Νίκη με ανατροπή πριν την Φράιμπουργκ…

• By stavros
  • 26 Νοεμβρίου, 2023
Νίκη με ανατροπή πριν την Φράιμπουργκ...

Έχοντας το μυαλό και στο ματς της 30ής Νοεμβρίου με την Φράιμπουργκ, ο Ολυμπιακός παίζοντας όσο ακριβώς χρειαζόταν επικράτησε με ανατροπή 3-1 του Παναιτωλικού στο άδειο λόγω τιμωρίας, Καραϊσκάκη, και προσωρινά πλησίασε στο -1 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Οι Αγρινιώτες προηγήθηκαν με τον Χατζηθεοδωρίδη στο 13′, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να φέρουν τα πάνω κάτω πριν κλείσει το πρώτο μέρος, με το αυτογκόλ του Οικονόμου στο 17′ και το υπέροχο γκολ του Φορτούνη στο 40′. Την «χαριστική βολή» στους φιλοξενούμενους έδωσε ο Ελ Κααμπί στο 70′.

Το ματς:

Η εικόνα του αγώνα στο πρώτο διάστημα δεν ήταν αυτή που θα περίμενε πολύς κόσμος. Ο Παναιτωλικός παρουσιάστηκε καλά, μπλοκάροντας τους Πειραιώτες, με την πίεση που έκανε, τους οδήγησε σε λάθη ενώ ήταν και επικίνδυνος στην κόντρα.

Ο Ολυμπιακός μέχρι να βάλει το γκολ είχε ουσιαστικά μόνο την εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη στο 6’ πάνω στο τείχος, ενώ ο Παναιτωλικός… προειδοποίησε στο 9’, με τον Βοΐλη να έχει καλή στιγμή, στέλνοντας την μπάλα λίγο δίπλα από το δοκάρι του Πασχαλάκη με συρτό σουτ. Λίγο πριν είχε βρει χώρο ο Χουάνπι και είχε δοκιμάσει το πόδι του, αλλά το σουτ του δεν ανησύχησε τον Πασχαλάκη.

Στο 13’ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν, εκμεταλλευόμενοι την καλή εκδηλωμένη κόντρα τους, έπειτα από λάθος του Μπιέλ. Ο Ισπανός πούλησε φθηνά την μπάλα, ο Πέρεθ την κουβάλησε αρκετά μέτρα και την κατάλληλη στιγμή τροφοδότησε τον Χατζηθεοδωρίδη, με έξυπνη μπαλιά και ο 26χρονος μεσοαμυντικός βρέθηκε σε θέση βολής και εκτέλεσε τον Πασχαλάκη για το 0-1.

Οι Πειραιώτες δεν άργησαν να απαντήσουν. Ο Κίνι μονομάχησε από τα αριστερά με τον Λιάβα (που παραπονέθηκε έντονα για φάουλ), έκανε αλλαγή παιχνιδιού και ο Ροντινέι έστρωσε για τον Έσε που έπιασε το σουτ από τα όρια της περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Οικονόμου (που χρεώθηκε αυτογκόλ), με αποτέλεσμα να αλλάξει εντελώς πορεία και να καταλήξει στα δίχτυα του Καπίνο.

Την καλύτερή του φάση μετά το 1ο γκολ και πριν σημειώσει το 2ο με τον Φορτούνη, την είχε ο Ολυμπιακός στο 28’. Έπειτα από καλή συνεργασία των «ερυθρόλευκων», ο Ροντινέι βρέθηκε σε θέση βολής και εκτέλεσε με το αριστερό, με τον Καπίνο να μπλοκάρει.

Στην επόμενη κατεβασιά, ο Ολυμπιακός βρήκε το 2-1. Ο Φορτούνης συνέκλινε, έφερε την μπάλα στο αριστερό και με τρομερό σουτ έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Καπίνο. Στο 45’ οι Πειραιώτες είχαν μεγάλη ευκαιρία για να πάνε με αέρα δύο τερμάτων στα αποδυτήρια. Γιόβετιτς και Μπιέλ συνεργάστηκαν, με τον δεύτερο να βρίσκεται σε θέση βολής και να μην καταφέρνει να εκτελέσει γρήγορα, με αποτέλεσμα να τον κόψει η άμυνα του Παναιτωλικού.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός ήταν πιο χαμηλός. Κάτι που βόλευε τον Παναιτωλικό, με τον Μαρτίνεθ να ζητάει από την πλευρά του περισσότερη πίεση. Στο 58′ ο Μπιέλ πλάσαρε με τη μία με τον Καπίνο να μπλοκάρει. Στο 62ο λεπτό ο Παναιτωλικός είχε καλή στιγμή με κεφαλιά του Πέδρο, η οποία έφυγε άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα οι Αγρινιώτες είχαν νέα ευκαιρία με τον Μπρούνο Ντούαρτε.

Ο Μαρτίνεθ βλέποντας την ομάδα του επιθετικά ανενεργή πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Ελ Κααμπί και Ποντένσε. Δεν πέρασαν πάνω από τρία λεπτά και ο Μαροκινός στράικερ βρήκε δίχτυα, δικαιώνοντας τον Πορτογάλο προπονητή για την αλλαγή του. Συγκεκριμένα στο 70′, ο Φορτούνης και ο Μασούρας άλλαξαν ωραία την μπάλα, με τον δεύτερο από τα δεξιά να γεμίζει στην περιοχή και ο Κααμπί με κεφαλιά να κάνει το 2-1.

Ο ρυθμός, όπως ήταν φυσιολογικό, έπεσε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Ο Παναιτωλικός είχε την κατοχή, με μοναδική καλή του ευκαιρία την αδύναμη κεφαλιά του Σέρχιο Ντίας στο 90+2′ με τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει. Έτσι, ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη νίκη με 3-1.

Διαιτητής: Κ. Περράκης
Κίτρινες: Έσε, Μπιανκόν, Καμαρά – Χουάνπι

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ντόη, Μπιανκόν (74΄ Ιμπόρα), Ροντινέι, Κίνι, Έσε, Καμαρά, Φορτούνης (85΄ Καρβάλιο), Μπιέλ (68΄ Ποντένσε), Μασούρας (75΄ Μπρίνιτς), Γιόβετιτς (68΄ Ελ Κααμπί)

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Πετράκης): Καπίνο, Οικονόμου, Ντουάρτε, Μλάντεν, Τορεχόν, Λιάβας (80΄ Μαυρίας), Πέρες (76΄ Μπαλντάσαρα), Χατζηθεοδωρίδης (61΄ Μπελεβώνης), Ακόστα, Βοΐλης (46΄ Ζοάο Πέδρο), Ντουάρτε (76΄ Ντίαζ)