Έκλεισε με περίπατο το 2023…

• By stavros
  • 30 Δεκεμβρίου, 2023
Έκλεισε με περίπατο το 2023...

Πρωτοχρονιά με θετικό πρόσημο σε νίκες στη Euroleague θα κάνει ο Ολυμπιακός, καθώς ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου με 9-8. Αν και βρέθηκαν στο -11 στη 2η περίοδο, όταν τελικά αποφάσισαν να παίξουν την άμυνα που… ξέρουν, απέναντι στην Άλμπα, οι «ερυθρόλευκοι» μετέτρεψαν σε μονόλογο το β΄ μέρος του αγώνα της 17ης αγωνιστικής, για να νικήσουν με 94-67, στη Mercedes-Benz Arena, στο ίδιο γήπεδο δηλαδή που θα διεξαχθεί το φάιναλ φορ της διοργάνωσης, στο Βερολίνο τον Μάιο (24-26) και όπου φιλοδοξεί να βρίσκεται η ομάδα του Πειραιά.

Το επιμέρους σκορ 8-27 των παικτών του Μπαρτζώκα στην 3η περίοδο έριξε στο «καναβάτσο» τους “ Albatros” και χάρισε στον Ολυμπιακό μία δεύτερη διαδοχική εκτός έδρας νίκη, μετά από αυτή που προηγήθηκε στη Λιόν επί της Βιλερμπάν. Οι Γερμανοί υποχώρησαν στο 3-14 και παρέμειναν προτελευταίοι στον βαθμολογικό πίνακα.

Ο Άλεκ Πίτερς σημείωσε τους 12 από τους… 23 πόντους του στην 3η περίοδο (και 7 ριμπάουντ) και ήταν ο MVP του αγώνα. Καταλυτικός υπήρξε στη ρακέτα και δη στην άμυνα ο Μουσταφά Φαλ με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ 3 ασίστ και 2 κοψίματα, 13 πόντους πέτυχε ο Ουίλιαμς-Γκος, ο Λαρεντζάκης είχε συγκομιδή 10 πόντους και 7 ασίστ, ενώ 9 ασίστ μοίρασε ο Ουόκαπ.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 43-40, 51-67, 67-94

Το ματς:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Γουόκαπ, Κάαναν, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ, ενώ η Άλμπα Βερολίνου είχε στη βασική της πεντάδα τους Σπανιόλο, Τόμας, Γουέντζελ, Μπιν και Τίμαν. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν αρκετά καλά στο ματς και με τον αρχηγό τους να βρίσκει εύκολους πόντους, προηγήθηκαν 8-7 στο 3’. Με τον Μουσταφά Φαλ να παίρνει την σκυτάλη και να κυριαρχεί στη ρακέτα, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν μπροστά στο σκορ (12-14) μέχρι και το 6ο λεπτό. Κάπου εκεί όμως, εκμεταλλευόμενη και την μέτρια έως κακή περιφερειακή άμυνα του Ολυμπιακού, η Άλμπα «βομβάρδισε» το αντίπαλο καλάθι με τρίποντα των Ντέλοου, Τίμαν και Μπράουν, προσπερνώντας στο σκορ και κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +6 για το 25-19.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με νέο τρίποντο του Στέρλινγκ Μπράουν για το 28-19 υπέρ των γηπεδούχων, την ώρα όπου ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν να συνδεθεί με το αντίπαλο καλάθι. Ενδεικτικό είναι πως οι πρώτοι πόντοι της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα ήρθαν από βολές του Λαρεντζάκη, 3,5 λεπτά μετά την έναρξη του δεκαλέπτου. Οι Γερμανοί συνέχισαν να πετυχαίνουν… βροχή τα τρίποντα, με τους Τόμας και Μάτιτσεκ να εκτοξεύουν για πρώτη φορά τη διαφορά στο +11 για το 34-23 και λίγο αργότερα στο 36-25 στο 15’.

Ο Φαλ ήταν σπουδαίος και στο ξεκίνημα του β’ μέρους. Αυτός έφτιαξε, αυτός πήρε τα ριμπάουντ, αυτός τα έκανε όλα για το προσπέρασμα (43-45), αυτός έφτασε στο 8/6/3/2 σε κάτι 12 λεπτά για το +7 του Ολυμπιακού. Κι όταν Κάναν και Πίτερς πήραν κι αυτοί προσπάθειες, η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 13 (51-64 στο 27′) για να γίνουν τα πράγματα πιο εύκολα για τους Πειραιώτες που έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +16.

Το ροτέισον του Μπαρτζώκα, με Λαρεντζάκη – ΜακΚίσικ, κράτησε τη διαφορά ψηλά στις αρχές της τέταρτης την ώρα που ο Πίτερς σκόραρε με άνεση κυρίως μέσα από τη γραμμή του τριπόντου. Αυτός έγραψε και το 63-83, που έκρινε οριστικά το παιχνίδι αν και όλα είχαν κριθεί από τα χέρια του καταπληκτικού Φαλ στις αρχές του δεύτερου μέρους.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (1/3 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 λάθος), Γουίλιαμς-Γκος 13 (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάναν 6 (2/4 τρίποντα), Λαρεντζάκης 10 (2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ, 1 λάθος), Φαλ 12 (4/4 δίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 9 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πίτερς 23 (7/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 4 (1/1 δίποντο, 3 ριμπάουντ), Σίκμα 4, ΜακΚίσικ 9 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/31 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 18/22 βολές, 34 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 6 επιθετικά), 30 ασίστ, 9 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 11 λάθη, 12 φάουλ