Νίκη “ορόσημο” για τον Α.Ο.Λ. μέσα στην έδρα του ΠΑΟΚ!!!

• By stavros
  • 19 Φεβρουαρίου, 2022

Τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της (μέχρι την επόμενη) πανηγύρισε η εκπληκτική Λαμία που επικράτησε στο τάι μπρέικ του ΠΑΟΚ και έκανε τεράστιο βήμα για την είσοδο της στα πλέι οφ.

Παρόλο που προέρχονταν από τον… εξουθενωτικό προημιτελικό κυπέλλου στη Βούλα, η Λαμία μετά το πρώτο σετ έκανε καταπληκτική εμφάνιση και θα μπορούσε να πάρει ακόμη και το τρίποντο.

Ο ΠΑΟΚ που γνώρισε τρίτη εντός έδρας ήττα (Θέτις, ΑΕΚ, οι δύο προηγούμενες) πήρε εύκολα το πρώτο σετ (το 10-8 έγινε 14-8 και το 17-13, 25-13), αλλά στο δεύτερο η Λαμία είχε σταθερά διαφορά 4 πόντων μέχρι το 20-24. Ο ΠΑΟΚ πλησίασε στον πόντο, αλλά έχασε δύο κόντρες ισοφάρισης με την Κούμπουρα να κάνει το 1-1.

Στο 3ο σετ η Λαμία ξεκίνησε με το εντυπωσιακό 0-5 (!), ωστόσο ο ΠΑΟΚ άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά (5-10, 8-10) για να ισοφαρίσει 11-11 και να ξεφύγει με 16-13 και 21-17, όμως η Λαμία κατάφερε να ισοφαρίσει σε 22-22 για να καθαρίσει το σετ η Κογιάρ.

Η Λαμία όμως και πάλι επέστρεψε ξεκινώντας εντυπωσιακά το 4ο σετ (4-8) με τον ΠΑΟΚ να κυνηγά συνέχεια το σκορ και παρόλο που ισοφάρισε 18-18, με τα σερβίς της Κουντουρά το σκορ πήγε στο 18-22 για να οδηγηθεί το ματς στο τάι μπρέικ.

Κι εκεί η Λαμία ήταν αυτή που πήρε νωρίς το προβάδισμα (1-3) φτάνοντας να προηγηθεί με 2-7. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιστέψει και μείωσε σε 8-10, ωστόσο σχεδόν αμέσως δέχθηκε ένα νέο σερί για το 8-13 κι έτσι οι φιλοξενούμενες έφτασαν στην τεράστια νίκη.

Συγχαρητήρια κορίτσια!!! Μας κάνατε και μας κάνετε περήφανους! Πολλά μπράβο σε διοίκηση και προπονητικό team για τον αγώνα που δίνουν τόσα χρόνια και πλέον παίρνει σάρκα και οστά, αφού όλη η Ελλάδα πλέον μιλάει για το “θαύμα” του Α.Ο.Λ.!!!

May be an image of 7 people, people standing and indoor

Η γνώμη του πάγκου:

Ζουλιέτ Φιντόν (Ακραία ΠΑΟΚ): «Είμαστε απογοητευμένες. Δουλεύουμε σκληρά κάθε μέρα και μας απογοήτευσε ο τρόπος που παίξαμε σήμερα. Δεν ήμασταν αρκετά επιθετικές και αφήσαμε το άγχος να μας επηρεάσει».
Ηλίας Αγγέλης (Προπονητής Λαμίας): «Παίζουμε καλά το τελευταίο διάστημα. Ήταν τεράστια νίκη και η μεγαλύτερη στην ιστορία του συλλόγου. Σήμερα καταφέραμε να νικήσουμε και σε μία δύσκολη έδρα. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στα κορίτσια γιατί βρήκαμε τα ψυχικά αποθέματα, ειδικά μετά τον αποκλεισμό από το κύπελλο και έτσι όπως ήρθε. Πήραμε δύο πολύτιμους βαθμούς που ίσως μας δίνουν ένα μικρό προβάδισμα για τα πλέι οφ. Έχουμε τέσσερα δυνατά παιχνίδια ακόμα που θα τα παλέψουμε για να πετύχουμε το στόχο μας».
Διαιτητές: Αβραμίδης, Τοσουνίδης, Παρατηρητής: Κουκουμάκας, Επόπτες: Κακάτσιου, Καπλάνης, Γραμματεία: Σιδηρά.

Τα σετ: 25-13, 23-25, 25-22, 21-25, 9-15 σε 120’*

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 9 (3/7 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Καλαντάτζε 4 (2/15 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 12 (12/28 επ., 19% υπ. – 09% άριστες), Φιντόν 17 (12/32 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 54% υπ.-46% άριστες), Κογιάρ 19 (14/47 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Λι Ντ. 2 (0/1 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 45% υπ. – 25% άριστες), Ηλιοπούλου, Κλέπκου 3 (3/7 επ., 57% υπ.-57% άριστες), Κυπαρίσση 0 (0/4 επ., 42% υπ.-17% άριστες).

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Γιαννέλου 7 (2/6 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουντουρά 8 (6/9 επ., 2 μπλοκ), Περέιρα 23 (23/56 επ.), Κουμπούρα 13 (10/14 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ, 26% υπ. – 14% άριστες), Αραούχο 10 (8/18 επ., 2 μπλοκ), Καστίγιο 14 (10/35 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 32% υπ. – 14% άριστες) / Κακουράτου (λ, 50% υπ. – 38% άριστες), Κοντονάσιου, Κίσσα, Τσιριμώκου.

Νίκη "ορόσημο" για τον Α.Ο.Λ. μέσα στην έδρα του ΠΑΟΚ!!!

Φωτο: InTime