Κατέκτησε το Wimbledon και έκανε το όνειρο πραγματικότητα…

• 11 Ιουλίου, 2021
  • 0
  • 32 Views
Κατέκτησε το Wimbledon και έκανε το όνειρο πραγματικότητα...

Η Άσλεϊ Μπάρτι είναι ανίκητη! Η κορυφαία τενίστρια του κόσμου έγινε η τρίτη Αυστραλή που καταφέρνει να κατακτήσει το Wimbledon, καθώς στον πρώτο της τελικό στο λονδρέζικο Major θριάμβευσε με 2-1 σετ επί της Καρολίνα Πλίσκοβα (6-3, 6-7 (4),6-3) και πανηγύρισε δικαιολογημένα το δεύτερο τρόπαιο Grand Slam στην καριέρα της μετά το Roland Garros που είχε κατακτήσει το 2019. Η Τσέχα στον δεύτερο της τελικό σε Major τουρνουά δεν κατάφερε να πάρει τον πρώτο της τίτλο.

Η 25χρονη Μπάρτι «έγραψε ιστορία», καθώς έγινε η πρώτη τενίστρια από τη χώρα της που καταφέρνει να κατακτήσει τον τίτλο στο Championships, μετά την Ίβον Γκούλαγκονγκ Κόουλι το 1980.

Το ματς:

Η 25χρονη Αυστραλή ξεκίνησε με… σπασμένα τα φρένα στον τελικό, κερδίζοντας τους πρώτους 14 πόντους (!), κάνοντας λίγο αργότερα με χαρακτηριστική άνεση το 4-0. Η Πλίσκοβα απάντησε με δύο μπρέικ, ωστόσο το δικό της σερβίς ήταν αυτό που της στοίχησε (3/4 χαμένα σέρβις γκέιμ), με την Μπάρτι να κάνει το 1-0 σετ με 6-3!

Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημά της και στο δεύτερο σετ, εκεί όπου πολύ νωρίς έκανε το μπρέικ στο σερβίς της Πλίσκοβα, παίρνοντας «αέρα» δύο γκέιμ (3-1). Κάπου εκεί, η 29χρονη Τσέχα έβγαλε αντίδραση, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Μπάρτι, μειώνοντας αρχικά σε 3-3 και στη συνέχεια σε 5-5.

Στο ενδέκατο γκέιμ, η Μπάρτι έκανε το μπρέικ και το μόνο που χρειαζόταν μετά ήταν απλά να κρατήσει το σερβίς της για να πάρει το ματς. Το Νο. 13 της παγκόσμιας κατάταξης όμως έδειξε τρομερά ψυχικά αποθέματα, στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ, εκεί όπου τελικώς ισοφάρισε σε 1-1 σετ (6-7, 4-7 πόντους).

Οι… δαίμονες της Πλίσκοβα ωστόσο επέστρεψαν στο τρίτο και καθοριστικό σετ. Η Μπάρτι μπορεί να είχε μειωμένη απόδοση στο πρώτο σερβίς, ωστόσο ήταν ισοπεδωτική, θυμίζοντας την εικόνα του πρώτου σετ. Ρίσκαρε η Τσέχα, αποφάσισε ανά διαστήματα να ανέβει στο φιλέ, αλλά η τύχη δεν ήταν με το μέρος της όπως σε ορισμένα χτυπήματα στο δεύτερο σετ, την ώρα που η Μπάρτι έπαιζε πολύ καλή άμυνα.

Η Πλίσκοβα επιδίωξε να ανακτήσει το ηθικό της εξαπολύοντας δυνατά forehands, αλλά το μομέντουμ συνέχιζε να είναι στο πλευρό της Μπάρτι και τελικά κατέκτησε το Άγιο Δισκοπότηρο του τένις με 6-3 στο τρίτο σετ. Η Μπάρτι πιέστηκε κατά πολύ ανά διαστήματα στο παιχνίδι, λύγισε στο τέλος και δεν μπορούσε να κρύψει τη συγκίνησή της μετά τη λήξη του αγώνα.