• 18 Σεπτεμβρίου, 2022
  • 0
  • 14 Views
"Διπλή αντίδραση" στο Αγρίνιο για την ΑΕΚ...

Μία εβδομάδα μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι της Λεωφόρου, η ΑΕΚ επανήλθε στις επιτυχίες, νικώντας μετά από αρκετά καλή εμφάνιση 2-0 τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, για την 5η αγωνιστική της Super League.

Αφού έχασαν αρκετές ευκαιρίες στο α΄ ημίχρονο, οι «κιτρινόμαυροι» (που αγωνίστηκαν σήμερα με την καινούρια μπορντό εμφάνιση) άνοιξαν το σκορ στο 48΄ με τον Λιβάι Γκαρσία, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από αυτογκόλ του Μλάντεν στο 75΄.

Ντεμπούτο με τον «Δικέφαλο» έκανε ο Μουκουντί, που άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις (από δική του κεφαλιά μάλιστα προέκυψε το αυτογκόλ), ενώ στα τελευταία λεπτά ο Ματίας Αλμέιδα έριξε στο ματς και τον Γαλανόπουλο, που επανήλθε στα γήπεδα μετά από ένα χρόνο απουσίας λόγω τραυματισμού.

Το ματς:

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό και με την ΑΕΚ να κάνει δυνατό μπάσιμο. Εξαρχής, η «Ένωση» είχε εξαιρετική κυκλοφορία (με τους Σιμάνσκι, Πινέδα και Αραούχο να συμβάλουν σημαντικά σ’ αυτό), έβγαζε αρκετές συνεργασίες, φόρτωνε την αντίπαλη περιοχή με χαφ και απειλούσε. Στοιχεία, τα περισσότερα εκ των οποίων έδειξε για πρώτη φορά φέτος σε τέτοια κλίμακα.

Μόλις στο 1ο λεπτό ο Καρέλης επιχείρησε επικίνδυνο μπάσιμο από τα αριστερά, αλλά ο Βίντα του έβαλε καίριο «στοπ». Έκτοτε, όμως η «Ένωση» κυριάρχησε. Στο 2′ στο σουτ που έπιασε εκτός περιοχής ο Αραούχο, η μπάλα αναπήδησε για να περάσει άουτ, στο 4′ η κεφαλιά του Λιβάι από το ύψος της μικρής περιοχής (ύστερα από τη γλυκιά σέντρα του Ρότα) πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι, ενώ στο 8′ ο ίδιος παίκτης έπιασε διαγώνιο σουτ (μετά από ωραίο γέμισμα του Σιμάνσκι), το οποίο κόντραρε για να περάσει κόρνερ. Το δυνατό δεκάλεπτο για τους «κιτρινόμαυρους» έκλεισε με τον Αραούχο να σπάει στην περιοχή στον Γκατσίνοβιτς, ο οποίος επιχείρησε διαγώνιο τελείωμα που μπλόκαρε ο Ανέστης.

Ο Παναιτωλικός έπαιζε πίσω από την μπάλα, προσπαθώντας κατά βάση να ψάξει τις ευκαιρίες του στην κόντρα. Την ίδια ώρα -γνωρίζοντας ότι το δυνατό «χαρτί» της ΑΕΚ είναι η πίεση και η ανάκτηση- δεν επιχειρούσε build up από πίσω με την μπάλα κάτω.

Στο 16′ οι γηπεδούχοι φώναξαν «παρών» επιθετικά, με τον Σενγκέλια να συγκλίνει και να κάνει το μακρινό σουτ, που έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Για να φτάσουμε στο 18′ και στη μεγαλύτερη φάση για τους φιλοξενούμενους στο πρώτο μέρος: Υπέροχη συνεργασία από τους φιλοξενούμενους (με τον Βίντα να έχει πατήσει περιοχή), ο Αραούχο βγήκε ενώπιον του Ανέστη (σε δύσκολη γωνία όμως), με τον Έλληνα πορτιέρε να διώχνει σε κόρνερ.

Μετά το πρώτο μισάωρο, ο Γιάννης Αναστασίου -έχοντας διαβάσει το παιχνίδι της ΑΕΚ- κατάφερε να περιορίσει σε έναν βαθμό τις προσπάθειες του «δικεφάλου». Το σύστημα των φιλοξενούμενων είχε μετατραπεί σε ένα 4-2-3-1, με τους Ελίασον και Γκατσίνοβιτς μάλιστα να έχουν αλλάξει πλευρές. Η μεγαλύτερη φάση μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου -όπου υπήρξε μεγάλη ένταση μετά από μονομαχία των Ρότα και Νταγκό- άνηκε κι αυτή στην ΑΕΚ, με την κεφαλιά του Τζαβέλλα (36′) ύστερα από εκτέλεση κόρνερ να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ βρήκε γρήγορα το γκολ που έψαχνε με τον Γκαρσία και ο Παναιτωλικός έψαξε το γκολ της ισοφάρισης. Το σουτ του Μλάντεν στο 53′ πέρασε άουτ και τέσσερα λεπτά μετά ο Καρέλης έπειτα από γλυκιά σέντρα του Ντίας, έστειλε την μπάλα λίγο άουτ από καλή θέση.

Μετά το 60ο λεπτό η Ένωση πήρε τα ηνία του αγώνα (2-0), βάζοντας δύσκολα στον Παναιτωλικό με την πίεση ψηλά, ενώ ο Αραούχο ήταν αυτός που απείλησε με δύο τελικές προσπάθειες (66′ και 68′), αλλά πέρασαν άουτ. Μετά το δεύτερο γκολ κατάφερε να καθαρίσει το παιχνίδι και μετέτρεψε το υπόλοιπο του αγώνα σε ματς τυπικής διαδικασίας και το 2-0 να είναι το τελικό σκορ.

Μάλιστα η Ένωση ήταν αυτή που απειλούσε κατά κύριο λόγο, έχοντας τελικές προσπάθειες με τον Μάνταλο στο 79′ και τον Άμραμπατ στο 84′. Τελευταία τελική ήταν η προσπάθεια του Κολοβού στο 90+1′, ο οποίος δοκίμασε να εκτελέσει με τη μια αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
Κίτρινες: Αποστολάκης, Χατζηθεοδωρίδης – Ελίασον, Ρότα, Χατζισαφί

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης, Λάρσον, Κορνέλιους, Χατζηθεοδωρίδης, Μλάντεν (81΄ Μάρτενσον), Ντίας, Ντουάρτε (61΄ Κολοβός), Νταγκό (60΄ Μόρσεϊ), Σενγκέλια (74΄ Φλόρες), Καρέλης (81΄ Ζοάο Πέδρο)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα (73΄ Μάνταλος), Βίντα, Χατζισαφί (65΄ Μοχαμαντί), Τζαβέλλας (46΄ Μουκουντί), Σιμάνσκι, Γκατσίνοβιτς (83΄ Γαλανόπουλος), Πινέδα, Γκαρσία, Αραούχο, Ελίασον (65΄ Αμραμπατ)