Με σούπερ άμυνα και μπόμπερ Παπαντωνίου ο Έσπερος νίκησε (67-56) τον Πανερυθραϊκό

• By stavros
  • 8 Φεβρουαρίου, 2024

Ο Έσπερος My ΚΤΕΟ Λαμίας πήρε νίκη τεράστιας βαθμολογικής σημασίας απέναντι στον Πανερυθραϊκό με 67-56 και εξακολουθεί να ελέγχει την υπόθεση της παραμονής, σε ένα μεγάλο ντέρμπι που η ομάδα του Σοφογιάννη έκανε κατάθεση ψυχής!

Ο Έσπερος έπαιξε σούπερ άμυνα στο β’ ημίχρονο, δέχθηκε μόλις 19 πόντους και με τον Νώντα Παπαντωνίου να κάνει μεγάλο παιχνίδι έξω από τη γραμμή του τριπόντου, έφτασε στη νίκη όπου εκτός των άλλων κάλυψε και το -4 του πρώτου γύρου για παν ενδεχόμενο!

Ο Πανερυθραϊκός προηγήθηκε με 4-10 και με 12-19 με τον Μπρούερ να έχει 3/3 τρίποντα και τον Έσπερο να μειώνει στο 15-21 του πρώτου 10λεπτου με ένα τρίποντο του Τζόρτζεβιτς.

Στη β’ περίοδο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διατηρήσουν μια μικρή αλλά σταθερή διαφορά για να κλείσουν μπροστά το ημίχρονο με 31-37.

Ο Έσπερος ισοφάρισε για πρώτη φορά στον αγώνα σε 37-37, ενώ πέρασε μπροστά με 40-39 με τρίποντο του Τζόρτζεβιτς, για να προηγηθεί με 49-47 στο 30′ με όπλο την πολύ καλή του άμυνα!

Με τρίποντο του Παπαντωνίου ο Έσπερος προσπέρασε στο 32′ με 52-50, ενώ ο ίδιος παίκτης με νέο τρίποντο στο 35′ έγραψε το 57-52!

Ο Νώντας Παπαντωνίου ήταν ασταμάτητος και με τρίτο τρίποντο στη σειρά έγραψε το 60-54, ο Έσπερος ξέφυγε με 64-56 στο 38′ για να επικρατήσει τελικά με 67-56!

Διαιτητές: Καρπάνος-Κωνσταντινίδου-Λιαρομμάτης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-21, 31-37, 49-47, 67-56.

Πηγή: stereabasket.gr