Ο Παναθηναϊκός στους «4» του Challenge Cup

• By stavros
  • 10 Φεβρουαρίου, 2022

Ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στα ημιτελικά του Challenge Cup Ανδρών, κατακτώντας το «χρυσό σετ» στον αγώνα ρεβάνς με την Τερουέλ, στην Ισπανία κι επιστρέφει στους «τέσσερις» ευρωπαϊκής διοργάνωσης μετά από 13 χρόνια.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν την ήττα του πρώτου αγώνα τους (1-3 στο Μαρούσι) φτάνοντας στο 3-0, αλλά στο καθοριστικό σημείο οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου εμφανίστηκαν ψύχραιμοι και με καθαρό μυαλό, επικρατώντας στο Golden Set με 15-11.

Στα ημιτελικά της διοργάνωσης ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει την τουρκική Χάλκμπανκ, με πρώτο αγώνα στη γειτονική χώρα στις 23 Φεβρουαρίου και τον επαναληπτικό στην Αθήνα, την 1η Μαρτίου.

Τα σετ: 25-21, 25-21, 25-20. Χρυσό σετ: 11-15

Οι Ισπανοί, με ηγέτη τον διαγώνιο Βιλένα που σημείωσε 27 πόντους, εμφανίστηκαν πολύ καλύτεροι από το παιχνίδι στον Άγιο Θωμά κι έφτασαν σχετικά άνετα στο 3-0, για να οδηγηθεί ο αγώνας στην… «παράταση» του χρυσού σετ.

Οι Ισπανοί προηγήθηκαν 6-3 με υπέρβαση στον Ρανγκέλ και κόκκινη κάρτα στον Ανδρεόπουλο, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 6-5 και το 9-7 έγινε 9-10 για το πρώτο προβάδισμα των φιλοξενούμενων.

Στο 10-11 είχαμε νέα ένταση, με τους διαιτητές να αποβάλλουν τον Παύλο Καραμαρούδη από τον πάγκο. Η Τερουέλ ισοφάρισε (11-11), αλλά έχασε το σερβίς και ο Ράπτης, με μπλοκ στον Βιλένα έκανε το 11-13, για να ακολουθήσει άσος του Στάλεκαρ και πλασέ του Ρανγκέλ για το τελικό 11-15.

ΤΕΡΟΥΕΛ (Μιγκέλ Ριβέρα): Μπουγκάγιο 9 (6/9 επ., 3 μπλοκ), Βιλένα 27 (25/40 επ., 2 μπλοκ), Πέτι 11 (9/17 επ., 2 άσσοι, 60% υπ. – 28% άριστες), Ερέου 11 (9/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 71% υπ. – 36% άριστες), Κόμπζεφ 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 2 (2/3 επ.) / Γκαμίζ (λ, 54% υπ. – 29% άριστες), Βιλντολόθα, Ζαντσέτα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 8 (6/19 επ., 2 μπλοκ, 82% υπ. – 18% άριστες), Γιάκομπσεν 1 (1 άσσος), Ρανγκέλ 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 14 (12/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ. – 18% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 14 (11/32 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στάλεκαρ 10 (6/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 63% υπ. – 13% άριστες), Μπάσης, Μάρκου, Ράπτης 1 (1 μπλοκ).

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ