• 28 Μαΐου, 2022
  • 0
  • 8 Views
Με επίδειξη δύναμης στους "16" του Roland Garros ο Τσιτσιπάς!

Δίχως να δυσκολευτεί ιδιαίτερα κι αποδίδοντας τένις υψηλών προδιαγραφών σε μεγάλα κομμάτια και των τριών σετ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε με 3-0 (6-2, 6-2, 6-1) τον Σουηδό Μίκαελ Ίμερ στον 3ο γύρο του Ρολάν Γκαρός και προκρίθηκε «σβηστά» στους «16». Εκεί θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Χόλγκερ Ρούνε (Δανία)-Ούγκο Γκαστόν (Γαλλία), οι οποίοι αγωνίζονται το βράδυ του Σαββάτου (28/5).

Τα σετ: 6-2, 6-2, 6-1

Το ματς:

Στο πρώτο σετ ο Τσιτσιπάς πάτησε γκάζι μετά το 2-1 του Ίμερ και πήρε τα επόμενα πέντε games, κατακτώντας τους 20 από τους συνολικά 22 πόντους που παίχτηκαν, και έκανε το 1-0 σετ σε 27 λεπτά.

Όπως κατέκτησε το πρώτο σετ ο Τσιτσιπάς κατέκτησε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο και το δεύτερο. Οι δύο τενίστες κράτησαν το σερβίς τους μέχρι το 2-2. Από εκεί και μετά ο Τσιτσιπάς κυριάρχησε κέρδισε του 19 από τους τελευταίους 22 πόντους και έφτασε στο 2-0 με 6-2.

Ο Τσιτσιπάς συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και άρχισε τα break με το καλημέρα για να προηγηθεί με 3-0. Ο Ίμερ δημιούργησε το πρώτο του break point στο ματς στο τέταρτο game του τρίτου σετ, αλλά ο Έλληνας τενίστας το έσβησε με συνοπτικές διαδικασίες για να κάνει το 4-0.

Ο Ίμερ πήρε το πέμπτο game, αλλά η συνέχεια ανήκε και πάλι στον Τσιτσιπά, ο οποίος πήρε τα επόμενα δύο games και έκλεισε το μας με 6-2, 6-2, 6-1.

Στις δηλώσεις του μετά τον αγώνα, ο Έλληνας τενίστας δήλωσε: “Αν υπάρχει κάτι που θα ήθελα να… ζητήσω, αυτό είναι ένα ηλιόλουστο Ρολάν Γκαρός με τον ωραίο κόσμο του στην εξέδρα». Όσο για τον αντίπαλό του στον 4ο γύρο («16») και ποιον εκ των Ρούνε ή Γκαστόν προτιμάει; Ο Τσιτσιπάς ήταν ξεκάθαρος: «Δεν με νοιάζει ποιον θα αντιμετωπίσω στον επόμενο γύρο… “.