«Έδειξε τα δόντια του»… με το καλημέρα

• By stavros
  • 16 Νοεμβρίου, 2022

Με μία νίκη που συνιστά… δήλωση προθέσεων, ξεκίνησε ο Ολυμπιακός τις φετινές του υποχρεώσεις στο Champions League ανδρών στην υδατοσφαίριση.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 9-7 της επί διετία πρωταθλήτριας Ευρώπης Προ Ρέκο στο κολυμβητήριο «Πέτρος Καπαγέρωφ» και έδειξαν με το… καλημέρα ότι είναι ικανοί, όχι απλά να επιστρέψουν στο final-8 μετά την περσινή απουσία τους, αλλά και να διεκδικήσουν το «στέμμα».

Για δύο ομάδες που έχουν ως στόχο να είναι έτοιμες τον Ιούνιο, ώστε να διεκδικήσουν το τρόπαιο στο final-8 του Βελιγραδίου, ήταν λογικό να εμφανιστούν ανέτοιμες σε ένα τέτοιο ντέρμπι, τόσο νωρίς στη σεζόν.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε εξαιρετική άμυνα και είχε σε σπουδαία μέρα τον Μάρκο Μπίγιατς, κρατώντας τους Ιταλούς «άσφαιρους» για σχεδόν δέκα λεπτά στο ξεκίνημα. Στο ίδιο διάστημα, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν μόλις ένα γκολ με τον Βάμος και ελάχιστες φορές εκδήλωσαν επίθεση με καλές προϋποθέσεις.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ… ποδοσφαίρου (2-1), με τους γηπεδούχους να έχουν 1/4 στον παίκτη παραπάνω και ένα χαμένο πέναλτι με τον Βάμος (απέκρουσε ο Ντελ Λούνγκο) και την Προ Ρέκο να έχει 1/5 στον παίκτη παραπάνω και μία χαμένη κόντρα με τον Ζάλανκι στο τελευταίο λεπτό της δεύτερης περιόδου.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, οι πρωταθλητές Ευρώπης πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα (3-2) με τον Ζάλανκι, αλλά ο Φουντούλης «απάντησε» άμεσα και οι δύο ομάδες μπήκαν σε απόλυτη ισορροπία στην τελευταία περίοδο.

Εκεί δύο γρήγορα γκολ από τον Φιλίποβιτς (σε παίκτη παραπάνω) και από τον Μουρίκη (εξαιρετική κίνηση από τα 2μ.) έδωσαν πλεονέκτημα δύο τερμάτων στον Ολυμπιακό με 5-3 και σκόρπισαν ενθουσιασμό στην κερκίδα.

Ο Γιάνγκερ μείωσε με πέναλτι, αλλά ο Μπούσλιε με τη βοήθεια της τύχης (η μπάλα βρήκε σε μπλοκ και άλλαξε πορεία) «έγραψε» το 6-4, έξι λεπτά πριν τη λήξη. Ο Ούγγρος Γκέργκο Ζάλανκι κρατούσε «ζωντανή» την Προ Ρέκο με τα γκολ του, όμως οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν λύσεις στην επίθεση με Παπαναστασίου και Φιλίποβιτς και διατήρησαν το «πάνω χέρι».

Στο τελευταίο τρίλεπτο, αφότου ο Ιόκι Γκράτα μείωσε σε 8-7, οι παίκτες του Ιγκόρ Μιλάνοβιτς εστίασαν στην άμυνά τους και δικαιώθηκαν, μην επιτρέποντας στην Προ Ρέκο να βρει το γκολ της ισοφάρισης, και ο Αλέξανδρος Παπαναστασίου στα 12 δευτερόλεπτα πριν το τέλος διαμόρφωσε μέσα σε αποθέωση το τελικό 9-7.

Τα οκτάλεπτα: 1-0, 1-1, 1-2, 6-4

Διαιτητές: Μαργκέτα (Σλοβενία), Ντερβιε (Γαλλία)

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς, Γκίλλας, Βάμος 1, Γενηδουνιάς, Φουντούλης 1, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 1, Φιλίποβιτς 3, Κολόμβος, Παπαναστασίου 2, Ζερδεβάς

ΠΡΟ ΡΕΚΟ (Σάντρο Σούκνο): Ντε Λούνγκο, Ντι Φούλβιο, Ζάλανκι 4, Φιλιόλι, Γιάνγκερ 1, Φοντέλι, Πρεσούτι, Κανέλα 1, Ιόκι Γκράτα 1, Βελότο, Αϊκάρντι, Χάλοκ, Νέγκρι

** Να σημειωθεί ότι η Προ Ρέκο αγωνίστηκε χωρίς τον Αλεξάνταρ Ιβοβιτς, καθώς ο Μαυροβούνιος σταρ αναρρώνει ακόμη από την επέμβαση στην οποία υποβλήθηκε το καλοκαίρι.