ΠΑΟΚ: Επίδειξη δύναμης… υπό βροχή

• By stavros
  • 26 Νοεμβρίου, 2023
ΠΑΟΚ: Επίδειξη δύναμης... υπό βροχή

Σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε υπό έντονη βροχή και δυνατό αέρα στην Τούμπα, ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε εύκολα με 5-0 του Πανσερραϊκού, σε αναμέτρηση για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Μαγκομέντ Οζντόεφ (21’), Τόμας Μουργκ (28’, 71’), Κιρίλ Ντεσπόντοφ (74’) και Ράφα Σοάρες (80’) βρήκαν δίχτυα για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου που θα πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στον «τελικό πρωτιάς» κόντρα στην Άιντραχτ στη Φρανκφούρτη. Αξιζαν, τουλάχιστον, ένα γκολ τα «λιοντάρια» του Πάμπλο Γκαρσία, έχοντας μεταξύ άλλων και δοκάρι με τον Παναγιώτη Δεληγιαννίδη.

Το ματς:

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο ματς με πρόθεση να πιέσουν ψηλά στο γήπεδο. Ο ΠΑΟΚ απείλησε πρώτος με τον Τάισον στο 5ο λεπτό όμως ο Χοβάν μπλόκαρε εύκολα, ενώ τρία λεπτά αργότερα μετά κλέψιμο έξω από την περιοχή του Δικεφάλου ο Πηλέας έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Από εκεί και μετά ο ΠΑΟΚ άρχισε να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο και έφτασε κοντά στο γκολ με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών. Μετά από διαδοχικές γρήγορες πάσες οι παίκτες του Δικεφάλου κατάφεραν να μπουν μέσα στην περιοχή, ο Μουργκ γύρισε την μπάλα μέσα από την περιοχή και δεξιά όμως ο Τόμας προ κενής εστίας δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα με τον Μπέργκστρομ να κάνει τρομερό τάκλιν.

Οι παίκτες του Λουτσέσκου συνέχισαν να πιέζουν και δικαιώθηκαν στο 21ο λεπτό. Ο Τάισον με τρομερή μπαλιά από τα αριστερά είδε την κίνηση του Οζντόεφ και εκείνος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Επτά λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ έφτασε στο δεύτερο γκολ στο 28ο λεπτό. Ξανά ο Τάισον ήταν σε ρόλο δημιουργού με τον Μουργκ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα μα συρτό σουτ.

Στο 39ο λεπτό είχαμε διπλή ευκαιρία για τις δύο ομάδες. Αρχικά ο Πανσερραϊκός είχε δοκάρι όταν ο Πηλέας έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από τον Κοτάρσκι και ο Δεληγιαννίδης την έστειλε στο δεξί δοκάρι.

Στην εξέλιξη της φάσης μετά το δοκάρι του Δεληγιαννίδη οι γηπεδούχοι βγήκαν στην κόντρα, ο Ντεσπόντοφ έκανε το γύρισμα από τα δεξιά όμως o Μουργκ δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα με προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής.

Τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά του β’ μέρους πέρασαν δίχως κάποια σοβαρή ευκαιρία από τις δύο ομάδες, ο Γκαρσία «άδειασε» τον πάγκο του ρίχνοντας στο ματς Μασαρίποφ και Μπαϊροβιτς, με τον Λουτσέσκου παρότι υπάρχει μπροστά το παιχνίδι με την Άιντραχτ να επιλέγει να κάνει τις πρώτες τρεις αλλαγές (Μεϊτε, Κωνσταντέλιας, Σαμάτα) κοντά στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στην πρώτη ενέργεια του ο «Ντέλιας» προώθησε γρήγορα την μπάλα, οι κόντρες ευνόησαν τον Μουργκ που από κοντά έγραψε το 3-0, με τους οπαδούς του ΠΑΟΚ επί δύο λεπτά να αποθεώνουν τον Πάμπλο Γκαρσία, ο οποίος ανταπέδωσε ευχαριστώντας την κερκίδα.

Το ματς άνοιξε, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 4-0 με την απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Ντεσπόντοφ στον οποίο χρεώθηκε το γκολ παρά την παρέμβαση του Ντανκερλούι και στο 5-0 με το σουτ του Ράφα Σοάρες. Από το 71’ μέχρι το 80’ οι «ασπρόμαυροι» έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο εκτοξεύοντας το δείκτη του σκορ.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (Ηπείρου)
Κίτρινες: –

ΠΑΟΚ (Ρασβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι – Σάστρε (77′ Βιεϊρίνια), Εκόνγκ, Μιχαηλίδης, Ρ. Σοάρες – Σβαμπ, Οζντόεφ (68′ Μεϊτέ) – Ντεσπόντοφ, Μουργκ (77′ Τζίμας), Τάισον (68′ Κωνσταντέλιας) – Τόμας (68′ Σαμάτα).

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χοβάν – Ντάνκερλουι, Αυλωνίτης (22′ Δεληγιαννίδης), Μπέργκστρομ, Πεταυράκης – Μορέιρα, Στάικος (63′ Μασαρίποφ) – Μούργος (75′ Μασκανάκης), Τομάς (46′ Θυμιάνης), Πηλέας – Άλεξιτς (63′ Μπαΐροβιτς).