La Liga: Η Ρεάλ «βύθισε» τη Βιγιαρεάλ (4-1), πέρασε στην κορυφή και… περιμένει, Αήττητη για 4η χρονιά η Μπέτις στο «Σαν Σεμπαστιάν»

• By stavros
  • 18 Δεκεμβρίου, 2023
La Liga: Η Ρεάλ «βύθισε» τη Βιγιαρεάλ (4-1), πέρασε στην κορυφή και... περιμένει, Αήττητη για 4η χρονιά η Μπέτις στο «Σαν Σεμπαστιάν»

Η Ρεάλ ήταν «καταιγιστική» στη Μαδρίτη απέναντι στη Βιγιαρεάλ, πατώντας προσωρινά κορυφή στη LaLiga (η πρωτοπόρος Τζιρόνα αγωνίζεται 18/12).

Οι μερένχες» φρόντισαν από το πρώτο ημίχρονο να διευρύνουν το αήττητο σερί τους σε 11 αγώνες πρωταθλήματος, με το σφύριγμα της λήξης να τους βρίσκει στο 4-1, για την 17η αγωνιστική.

Ο Μπέλινγχαμ άνοιξε το… χορό των τερμάτων στο 25΄, δίνοντας τη σκυτάλη στον Ροντρίγο, ο οποίος δώδεκα λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το 2-0 και έστειλε… ήσυχη τη Ρεάλ στα αποδυτήρια.

Ο Μοράλες μείωσε προσωρινά για τη Βιγιαρεάλ στα πρώτα λεπτά της επανάληψης (64΄), πριν οι Ντίαθ και Μόντριτς δώσουν τέλος στα όνειρα των φιλοξενούμενων μέσα σε ένα τετράλεπτο (64΄ – 68΄).

Για 4η διαδοχική σεζόν η Μπέτις έφυγε αήττητη από το Σαν Σεμπαστιάν (μία νίκη και τρεις ισοπαλίες) με το 0-0 απέναντι στη Σοσιεδάδ, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της LaLiga.

Οι Βάσκοι μετά τη μεστή εμφάνιση επί της Ίντερ στα μέσα της εβδομάδας και το 0-0 που τους χάρισε την πρωτιά στον όμιλο του Champions League και την απευθείας πρόκριση στους «16» δεν κατάφεραν να σκοράρουν σε δεύτερο σερί ματς, παρότι προέρχονταν από το επιβλητικό 3-0 επί της Βιγιαρεάλ στο «Θεράμικα».

Διατήρησαν μεν το αήττητο σε 5ο συνεχόμενο ματς (3-2-0), αλλά «πέταξαν» δύο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη που δίνουν για την τετράδα. Αντίθετα, η Μπέτις μετά την «αυτοκτονία» της πριν από τρία 24ωρα απέναντι στη Ρέιντζερς και την εντός έδρας ήττα με 2-3 (προκρίθηκε στο ECL, ούσα τρίτη στον όμιλο), παραμένει αήττητη από τα μέσα Σεπτεμβρίου και συγκεκριμένα συμπλήρωσε 12 παιχνίδια με 4 νίκες και 8 ισοπαλίες.

Η Μαγιόρκα έχασε πολλές ευκαιρίες στο «Μεντιτερανέος» απέναντι στην ουραγό Αλμερία, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά τελικά οι γηπεδούχοι πήραν το βαθμό με το 0-0 να «σφραγίζει» την αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής.

Χωρίς νίκη και με πέντε μόλις ισοπαλίες, οι τέσσερις εκ των οποίων στην έδρα της, παραμένει η Αλμερία μετά από 17 αγώνες στη LaLiga και μοιάζει να μην… περιμένει ούτε θαύμα για να συνεχίσει και την επόμενη χρονιά στα μεγάλα σαλόνια.

Απέναντι στους «νησιώτες» διατήρησε την καλή παράδοση που έχει στο «σπίτι» της, μετρώντας μόλις μία ήττα και αυτή στη «Σεγκούντα» την περίοδο 2020/2021 (6-5-1 συνολικά).

Μετά τη νίκη επί της Σεβίλης, το σημερινό αποτέλεσμα σαφώς και δε συνιστά επιτυχία για τη Μαγιόρκα, η οποία μετά από τρεις σερί εκτός έδρας ήττες απέσπασε ένα βαθμό, ανέβηκε στους 15, ωστόσο, ακόμη δεν έχει εξασφαλίσει απολύτως τίποτα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 17ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της LaLiga έχουν ως εξής:

Οσασούνα-Ράγιο Βαγεκάνο             1-0