Νίκη δια… πυρός και σιδήρου για την ΑΕΚ

• By stavros
  • 8 Φεβρουαρίου, 2022

Η ΑΕΚ δυσκολεύθηκε, αλλά πανηγύρισε το «4 στα 4» στη Β΄ φάση της Α1 χάντμπολ των ανδρών. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια επιβλήθηκε του ΑΕΣΧ Πυλαίας στο κλειστό της Μίκρας με 33-32, στην αναμέτρηση που άνοιξε πρόωρα την «αυλαία» της 4ης αγωνιστικής των πλέι οφ (θέσεις 1-8), και αύξησε στους τέσσερις βαθμούς το προβάδισμά της έναντι του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ. Η Ένωση προηγήθηκε 19-18 στο ημίχρονο και φάνηκε να «καθαρίζει» το ματς, καθώς βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 33-30, 1,5 λεπτό πριν το τέλος, χάρη στο γκολ του Δικαιούλια. Όμως, ο ΑΕΣΧ Πυλαίας δεν παρέδωσε τα όπλα και, αφού μείωσε σε 33-32, είχε την ευκαιρία να πάρει την ισοπαλία στο τέλος του αγώνα, ωστόσο ο Μπουκοβίνας διατήρησε ανέπαφη την εστία του με απόκρουση στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, «σφραγίζοντας» τη νίκη των φιλοξενούμενων.

Το κυρίως… πιάτο της 4ης ημέρας είναι προγραμματισμένο για το Σαββατοκύριακο 12-13 Φεβρουαρίου, ωστόσο η ΑΕΚ έδωσε σήμερα το παιχνίδι με τον ΑΕΣΧ Πυλαίας, καθώς την προσεχή Τρίτη (15/2) αντιμετωπίζει την Ταταμπάνια στην Ουγγαρία, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής για το European League.