• 8 Μαΐου, 2022
  • 0
  • 9 Views
Καλή εμφάνιση για την ΑΕΚ αλλά... πιο κοντά στην Ευρώπη το "τριφύλλι"...

Ακόμα πιο κοντά στην εξασφάλιση της 3ης θέσης που οδηγεί στο Conference League βρίσκεται ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς πήρε ισοπαλία 0-0 από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, παραμένει αήττητη στα play off και είναι πλέον πολύ κοντά στον στόχο της. Όσο για την ΑΕΚ, βρίσκεται στην τέταρτη θέση, ισόβαθμη με τον Αρη ο οποίος όμως έχει ένα ματς λιγότερο (απόψε εναντίον του Ολυμπιακού).

Το ματς:

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πιέζοντας ψηλά, για να αποδιοργανώσει τον Παναθηναϊκό και να κάνει αυτή παιχνίδι. Μάλιστα, ο Κριχόβιακ αγωνιζόταν περισσότερο κοντά στον Άμπραμπατ, παρά στον άξονα, για να «υποστηρίζει» τον… υπηρεσιακό σέντερ φορ της ομάδας του.

Από την άλλη πλευρά, το «τριφύλλι» ήταν σαφώς πιο «μαζεμένο», περιμένοντας να πρεσάρει τον αντίπαλο μετά την πρώτη πάσα, για να κλέψει και να «χτυπήσει» σε ανοιχτό γήπεδο.

Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν να μην γίνουν κλασικές φάσεις για γκολ, με την «Ένωση» να ξοδεύει μια καλή στιγμή στο 7’, με τον Τσούμπερ και το σουτ του Χατζισαφί να είναι αρκετά άστοχο.

Ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την εικόνα του μετά το πρώτο 15λεπτο, καθώς κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και κατέγραψε τελικές προς την αντίπαλη εστία, στο διάστημα 19’-23’. Με τις προσπάθειες των Μαουρίσιο, Παλάσιος και Ιωαννίδη, ωστόσο να μην μετουσιώνονται σε κάποιο τέρμα.

Η ΑΕΚ πήρε εκ νέου τα ηνία στη συνέχεια και κατέγραψε την καλύτερη ευκαιρία για γκολ λίγο πριν το ημίωρο. Αφού η αναίτια λανθασμένη απομάκρυνση του Κώτσιρα έδωσε τη δυνατότητα στον Χατζισαφί να προσπαθήσει να «κρεμάσει» τον Μπρινιόλι, αλλά το οριζόντιο δοκάρι απέτρεψε το 1-0!

Με τους γηπεδούχους να κλείνουν το 45λεπτο συνεχίζοντας να αγωνίζονται… μονόπαντα, από αριστερά με τον Μοχαμάντι, αλλά να μην πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι αφού ο Βέλεθ «μπλόκαρε» το σουτ του Κριχόβιακ στο 40’, ενώ ο Γκαρσία δεν έπιασε καλά το σουτ, πέντε λεπτά μετά.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Γιοβάνοβιτς έριξε στο ματς τον Βιτάλ αντί του Βιγιαφάνιες. Έβαλε τον Βραζιλιάνο πίσω από την επιθετική τριάδα και πέρασε τον Μαουρίσιο δίπλα στον Πέρεθ.

Πάλι η ΑΕΚ ήταν αυτή που είχε την ελαφρύ υπεροχή στο παιχνίδι, πατούσε ευκολότερα στην περιοχή του Μπρινιόλι σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό. Ο Γιοβάνοβιτς έβλεπε την ομάδα του να μην μπορεί να παίξει καλά και προχώρησε σε διπλή αλλαγή με τους Καρλίτος – Κουρμπέλη στο ματς στο 62′ αντί των Ιωαννίδη και Μαουρίσιο.

Τρία λεπτά αργότερα μάλιστα ο Παναθηναϊκός απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος. Σε κόρνερ από τα αριστερά ο Κουρμπέλης πήρε την πρώτη κεφαλιά με τον Άμραμπατ να διώχνει με το κεφάλι, η μπάλα έφτασε στον Χουάνκαρ που έκανε το σουτ με το δεξί και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Στάνκοβιτς. Στο 68′ οι πράσινοι απείλησαν ξανά όταν ο Κώτσιρας έκλεψε τη μπάλα, έκανε το διαγώνιο σουτ εκτός περιοχής αλλά την έστειλε έξω.

Το καλύτερο δεκάλεπτο στην αναμέτρηση για το τριφύλλι έκλεισε με μια ακόμη καλή στιγμή όταν στο 71′ ο Καρλίτος εκτός περιοχής επιχείρησε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Στάνκοβιτς.

Με το ματς να πηγαίνει προς το τέλος και την ΑΕΚ να ψάχνει πάση θυσία τη νίκη, πήρε μέτρα, απείλησε κυρίως με τον Γκαρσία αλλά ο Παναθηναϊκός κράτησε το μηδέν μέχρι το τέλος. Στο 86′ σε σέντρα από τα δεξιά ο Λιβάι πήρε την κεφαλιά με τον Μπρινιόλι να αποκρούει με σχετική ευκολία.

Ανάλογη κατάληξη είχε και το σουτ που επιχείρησε ο εξτρέμ της Ένωσης με τη συμπλήρωση 90 λεπτών αγώνα αλλά και πάλι ο Μπρινιόλι μπλόκαρε τη μπάλα με τα δύο του χέρια.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ματέι Γιουγκ (Σλοβενία)

Κίτρινες: Γκαρσία, Τζαβέλλας, Μήτογλου, Μάνταλος – Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ, Κουρμπέλης, Παλάσιος

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι, Κριχόβιακ (75΄ Τάνκοβιτς), Χατζισαφί (67΄ Μάνταλος), Γκαρσία, Τσούμπερ, ‘Αμραμπατ (86΄ Ανσαριφάρντ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουανκάρ (82΄ Σάντσες), Ρούμπεν, Βιγιαφάνιες (46΄ Βιτάλ), Μαουρίσιο (62΄ Κουρμπέλης), Αϊτόρ (74΄ Μακέντα), Παλάσιος, Ιωάννιδης (61΄ Καρλίτος)