ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Υπέκυψε στο τέλος…

• 22 Νοεμβρίου, 2021
  • 0
  • 27 Views
ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Υπέκυψε στο τέλος...

Με αναπάντεχη ανατροπή στα τελευταία λεπτά του αγώνα (η πρώτη έπειτα από σχεδόν τρία χρόνια), ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες έπειτα από τρεις αγωνιστικές, καθώς επικράτησε της Λαμίας με 3-1 στο Πανθεσσαλικό στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής και κατέκτησε το πρώτο εφετινό «τρίποντό» του μακριά απ’ την έδρα του. Ο Αραμπούλι έβαλε μπροστά τη Λαμία στο πρώτο ημίχρονο, όμως ο Παναθηναϊκός (που «έχασε» τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος Καρλίτος με τραυματισμό στο 28’) «γύρισε» το ματς με τα τέρματα των Λούντκβιστ, Μακέντα και Μαουρίσιο.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο η Λαμία έδωσε χώρο και μπάλα στον Παναθηναϊκό, φροντίζοντας πρωτίστως να κλείσει τους διαδρόμους προς τα καρέ της και να αμυνθεί μαζικά, ψάχνοντας μια αντεπίθεση.

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το «τριφύλλι» να δυσκολευθεί αρκετά, πρωτίστως στην τελική πάσα και κατά συνέπεια στην παραγωγή φάσεων, παρότι είχε την συντριπτική κατοχή.

Είναι χαρακτηριστικό ότι, το πρώτο σουτ στο παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο 24ο λεπτό, με την προσπάθεια του Βιτάλ να είναι… νωχελική ωστόσο και τον Γκαραβέλη να μπλοκάρει εύκολα.

Ενώ ο τραυματισμός του Καρλίτος -είχε προηγηθεί και η αναγκαστική αλλαγή του Τζανδάρη με τον Ταϊρόν– ανάγκασε τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς να ρίξει στο ματς τον Μακέντα, που είχε αγωνιστεί τελευταία φορά κόντρα στον Βόλο, για… 19 λεπτά.

Ακολούθησε ένα ακόμα «χλιαρό» σουτ, στην απέναντι πλευρά, του Αραμπούλι, που δεν ανησύχησε τον Μπρινιόλι, ενώ ο Γκαραβέλης απέκρουσε και το δεύτερο σουτ του Βιτάλ, καλύτερο αυτή την φορά, στο 33’.

Ωστόσο, δύο λεπτά μετά, στην πρώτη «καθαρή» φάση των δύο ομάδων στην αναμέτρηση, η ομάδα της Φθιώτιδας ευτύχησε να πάρει και το προβάδισμα…

Με τον Κώτσιρα να… βλέπει τον Μανούσο να σεντράρει, τους Βέλεθ-Σάρλια να είναι εκτός φάσης και τον Αραμπούλι να νικάει στον αέρα τον Χουάνκαρ, πετυχαίνοντας το 1-0 με κεφαλιά!

Η πιο ολοκληρωμένη ενέργεια για τον Παναθηναϊκό καταγράφηκε στο 43’, όταν από «τακουνάκι» του Λούντκβιστ ο επερχόμενος στην περιοχή Χουάνκαρ σούταρε από θέση μέσα αριστερά αλλά άστοχα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το τριφύλλι όμως ανέβασε και άλλο την απόδοση του, πάτησε περισσότερο στην περιοχή, έκανε τελικές σε αντίθεση προς το πρώτο μέρος και μπόρεσε να βρει την ανατροπή στο σκορ και να φτάσει τελικά στη νίκη.

Το 1-1 που ουσιαστικά έδωσε πνοή στους πράσινους ήρθε στο 56′ όταν ο Βιγιαφάνιες κράτησε όμορφα τη μπάλα, έκανε δύο – τρεις ντρίπλες και με αυτοθυσία έδωσε στον Λούντκβιστ. Ο Σουηδός είχε το χώρο, έκανε το διαγώνιο σουτ και έφερε το ματς στα ίσια με το πρώτο του φετινό γκολ.

Οι πράσινοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή και έψαχναν ένα γρήγορο δεύτερο γκολ. Ο Βιτάλ όμως δεν ενήργησε σωστά σε μια γρήγορη αντεπίθεση του Παναθηναϊκού και ο Γιοβάνοβιτς έριξε στο ματς τον Παλάσιος αντί του Χατζηγιοβάνη. Λίγο αργότερα όμως ο Σέρβος τεχνικός είδε τον Λούντκβιστ να αποχωρεί τραυματίας και προχώρησε σε διπλή αλλαγή με τους Μαουρίσιο και Αϊτόρ στην αναμέτρηση αντί των Βιτάλ και Λούντκβιστ.

Και οι δύο έδωσαν πνοή στο ματς και ήταν καθοριστικοί στην εξέλιξη του. Ο μεν Μαουρίσιο κέρδισε πέναλτι σε σύγκρουση με τον Τζανετόπουλο μέσα στην περιοχή στο 83′ με τον Μακέντα να αναλαμβάνει την εκτέλεση του και να δίνει προβάδισμα στο τριφύλλι για το 2-1 του Παναθηναϊκού.

Στην επόμενη φάση οι πράσινοι βγήκαν γρήγορα στην αντεπίθεση με τον Μακέντα να δίνει στον Πέρεθ, αυτός με τη μία στον Αϊτόρ που έφυγε από τα δεξιά, γύρισε προς τον Μακέντα ο οποίος φάτσα με το τέρμα, έδωσε στον Μαουρίσιο που πλάσαρε για το τελικό 3-1 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης (Κυκλάδων)
Κίτρινες: Προβυδάκης, Μανούσος – Σάρλια

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Μαζουλουξής, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Προβυδάκης, Γκέντσογλου, Μπεχαράνο (73’ Σκόνδρας), Τζανδάρης (18’ λ. τρ. Τάιρον), Μαρτίνεθ, Μανούσος, Αραμπούλι (70’ Τσούκαλος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Βιγιαφάνιες, Χατζηγιοβάνης (64’ Παλάσιος), Λούντκβιστ (77’ λ. τρ. Μαουρίσιο), Βιτάλ (77’ Αϊτόρ), Καρλίτος (28’ λ. τρ. Μακέντα).