29 στο 24′). Μέχρι το τέλος της περιόδου όμως, οι ερυθρόλευκοι ήταν σαν να έσβησαν τις μηχανές.

Κακές επιλογές στην επίθεση, χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και ενεργοποίηση του Κάρσεν Έντουαρντς έδωσαν την ευκαιρία στην Μπάγερν να συμμαζέψει την κατάσταση και να φτάσει μέχρι το -10 (54-44) στο 30ό λεπτό.

Παρά τη διαφαινόμενη γερμανική απειλή, το παιχνίδι δεν ξεγλίστρησε από τα χέρια των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ακόμη κι όταν ο Ελίας Χάρις έβαλε έξι σερί για το -6 (75-69 στα 48”) κι ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης έκανε το λάθος αμέσως μετά, ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε περισσότερο, φτάνοντας στη νίκη στο ΣΕΦ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 14 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κάναν 8 (2/6 τρίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 13 (3/5 τρίποντα), Φαλ 7 (5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπραζντέικις (0/3 σουτ), Πίτερς 14 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 12 (5/6 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Σίκμα 1, ΜακΚίσικ.

ΜΠΑΓΕΡΝ (Λάσο): Γουάιλερ-Μπαμπ 9 (3/5 τρίποντα), Φρανσίσκο 10 (3/11 σουτ, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Έντουαρντς 11 (1/5 τρίποντα), Βάιντεμαν 5 (1), Γκιφάι (0/4 σουτ), Ράντοντσιτς 3 (5 ριμπάουντ), Μπόνγκα 6 (2), Χάρις 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπράνκοβιτς 5 (1), Καρτσένκοφ 4 (1/5 τρίποντα), Μπούκερ 4 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκιλέσπι 4.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/32 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 15/21 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη, 3 μπλοκ.