ΠΑΟ-ΑΕΚ: Break στο break και όλα θα κριθούν στο 3ο ματς!

• By stavros
  • 23 Απριλίου, 2023

Η ΑΕΚ απάντησε στο break του Παναθηναϊκού και επικρατώντας με το ίδιο σκορ στο κλειστό του Αγίου Θωμά, ισοφάρισε τη σειρά των ημιτελικών σε 1-1 και η πρόκριση στον τελικό θα κριθεί σε τρίτο ματς στο «Απόστολος Κόντος».

Ο αγώνας ήταν μια πραγματική μάχη πόντο με πόντο, που διήρκησε 116 λεπτά, καθώς όλα τα σετ κρίθηκαν με τη μίνιμουμ διαφορά των πόντων με τον ΠΑΟ να προηγείται με 1-0, αλλά την Ένωση να κάνει την ανατροπή.

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά και το 1-1 έγινε 1-4 με την Καλαντάτζε στο σερβίς για να φτάσει στο 2-6 με άσσο της Σίλβα. Η αντίδραση του ΠΑΟ ήρθε γρήγορα καθώς ισοφάρισε 7-7 και με επιμέρους σκορ 10-3 προηγήθηκε 12-9. Η ισορροπία δεν άργησε να έρθει ξανά με την Καλαντάτζε με μπλοκ να διαμορφώνει το 12-13 και τις ανατροπές να συνεχίζονται ως το φινάλε (14-15, 17-15, 17-18, 20-18, 20-21) με τον ΠΑΟ να φτάνει σε σετ μπολ (24-23), αλλά η ΑΕΚ με μπλοκ της Κουλίκοβα έφτασε στο 24-25. Η Ανθούλη ισοφάρισε και με λάθος της Κωνσταντινίδου και μπλοκ της Κρος ο ΠΑΟ έκανε το 1-0.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται  αρχικά στην πρωτοπορία και τον ΠΑΟ να ξεφεύγει με 16-13 και 18-15, αλλά την ΑΕΚ να επιστρέφει και να προηγείται με 18-19 με άσσο της Καλντερόν. Κι αυτή τη φορά παρόλο που η Ανθούλη πάλι έσβησε το κιτρινόμαυρο σετ μπολ (24-24), η Καλντερόν έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ΑΕΚ και η Σίλβα με μπλοκ διαμόρφωσε το 24-26 για το 1-1.

Ο ημιτελικός είχε έρθει και πάλι στην ισορροπία και το ντέρμπι είχε ανάψει, με την εικόνα να μην αλλάζει και το 6-8 υπέρ της ΑΕΚ να γίνεται 11-8 για τον ΠΑΟ. Οι πράσινες διατήρησαν το προβάδισμα ως το 15-13, αλλά τα λάθη τους έφεραν το σερί της ΑΕΚ για το 15-17. Ο ΠΑΟ ισοφάρισε 19-19 με άσσο της Παπαφωτίου και με δύο λάθη των κιτρινόμαυρων προηγήθηκε 21-20, για να απαντήσει η Καλντερόν με μπλοκ για το 21-22, αλλά η Χατζηευστρατιάδου έβαλε μπροστά ξανά τον ΠΑΟ (23-22). Αυτός όμως ήταν ο τελευταίος πράσινος πόντος, καθώς η Κουλίκοβα ισοφάρισε, η Καλντερόν με κόντρα επίθεση έκανε το 23-25 και η Κουλίκοβα με μπλοκ έκλεισε το σετ για την ΑΕΚ.

Η Ένωση έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της, μετέτρεψε το 6-6 σε 6-10 με τον ΠΑΟ να κυνηγά συνεχώς στο σκορ (8-10, 9-13, 12-14) για να φτάσουμε στο 18-22. Η Μέντιτς πήρε την αλλαγή, η Ανθούλη τελείωσε δύο κόντρες και το σκορ πήγε στο 21-22. Η ευκαιρία που έψαχνε ο ΠΑΟ για να ισοφαρίσει ήρθε στο 23-24 όμως η Κουλίκοβα σταμάτησε στο μπλοκ την Ανθούλη

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μαρκάτης, Παρατηρητής Αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής Διαιτησίας: Πέρρος, Επόπτες: Ζαρμπίνης, Τσίτσικας Νικ., Γραμματεία: Οικονόμου Δ..

Διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 16-15, 20-21, 27-25

2ο σετ: 6-8, 16-13, 21-20, 24-26

3ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 23-25

4ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 23-25

Τα σετ: 1-3 (27-25, 24-26, 23-25, 23-25) σε 116′

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 60 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 4 άσσους, 60 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Ανάε 10 (10/30 επ., 69% υπ. – 36% άριστες), Γκρότους 14 (13/22 επ., 1 μπλοκ, 80% υπ. – 27% άριστες), Παπαφωτίου 5 (1/3 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ανθούλη 19 (17/48 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κρος 5 (1/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μέντιτς 12 (11/17 επ., 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 26% υπ. – 24% άριστες), Τζαγκαράκη (λ), Χατζηευστρατιάδου 8 (7/9 επ., 1 μπλοκ), Νικολογιάννη, Μεταξά.

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 16 (16/32 επ., 49% υπ. – 38% άριστες), Καλαντάτζε 11 (8/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 1 (1/2 επ.), Καλντερόν 18 (13/26 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σίλβα 23 (19/38 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουλίκοβα 9 (3/9 επ., 6 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 63% υπ. – 24% άριστες), Ξηντάρα, Βλαχάκη, Ξανθοπούλου.

Η γνώμη του πάγκου

Γιάννης Καλμαζίδης (Προπονητής Παναθηναϊκού):
 «Όλα τα σετ πήγαν στον πόντο. Είμαστε ισοδύναμες ομάδες, είναι πολύ κοντά τα σετ και σε κάθε φάση στο τέλος του σετ όποιος είναι πιο ψύχραιμος το κερδίζει. Σίγουρα βλέπουμε τι δεν πήγε καλά αλλά δε γίνεται να αλλάξει αμέσως. Για παράδειγμα συνήθως έχουμε καλύτερη υποδοχή αλλά δεν είναι κάτι που το παίρνεις απόφαση και το αλλάζεις, παίζει ρόλο και ο αντίπαλος. Σε κάποια σημεία μπαίνουν μπροστά οι προσωπικότητες των ομάδων και τραβάνε κουπί. Όλα τα σετ είναι στον πόντο και είναι μικρές οι διαφορές».